Nietypowa szopka w Watykanie. To dzieło sztuki współczesnej
W piątek o zmierzchu zapalone zostały lampki na choince na placu św. Piotra w Watykanie, przywiezionej ze Słowenii. Odsłonięta została też oryginalna szopka z włoskiej Abruzji z figurami z ceramiki. Tradycyjna przedświąteczna uroczystość odbyła się w reżimie sanitarnym.
W krótszej niż zwykle ceremonii inauguracji symboli Bożego Narodzenia uczestniczyli gubernator Państwa Watykańskiego kardynał Giuseppe Bertello oraz delegacje ich ofiarodawców z miejscowości Castelli w Abruzji oraz ze Słowenii na czele z ministrem spraw zagranicznych Anze Logarem. Obecni byli również przedstawiciele lokalnych Kościołów.
Z powodu obostrzeń na tle pandemii przybyło mniej osób, niż zawsze bierze udział w tym wydarzeniu.
Nietypowa szopka
Szopka o powierzchni 125 metrów kwadratowych pochodzi z Castelli. Składa się wykonanych z ceramiki figur większych niż naturalne postaci ludzkie. Jest ona nie tylko symbolem kultury regionu Abruzja, lecz także dziełem sztuki współczesnej, mającej jednak swe korzenie w tradycyjnej obróbce ceramiki właściwej dla Castelli.
Figury są dziełem uczniów i nauczycieli dawnego Instytutu Sztuki "F.A. Grue", obecnie państwowego liceum aorystycznego designu. W latach 1965-1975 tematyka bożonarodzeniowa była elementem nauczania w Instytucie. Na placu św. Piotra będą pokazane jedynie niektóre figury z kolekcji liczącej 54 sztuki. Przedstawiają one scenę narodzenia Pana Jezusa, a ponad Świętą Rodziną - Anioła z rozpostartymi skrzydłami, który ją chroni. Nie zabraknie też Trzech Króli, dudziarza, pasterki z dzbanem, grajka na fletni Pana, a nawet dziewczynki z lalką.
WIDEO: nietypowa szopka bożonarodzeniowa w Watykanie
Figury są zbudowane z pierścieniowych modułów, nałożonych na siebie i tworzących cylindryczne popiersia.W szopce można odnaleźć nawiązania do sztuki starożytnej, greckiej i sumeryjskiej, a także do rzeźby starożytnego Egiptu.
Po raz pierwszy była ona publicznie wystawiana w 1965 r. przed kościołem w Castelli, następnie w 1970 r. w Halach Trajana w Rzymie, a kilka lat później w Jerozolimie, Betlejem i Tel Awiwie.
Choinka ze Słowenii
Ważący 7 ton świerk czerwony został przywieziony z gminy Koczevje w południowo-wschodniej Słowenii. Jego wysokość to 28 metrów, a obwód gałęzi u podstawy wynosi 70 metrów. Rejon, z którego pochodzi drzewo, słynie z dziewiczej natury, a 90 proc. jego powierzchni stanowią lasy.
Choinka i szopka pozostaną na placu św. Piotra do końca liturgicznego okresu Bożego Narodzenia, czyli do Niedzieli Chrztu Pańskiego 10 stycznia 2021 roku.
Rano papież Franciszek przyjął na audiencji ofiarodawców szopki i choinki, które nazwał "ikonami" Bożego Narodzenia.
ZOBACZ: Nie odbędzie się wigilia dla samotnych i potrzebujących w Krakowie
- Święta Bożego Narodzenia przypominają nam, że Jezus jest naszym pokojem, naszą radością, naszą siłą, naszym pocieszeniem - powiedział papież.
- W tym roku, jak nigdy wcześniej, szopka i drzewko są znakiem nadziei dla rzymian i dla tych pielgrzymów, którzy będą mieli możliwość przybyć, by je podziwiać - dodał Franciszek.
Zwyczaj ustawiania szopki i choinki na placu św. Piotra wprowadził św. Jan Paweł II w 1982 roku. Dwa razy, w 1997 i 2017 roku, przywieziono choinki z Polski.
Czytaj więcej