Pierwsze szczepienia w Polsce. "Zgłosiło się 300 tys. osób"
- W drugim dniu Świąt szczepionki dotrą do Polski - mówił na wtorkowej konferencji premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że pierwsza osoba będzie zaszczepiona w szpitalu MSWiA w Warszawie za kilka dni. Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował, że do tej pory - z grupy zero - do szczepień zgłosiło się 300 tys. chętnych.
Szczepienia przeciw koronawirusowi pracowników ochrony zdrowia, które mają rozpocząć się 27 grudnia, odbędą się w 72 szpitalach, m.in. w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie, Specjalistycznym Szpitalu im. E. Szczeklika w Tarnowie czy Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Psarskiego w Ostrołęce.
Podczas wtorkowej konferencji w warszawskim Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA premier zapowiedział, że pierwsze szczepionki dotrą do Polski 26 grudnia.
ZOBACZ: Nowa mutacja koronawirusa. Pfizer i Moderna zbadają skuteczność swoich szczepionek
- Będziemy najpierw szczepili grupę zero - służby medyczne najbardziej tego potrzebujące (…). Wkrótce potem przystąpimy do Narodowego Programu Szczepień. Szczepionka jest światełkiem w tunelu. Na świecie szczepienia mają miejsce od kilkunastu dni. Widać, że przebiegają w sposób prawidłowy, skutki uboczne występują w bardzo niewielkim procencie - mówił Morawiecki.
Dodał, że pierwsza osoba będzie zaszczepiona w szpitalu MSWiA w Warszawie za kilka dni.
Podkreślił, że po Świętach przystąpimy do Narodowego Programu Szczepień, który przez najbliższych kilka miesięcy będzie "największym zadaniem logistycznym, z jakim mierzymy się w ostatnich latach".
"Nie ma lekarstwa, ale jest już szczepionka"
Morawiecki zaznaczył, że "codziennie Covid-19 zbiera swoje śmiertelne żniwo".
- Nie ma jeszcze lekarstwa, ale jest już szczepionka. Dlatego dzisiaj mogłem tutaj, w szpitalu zobaczyć na własne oczy, jak proces szczepienia będzie wyglądał - jego zasady, jego kryteria, bezpieczeństwo tego procesu - mówił.
Szef rządu przekazał też, że w pierwszym tygodniu 2021 r. Europejska Agencja Leków najprawdopodobniej zatwierdzi drugą szczepionkę przeciwko Covid-19 firmy Moderna, która również została zamówiona przez Polskę.
"Zgłosiło się ponad 300 tys. osób"
Szef KPRM Michał Dworczyk ogłosił, że "26 grudnia wieczorem do Polski trafi 10 tysięcy sztuk szczepionek".
- 27 grudnia trafią do 73 szpitali. Do końca stycznia będzie łącznie będziemy mieli 1,5 mln szczepionek, co umożliwi zaszczepienie około 750 tys. pacjentów - wyjaśnił.
Dodał, że z grupy zero, do dziś, do szczepienia zgłosiło ponad 300 tys. osób.
- Ale cały czas ten nabór trwa, dlatego też chcemy zaapelować, żeby wszyscy wykorzystali ten czas na zgłoszenia za pośrednictwem strony internetowej Ministerstwa Zdrowia, NFZ - powiedział Dworczyk.
ZOBACZ: Premier: Szczepienie jest patriotycznym obowiązkiem
Dyrektor Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie dr Waldemar Wierzba zapewnił, że "ze strony szpitala dołożyliśmy wszelkich starań, by udzielić w bardzo dobrych warunkach, komfortowych, dla dużej liczby".
- Jesteśmy w stanie zaszczepić 1000 chętnych w sześciu miejscach na terenie szpitala - zarówno osoby, które się zgłoszą jak i pracowników naszego szpitala. Gorąco, tak jak i pan premier, zapraszam do skorzystania z tego dobrodziejstwa - oświadczył.
"Będziemy szczepić grupy kolejne, jeśli zabraknie chętnych z priorytetowych"
Szef rządu został zapytany na konferencji prasowej o to, jak zostanie rozwiązana kwestia szczepień osób, które chciałyby się zaszczepić jak najszybciej, a nie są w grupie priorytetowej.
Morawiecki przyznał, że rzeczywiście może wystąpić taka sytuacja, że grupa, która w danym momencie ma swoją kolejność w szczepieniu, nie będzie wystarczająco duża, żeby można było wykorzystać wszystkie dostępne szczepionki.
ZOBACZ: Szczepienie albo koniec współpracy. Dyrektor postawił ultimatum, dostał pogróżki
- Opracowujemy zatem procedurę, która najwcześniej będzie potrzebna dopiero pod koniec stycznia lub może w lutym, po to, żeby szczepionki się nie marnowały lub statystycznie wiemy, że to nie jest możliwe, że tu i ówdzie wystąpią takie przypadki - oświadczył premier. Wskazywał, że Polska zamówiła powyżej 60 mln dawek szczepionki, co daje możliwość zaszczepiania ponad 30 mln osób.
- Jeżeli będzie brakowało chętnych w danej grupie, to będziemy starali się grupy kolejne zachęcać, zapraszać do szczepień, żeby jak najmniej dawek się marnowało - dodał premier.
ZOBACZ: WHO: na razie brak dowodów, by nowy szczep powodował cięższy przebieg Covid-19
Powiedział, że luty i marzec będą przełomowe jeśli chodzi o dostępność szczepionek innych firm.
- Dziś podczas rady medycznej pojawił się głos jednego z profesorów, że w kwietniu może być wręcz nadmiar szczepionek, chciałbym bardzo żeby tak było - stwierdził Morawiecki.
W każdej gminie mobilny punkt szczepień
Z kolei Dworczyk zapewnił, że w każdej gminie będzie mobilny punkt szczepień.
- On będzie mógł dojechać do osób, które mają ograniczoną mobilność. Oprócz tego w tej chwili we współpracy z samorządami i m.in. Strażą Pożarną, Ochotniczą Strażą Pożarną organizujemy również dowóz osób do punktów szczepień. Tak, żeby ten proces przechodził jak najbardziej efektywnie - wytłumaczył.
Zaznaczył, że system szczepień został tak zorganizowany, by każdy, kto chce się zaszczepić mógł to zrobić w "niekłopotliwy sposób".
- Przygotowujemy infrastrukturę, którą mogę nazwać nadmiarową; chcę, by niemal w każdej gminie było więcej możliwości po to, by cały proces szczepień przeciw Covid-19 przebiegł jak najszybciej i żeby wykorzystać w krótkim czasie jak największą liczbę dawek - powiedział Morawiecki.
Etap zero
Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 zakłada, że przed akcją szczepienia populacyjnego Polaków zaszczepieni zostaną m.in. pracownicy służb medycznych w tzw. szpitalach węzłowych. Uprawnieni do otrzymania szczepienia w etapie zero są: pracownicy szpitala węzłowego; pracownicy pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych; pracownicy domów pomocy społecznej i pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej; pracownicy aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, w tym firm transportujących leki, a także pracownicy uczelni medycznych i studenci kierunków medycznych.
ZOBACZ: Pierwsze szczepienia na COVID-19 w Polsce. Podano termin
Dotyczy to również personelu niemedycznego, tzn. administracyjnego i pomocniczego (bez względu na formę zatrudnienia, również wolontariuszy czy stażystów) tych podmiotów, jak również osób z firm współpracujących z podmiotem i przebywających tam w trybie ciągłym.
Kto ma prawo do pierwszych szczepień?
Do zaszczepienia się przeciwko COVID-19 mają więc prawo m.in. pracownicy księgowości w szpitalu, ale także pracownicy firmy współpracującej z placówką medyczną, np. dostawcy czy pracownicy ochrony. Do szczepienia mogą się zgłosić i zostać zaszczepione osoby wymienione w etapie zero, niezależnie od tego, czy już chorowały na COVID-19, czy jeszcze nie.
Szpitale do 28 grudnia 2020 r. zbierają dane personelu medycznego i niemedycznego, który zostanie zaszczepiony w specjalnie przygotowanych placówkach. W całej Polsce takich szpitali jest ponad 500.
Lista 72 szpitali
Poniżej lista 72 szpitali, do której dotarła Polska Agencja Prasowa, które wezmą udział w pierwszych szczepieniach personelu ochrony zdrowia. Szczepienia mają rozpocząć się 27 grudnia.
1. 7 Szpital Marynarki Wojennej z Przychodnią SPZOP im. Kontradmirała prof. Wiesława Łasińskiego w Gdańsku
2. Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie
3. Kutnowski Szpital Samorządowy
4. Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Nowym Targu
5. Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach
6. Radomski Szpital Specjalistyczny im. dr. Tytusa Chałubińskiego
7. Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr. Władysława Biegańskiego w Grudziądzu
8. Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu
9. Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Chełmie
10. Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie
11. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Rzeszowie
12. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Białymstoku
13. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Puławach
14. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Siedlcach
15. Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Sanoku
16. Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 w Lublinie
17. Samodzielny Szpital Wojewódzki im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim
18. SP ZOZ MSWIA w Katowicach
19. Specjalistyczny Szpital im. E. Szczeklika w Tarnowie
20. Specjalistyczny Szpital im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu
21. SPZOZ w Kędzierzynie-Koźlu, Szpital wielospecjalistyczny
22. Szpital Kliniczny im. Karola Jonschera Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
23. Szpital Miejski św. Jana Pawła II w Elblągu
24. Szpital Powiatowy w Radomsku
25. Szpital Rejonowy im. dr. Józefa Rostka w Raciborzu
26. Szpital Specjalistyczny im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu
27. Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie
28. Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie
29. Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie
30. Szpital Specjalistyczny w Pile im. Stanisława Staszica
31. Szpital Uniwersytecki im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze
32. Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy
33. Szpital Uniwersytecki w Krakowie
34. Szpital w Ostródzie
35. Szpital Wojewódzki im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach
36. Szpital Wojewódzki im. Jana Pawła II w Bełchatowie
37. Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży
38. Szpital Wojewódzki im. Św. Łukasza SP ZOZ w Tarnowie
39. Szpital Wojewódzki w Koszalinie
40. Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej
41. Szpitale Pomorskie Sp. z o.o. Gdynia
42. Tomaszowskie Centrum Zdrowia Tomaszów Mazowiecki
43. Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza Radeckiego we Wrocławiu
44. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku
45. Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. J. Strusia z Zakładem Opiekuńczo-Leczniczym SPZOZ w Poznaniu
46. Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp.
47. Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. prof. dr Stanisława Popowskiego w Olsztynie
48. Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. dr Wł. Biegańskiego w Łodzi
49. Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie
50. Wojewódzki Szpital im. Św. Ojca Pio w Przemyślu
51. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Biała Podlaska
52. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki we Włocławku
53. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupsku
54. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Marii Skłodowskiej-Curie w Zgierzu
55. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie
56. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Lublinie
57. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy
58. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu
59. Wojewódzki Szpital Zespolony Im. Dr. Romana Ostrzyckiego w Koninie
60. Wojewódzki Szpital Zespolony im. L. Rydygiera w Toruniu
61. Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Perzyny w Kaliszu
62. Wojewódzki Szpital Zespolony im. Stanisława Rybickiego w Skierniewicach
63. Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu
64. Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach
65. Wojewódzki Szpital Zespolony w Lesznie
66. Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku
67. Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej Jelenia Góra
68. Zespół Opieki Zdrowotnej w Białej
69. Zespół Opieki Zdrowotnej w Dębicy
70. Zespół Opieki Zdrowotnej w Łowiczu
71. Centrum Medyczne w Łańcucie
72. Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. dr J. Psarskiego w Ostrołęce