Grupa wojskowych medyków wyruszyła z Polski do Wielkiej Brytanii

Świat
Grupa wojskowych medyków wyruszyła z Polski do Wielkiej Brytanii
Twitter/Mariusz Błaszczak
Do Wielkiej Brytanii udają się wojskowi medycy z Polski

Grupa kilkudziesięciu wojskowych medyków udała się w piątek do Wielkiej Brytanii, gdzie będą robić testy na obecność koronawirusa polskim kierowcom czekającym na granicy w Dover na wjazd do Francji. Do kraju wracają medycy m.in. z CSK MSWiA, którzy przeprowadzili tam 1260 testów od czwartku wieczorem.

W Dover w nocy z czwartku na piątek pracowała grupa 37 lekarzy, diagnostów, pielęgniarek i ratowników medycznych z CSK MSWiA, Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, WOPR oraz innych służb.

 

ZOBACZ: Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 25 grudnia

 

 

W piątek rano Centralny Szpital Kliniczny MSWiA poinformował na Twitterze, że "medycy wracają już do kraju". Do wpisu dołączono zdjęcia z nocnej akcji przeprowadzania testów wśród kierowców, którzy utknęli na granicy, czekając na możliwość wjazdu do Francji. "Polscy ratownicy medyczni wraz z kolegami z Wielkiej Brytanii i Francji sprawnie przeprowadzili setki testów na COVID19, aby osoby z ujemnym rezultatem mogły ruszyć w trasę" - napisano z kolei na Twitterze polskiej amabasady w Wielkiej Brytanii.

 

 

Również w piątek rano z lotniska wojskowego Poznań-Krzesiny wyleciał samolot CASA-295 z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego z Krakowa, którym do Wielkiej Brytanii udali się wojskowi medycy, między innymi z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych - poinformował  Wydział Działań Komunikacyjnych DGRSZ.

 

"Medycy będą przeprowadzać testy na obecność koronawirusa polskim kierowcom ciężarówek, którzy utknęli na granicy. Żołnierze wiozą również środki ochrony osobistej. Łącznie na pokładzie wojskowej CASY znajduje się 60 medyków" - poinformowano. 

"Wykonali 1260 testów"

Polscy medycy od czwartku wieczorem wykonali 1260 testów kierowcom w Dover w Wielkiej Brytanii – poinformował w piątek na Twitterze pełnomocnik rządu ds. programu szczepień, szef KPRM Michał Dworczyk.

 

ZOBACZ: Kierowcy utknęli na granicy. Okoliczni mieszkańcy organizują pomoc

 

"I zabrakło TIR-ów. Przez noc i ranek zespół dr A. Zaczyńskiego wykonał 1260 testów. Jesteście Wielcy! Dziękujemy! Teraz Brytyjczycy umożliwią dojazd nowych ciężarówek do Dover, nasi medycy wracają do PL, a około 15.00 przyjedzie druga zmiana - tym razem medycy z Wojsko Polskie!" – napisał Dworczyk na Twitterze.

 

Medycy przybyli w czwartek 

W czwartek wieczorem grupa 37 lekarzy, diagnostów, pielęgniarek i ratowników medycznych przyleciała na londyńskie lotnisko Gatwick, po czym udała się do Dover. To trzecie miejsce, obok dawnego lotniska Manston oraz autostrady M20, gdzie prowadzone są testy. Medycy pozostaną tam do piątku rano, po czym zmieni ich grupa żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

 

ZOBACZ: WHO: na razie brak dowodów, by nowy szczep powodował cięższy przebieg Covid-19

 

 

"Personel medyczny, który przyleciał z Polski już pracuje. Mamy nadzieję, że dzięki zoptymalizowaniu procedur uda się przetestować jak najwięcej osób. Warto podkreślić, że polscy medycy przylecieli pomóc brytyjskim i francuskim kolegom i testują nie tylko polskich kierowców, lecz wszystkich, choć w praktyce wielka liczba tych, którzy tu są, to Polacy" - mówił Mateusz Stąsiek.

 

WIDEO: Polscy medycy w Dover. Robią testy kierowcom czekającym na wjazd do Francji

  

Pomoc od Wlk. Brytanii 

Brytyjskie ministerstwo obrony wyśle jeszcze w piątek ok. 800 dodatkowych żołnierzy do hrabstwa Kent, którzy mają pomóc rozładować kolejkę ciężarówek czekających na wjazd do Francji. W drodze do Dover jest także grupa polskich medyków wojskowych.

 

ZOBACZ: Brytyjski minister: jest porozumienie z Francją ws. ruchu przez La Manche

 

Do tej pory w Kent było ok. 300 brytyjskich żołnierzy. Jak podaje stacja BBC, na wyjazd do Francji nadal czeka ok. 5000 ciężarówek. Wprawdzie dzięki wzmożonej akcji testowania kierowców kilkaset ciężarówek już zostało przeprawionych przez kanał La Manche, ale cały czas nadjeżdżają nowe.

Wskazówki dla kierowców 

Polska ambasada w Londynie zamieściła w mediach społecznościowych praktyczne wskazówki dla kierowców na temat procedur podczas testowania. Odbywa się ono w kabinie kierowcy, a kierowcy nie powinni wychodzić z samochodów podczas testu, chyba, że zostaną o to poproszeni przez służby medyczne lub policję. Kierowcy, którzy uzyskają negatywny wynik testu, pokazują go policjantowi na parkingu, by móc wyjechać w stronę portu/Eurotunelu. Wynik należy okazać francuskiej straży granicznej przed wjazdem na prom/pociąg.

 

ZOBACZ: "Covid-19 zostanie z nami przez następne 10 lat". Szef firmy od szczepionki ostrzega

 

 

Ambasada przypomina, że jak poinformowało brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych, kierowcy z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa, nie będą musieli pokryć kosztów związanych z odbyciem kwarantanny, która będzie miała miejsce w hotelu Holiday Inn w Rochester. W przypadku pozytywnego wyniku testu kierowca pojedzie na parking hotelu, gdzie zostawi swoją ciężarówkę, zaś właściciel ciężarówki (firma) decyduje, czy odbierze pojazd podczas okresu odbycia kwarantanny przez kierowcę. Jeśli tak, to firma jest odpowiedzialna za dezynfekcję pojazdu.

W środę granica została otwarta

Brytyjskie MSZ informuje też, iż kierowcy autobusów, furgonetek i podobnych pojazdów już ustawionych w kolejce do przekroczenia granicy także otrzymają bezpłatny test na obecność koronawirusa. Kierowcy samochodów dostawczych z negatywnym wynikiem testu też będą mogli przekroczyć granicę.

 

ZOBACZ: Niemiecki producent: nasza szczepionka będzie skuteczna na nowy szczep koronawirusa

 

W nocy z czwartku na piątek stacja BBC podała, że liczba ciężarówek oczekujących na możliwość przeprawy przez kanał La Manche zmniejszyła się z 6000 do ok. 4000. Powstały zator to efekt niedzielnej decyzji Francji, która z powodu rozprzestrzeniającej się w Anglii nowej odmiany koronawirusa zamknęły na 48 godzin granicę dla przyjazdów z Wielkiej Brytanii, przy czym nie dotyczyło to tylko ruchu pasażerskiego, ale też transportu towarów. W środę granica została otwarta, ale tylko dla osób mających negatywny wynik testu na obecność koronawirusa.

ms/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie