Sąd uniewinnił policjanta skazanego za nadużycie siły podczas demonstracji
Sąd Okręgowy w Warszawie uwzględnił apelację wniesioną od wyroku sądu pierwszej instancji i uniewinnił policjanta Krzysztofa Słupka, któremu zarzucono, że miał rzekomo nadużyć siły podczas demonstracji w 2017 roku - poinformowała w piątek Komenda Główna Policji.
Jak przekazała KGP, w swoim orzeczeniu sąd podkreślił, że doszło do rażącej niesprawiedliwości na szkodę funkcjonariusza. "Kierownictwo polskiej Policji od początku wspierało policjanta z Oddziału Prewencji Policji z przekonaniem, że zapadnie uczciwy i sprawiedliwy wyrok. W ocenie kierownictwa, policjant na co dzień wzorowo wykonuje swoje obowiązki i również podczas demonstracji w sierpniu 2017 r. - pomimo, że sam był obrażany i wyzywany - zachował spokój i postępował zgodnie z procedurami" - napisała na swojej stronie internetowej KGP.
Policjant skazany w I instancji wbrew nagraniu z monitoringu właśnie został uniewinniony. Kierownictwo polskiej Policji od początku wspierało policjanta z Oddziału Prewencji Policji z przekonaniem, że zapadnie uczciwy i sprawiedliwy wyrok.
— Polska Policja 🇵🇱 (@PolskaPolicja) December 18, 2020
👉https://t.co/JZj1yIXRJQ pic.twitter.com/clB5W6xOyW
Sprawa dotyczyła zdarzenia z 1 sierpnia 2017 roku. ONR zorganizował wówczas marsz w 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Przemarszowi towarzyszyła spontaniczna pikieta zorganizowana przez ruch Obywateli RP.
W Alejach Jerozolimskich na wysokości ul. Brackiej funkcjonariusze zaczęli legitymować uczestników pikiety. Jak wynika z aktu oskarżenia, policjant uderzył wtedy łokciem w brzuch i popchnął stojącego w pobliżu Adama Cz., szarpał go i powalił na ziemię.
Wyrok sądu I instancji
Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieścia uznał pod koniec stycznia 2020 roku, że policjant przekroczył uprawnienia. "Oskarżonego (...) w ramach zarzucanego mu czynu uznał za winnego tego, że w dniu 1 sierpnia 2017 r. około godz. 17.00 w Al. Jerozolimskich w Warszawie, jako funkcjonariusz Oddziału Prewencji Policji w Warszawie, przekroczył swoje uprawnienia w ten sposób, że podczas czynności legitymowania ustalonej osoby, uderzył i popchnął stojącego w pobliżu Adama Cz., a także chwycił go, szarpał i powalił na ziemię, czym działał na szkodę interesu prywatnego, co stanowi przestępstwo" - informowała sekcja prasowa Sądu Okręgowego w Warszawie.
ZOBACZ: Szczerba: policjant złamał rękę protestującej. Rzecznik KSP odpowiada
Warszawski sąd rejonowy wymierzył wówczas policjantowi karę dwóch miesięcy więzienia, którą warunkowo zawiesił na okres próby wynoszący dwa lata. Oddał też oskarżonego pod dozór kuratora w okresie próby i orzekł wobec oskarżonego zakaz wykonywania zawodu policjanta na 5 lat. Wyrok był nieprawomocny.
W piątek KGP poinformowała, że Sąd Okręgowy w Warszawie uwzględnił apelację wniesioną od wyroku sądu pierwszej instancji i uniewinnił policjanta Krzysztofa Słupka, któremu zarzucono, że miał rzekomo nadużyć siły podczas demonstracji w 2017 roku.
Czytaj więcej