Koronawirus - Raport Dnia. Czwartek, 10 grudnia
- Sytuacja jest lepsza, ale nie jesteśmy bezpieczni - mówił w czwartek minister zdrowia, przedstawiając w Sejmie informację o działaniach rządu w walce z epidemią COVID-19. Niewykluczone, że przed powrotem nauki stacjonarnej testom poddani zostaną nauczyciele. Tymczasem minął rok, od kiedy u lekarza w Chinach pojawiła się "pacjentka zero". Koronawirus - Raport Dnia.
Podsumowujemy najważniejsze informacje dnia związane z pandemią i jej skutkami.
Nowe przypadki koronawirusa w Polsce
- Potwierdzono 13 749 nowych przypadków koronawirusa;
- Liczba wszystkich zakażonych wzrosła do 1 102 096;
- Z powodu COVID-19 zmarło 113 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 357 osób;
- Bilans wszystkich dotychczasowych ofiar wynosi 21 630;
- Najwięcej nowych przypadków odnotowano w województwach: mazowieckim (1701), wielkopolskim (1672) i kujawsko-pomorskim (1404);
- Wyzdrowiało 23 878 zakażonych;
- W ciągu doby wykonano ponad 38 470 tys. testów, z czego 10 433 to testy antygenowe.
ZOBACZ: Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 10 grudnia
"Sytuacja lepsza, ale nie jesteśmy bezpieczni"
- Minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawia w czwartek po południu w Sejmie informację o działaniach rządu w walce z epidemią COVID-19.
- - Sytuacja jest teraz lepsza niż trzy, cztery tygodnie temu, ale to nie znaczy, że jesteśmy w pełni bezpieczni – powiedział. - Nad całym światem wisi widmo trzeciej fali pandemii – zaznaczył.
ZOBACZ: "Sytuacja epidemiczna lepsza, ale nie jesteśmy bezpieczni". Minister zdrowia w Sejmie
Kiedy zatwierdzenie szczepionek?
- Firmy Pfizer i BioNTech oraz Moderna przedstawiły "bardzo solidne" dane dotyczące opracowanych przez nie szczepionek na Covid-19, będące dobrą podstawą do oceny ich skuteczności - powiedziała w czwartek dyrektor wykonawcza Europejskiej Agencji Leków (EMA) Emer Cooke.
- "Mamy zestaw danych ponad 30 tys. osób, które były badane podczas testów klinicznych. Daje nam to bardzo solidny zbiór danych, na podstawie których mamy podjąć decyzję, dotyczącą zarówno bezpieczeństwa, jak i skuteczności (szczepionek)" - oznajmiła podczas spotkania komisji Parlamentu Europejskiego w Brukseli.
- Oczekuje się, że EMA zakończy ewaluację szczepionki opracowanej wspólnie przez Pfizera i BioNTech do 29 grudnia, a szczepionki Moderny "najpóźniej" do 12 stycznia.
ZOBACZ: Kiedy zatwierdzenie szczepionek na Covid-19? "Nie możemy zagwarantować pozytywnego wyniku"
Likwidacja łóżek w Opolskiem
- W ciągu miesiąca w ramach zwalniania szpitalnych łóżek dla chorych na COVID-19 do leczenia innych chorób powinno zostać przywrócone ponad dwieście łóżek – poinformował w czwartek wojewoda opolski Adrian Czubak.
- Według przedstawionego planu przywracanie wcześniejszych funkcji covidowym łóżkom w opolskich szpitalach podzielono na sześć etapów. Najpierw mają być zwalniane miejsca w placówkach, które w całości zostały przekształcone w szpitale dla chorych zakażonych koronawirusem i pełnią funkcję szpitali powiatowych.
ZOBACZ: Likwidacja łóżek dla chorych na COVID-19. Wojewoda opolski ogłosił plan
5 proc. VAT dla branży gastronomicznej?
- Koalicja Polska (PSL-UED-Konserwatyści) złoży projekt ustawy obniżający VAT do 5 proc. dla branży gastronomicznej, by w najbliższych miesiącach wesprzeć możliwość powiększania obrotów tej branży - zapowiedzieli w czwartek posłowie tego klubu.
- Jak podkreślił Krzysztof Paszyk, w przeciwieństwie do Zjednoczonej Prawicy, politycy Koalicji Polskiej od początku pandemii rozmawiają z przedsiębiorcami i starają się dobrze i konstruktywnie wsłuchiwać w to, co z ich strony płynie. - I stąd dzisiaj u nas pewność, że ta pomoc branżowa, trochę poprawiona, z czego się cieszymy, ona będzie niewystarczająca- stwierdził poseł.
ZOBACZ: Koalicja Polska złoży projekt ustawy obniżający VAT do 5 proc. dla branży gastronomicznej
"Pacjentka zero"
- Rok temu u lekarza w Chinach pojawiła się "pacjentka zero". Była jedną z pierwszych 27 chorych, u których zdiagnozowano koronawirusa.
- Specjaliści podejrzewają, że wirus, który zaatakował na targu w Wuhan, mógł przenieść się na ludzi ze zwierząt takich jak nietoperze.
- Jak dotąd na całym świecie zachorowało prawie 69 mln ludzi, a ponad 1,5 mln zmarło.
Zakażenia po nielegalnym weselu
- Wśród 300 osób, które brały udział w nielegalnym weselu w stanie Waszyngton, byli chorzy na COVID-19.
- Gościli na nim m.in. pracownicy domów opieki, których pensjonariusze zaczęli potem chorować na koronawirusa.
- Zmarło co najmniej siedmioro podopiecznych placówek.
- Władze sanitarne prowadzą śledztwo w sprawie zaślubin, które odbyły się w hangarze dla samolotów.
Testowanie nauczycieli?
- - Dopuszczamy w tej chwili możliwość badań przesiewowych u nauczycieli przed ich powrotem do szkół. Rozważamy trzy metody - mówił w czwartek w Sejmie wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.
-
Po pierwsze wykorzystanie testów antygenowych, które dają szybko wynik, ale taki sposób badania zalecany jest dla osób objawowych.
-
Po drugie, tradycyjne testy genowe metodą PCR wymagające pobrania wymazu z nosogardzieli.
-
Trzecia metoda - "najbardziej obiecująca" zdaniem Gadomskiego - to testy PCR polegające na tzw. pulowaniu próbek. Materiał do badania pobierany jest ze śliny.
- Wiceminister zaznaczył, że decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.
ZOBACZ: Koronawirus. Możliwe testowanie nauczycieli przed powrotem do szkół
Powikłania u dzieci
- Tylko w ciągu 10 dni przyjęliśmy do szpitala 20 pacjentów z PIMS - to zupełnie nowa jednostka chorobowa, której musimy się nauczyć - powiedział prof. Krzysztof Zeman, szef Kliniki Pediatrii, Immunologii i Nefrologii w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.
- PIMS-TS (paediatric inflammatory multisystem syndrome – temporally associated with SARS-CoV-2) to wieloukładowy zespół zapalny występujący u dzieci w następstwie zakażenia koronawirusem; u niektórych pacjentów może doprowadzić do bardzo ciężkich powikłań.
ZOBACZ: Powikłania po koronawirusie u dzieci. "W 10 dni przyjęliśmy do szpitala 20 pacjentów"
Urodziny w trakcie kwarantanny
- Mieszkanka gminy Gniewino (woj. pomorskie) zorganizowała przyjęcie urodzinowe w swoim domu.
- Na imprezie bawiło się kilka osób. Problem w tym, że 23-latka złamała przepisy, bo wyprawiła przyjęcie podczas obowiązującej ją kwarantanny.
- Sprawa została skierowana do sądu. O imprezie został również powiadomiony sanepid.
- Kobiecie grozi wysoka grzywna.
ZOBACZ: W trakcie kwarantanny wyprawiła huczne urodziny. Imprezę przerwała policja
Zakaz śpiewania w żłobkach
- Z powodu koronawirusa śpiewanie w żłobkach w Szwajcarii zostało zabronione. Klaskanie zamiast śpiewania - tak wygląda codzienność po nałożeniu surowych ograniczeń.
- Nie wszyscy wykazują zrozumienie dla tego środka ochrony - pisze w czwartek dziennik "Neue Zuercher Zeitung".
- Szwajcarskie stowarzyszenie opieki nad dzieckiem (Kibesuisse) nie może zrozumieć nierównego traktowania: śpiewanie jest nadal dozwolone w szkołach. Przynajmniej na razie - pisze "NZZ".
ZOBACZ: Zakaz śpiewania w żłobkach z powodu koronawirusa. Dopuszczalne - klaskanie
Rozkręcili biznesy w czasie pandemii
- - Zaczynałam od zera, bo musiałam zmienić ofertę oraz grupę docelową, ale była to najlepsza decyzja jaką mogłam podjąć - mówi Zofia, która w pandemii zamiast zaproszeń, tworzy produkty do pakowania.
- Anna uczy zasad sieciowego savoir vivre’u, a Natalia szkoli z hybrydowego manicure.
- Choć wiele osób wskutek pandemii koronawirusa utraciło pracę, są tacy, którzy właśnie teraz "rozwinęli skrzydła".
ZOBACZ: "Pandemia jest moim pracodawcą". Gdy inni tracili zarobek, oni rozkręcili biznesy
Czytaj więcej