Białoruś: prokuratura wszczęła śledztwo przeciw liderom opozycji. Oskarżona Cichanouska

Polska
Białoruś: prokuratura wszczęła śledztwo przeciw liderom opozycji. Oskarżona Cichanouska
PAP/EPA/JOHN THYS / POOL
Członkowie opozycyjnej Rady Koordynacyjnej są m.in. oskarżeni o próbę nielegalnego przejęcia władzy

Białoruska Prokuratura Generalna wszczęła sprawy karne przeciwko liderom opozycji, w tym przeciwko Swiatłanie Cichanouskiej. Są oni oskarżani przez państwowe organa o "kierowanie organizacją ekstremistyczną, której celem jest niekonstytucyjne przejęcie władzy" - poinformowała w poniedziałek agencja Interfax.

"Prokuratura Generalna, biorąc pod uwagę informacje ustalone w trakcie śledztwa Komisji Śledczej w sprawie karnej przeciwko członkom tzw. Rady Koordynacyjnej na podstawie art. 361 ust. 3 kodeksu karnego, zdecydowała o wszczęciu postępowania karnego, którym objęci są: Cichanouska S.G., Kalesnikawa M.A., Znak M.A., Łatuszko P.P., Kowalkowa O.A., Dylewski S.A. i inne osoby, które założyły formację ekstremistyczną i nią kierowały" - napisano w komunikacie, opublikowanym na Telegramie.

 

"Przejęcie władzy państwowej w sposób niekonstytucyjny"

 

Prokuratura dodała, że przeciwko Alaksiejowi Leonczykowi i kilku innym osobom wszczęto sprawę karną w związku z finansowaniem działalności grupy ekstremistów na podstawie art. 361-2 kodeksu karnego.

 

Członkowie opozycyjnej Rady Koordynacyjnej, której wielu członków wyjechało za granicę lub jest osadzonych w areszcie, są także oskarżeni o próbę nielegalnego przejęcia władzy. "W imieniu Prokuratury Generalnej Komisja Śledcza wszczęła postępowanie karne przeciwko członkom tzw. Rady koordynacyjnej i innym osobom na podstawie art. 357-1 kodeksu karnego, który mówi o spisku, mającym na celu przejęcie władzy państwowej w sposób niekonstytucyjny" - napisał resort.

 

ZOBACZ: Protesty na Białorusi. MSW: ponad 300 zatrzymanych w Mińsku

 

Prokuratura Generalna podkreśliła również, że "każdy fakt niesienia pomocy formacji ekstremistycznej, kierowanej przez S.G. Cichanouską, M.A. Kalesnikową, M.A. Znaka, P. Łatuszkę, O.A. Kowalkową, S.A. Dylewskiego (...) zostanie poddany fundamentalnej ocenie prawnej".

 

Na Białorusi od wyborów prezydenckich z 9 sierpnia i potajemnego zaprzysiężenia Alaksandra Łukaszenki na prezydenta dochodzi regularnie do demonstracji przeciwko sfałszowaniu wyników wyborczych. 23 września Unia Europejska i USA zadeklarowały, że nie uznają Łukaszenki za prawowitego prezydenta i wprowadziły sankcje wobec przedstawicieli białoruskiego reżimu.

laf/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie