Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 27 grudnia
Mamy 3678 nowych przypadków zakażeń koronawirusem - przekazało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia. Jak dodało, zmarło 57 kolejnych chorych na Covid-19, w tym 51 mających choroby współistniejące. Liczba wszystkich zakażonych od początku pandemii wzrosła tym samym do 1 mln 257 tys. 799, a liczba wszystkich przypadków śmiertelnych do 27 tys. 118.
Mamy 3 678 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: pomorskiego (536), mazowieckiego (532), wielkopolskiego (387), kujawsko-pomorskiego (326), śląskiego (279), zachodniopomorskiego (270), łódzkiego (199), warmińsko-mazurskiego (188),
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) December 27, 2020
Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 16 686 osób, u których potwierdzono zakażenie; 1 586 jest pod respiratorami – podało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia. Resort poinformował, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowanych jest 35 293 łóżka i 3 063 respiratory.
W kraju pula wolnych łóżek – jak pokazują dane MZ – wynosi ponad 18 tys., a respiratorów – ponad 1 400.
Na kwarantannie – jak przekazało ministerstwo – przebywa 150 399 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objętych jest 8 311 osób.
Resort poinformował też, że wyzdrowiało dotąd 999 610 chorych na COVID-19.
Ruszyły szczepienia w Polsce
W niedzielę po godzinie 8:00 pierwsza osoba w Polsce przyjęła szczepionkę przeciw Covid-19. To naczelna pielęgniarka Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie Alicja Jakubowska. Zaszczepił ją dr Artur Zaczyński. - Czuję się bardzo dobrze - mówiła tuż po przyjęciu pierwszej dawki.
W CSK MSWiA w Warszawie zaszczepiono pięć pierwszych osób przeciw Covid-19 w Polsce - naczelną pielęgniarkę szpitala Alicję Jakubowską, dyrektora Waldemara Wierzbę, ratownika Sławomira Butkiewicza, dr Agnieszkę Szarowską i diagnostę Angelikę Aplas.
ZOBACZ: Pierwsza osoba w Polsce zaszczepiona przeciw Covid-19. "Czuję się bardzo dobrze"
- Jestem dumna z tego, że zostałam wybrana - powiedziała Alicja Jakubowska przed szczepieniem, dziękując dyrektorowi. - Nie bolało - powiedziała tuż po zabiegu, dodając z uśmiechem, że widać radość w jej oczach.
- Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie otrzymał w niedzielę 75 fiolek szczepionek. Pozwoli to zaszczepić 375 osób, ponieważ z jednej porcji tworzy się dawki dla pięciu osób - wyjaśniła wcześniej Iwona Sołtys, rzecznik CSK MSWiA.
10 tys. sztuk
Pierwsze 10 tys. sztuk szczepionek przeciwko koronawirusowi wyruszyło do Polski w nocy z czwartku na piątek z belgijskiego magazynu firmy Pfizer w Puurs. Do magazynów w Polsce, w Agencji Rezerw Materiałowych Wąwale pod Tomaszowem Mazowieckim, dotarły w sobotę nad ranem i jeszcze w sobotę po południu trafiły do pięciu hurtowni farmaceutycznych znajdujących się w Toruniu, Warszawie, Katowicach, Wrocławiu i Poznaniu.
ZOBACZ: Jako pierwsza w Polsce przyjęła szczepionkę. "Warto, żeby wrócić do normalności"
Szczepionki, które już są w Polsce, trafiają w niedzielę do 72 tzw. szpitali węzłowych, które jako pierwsze będą szczepić, zarówno personel medyczny, jak niemedyczny. Kolejna partia - 300 tys. dawek - przyjedzie do Polski w przyszłym tygodniu i trafi do ponad 500 szpitali. Do końca stycznia do Polski powinno trafić 1,5 mln dawek.
W pierwszej kolejności szczepieni są pracownicy sektora ochrony zdrowia (np. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Następnie seniorzy, służby mundurowe, nauczyciele.
Czytaj więcej