Merkel: staramy się znaleźć sposób do odblokowania weta Polski i Węgier
Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w środę, że jej rząd stara się znaleźć sposób na odblokowanie weta Polski i Węgier w sprawie unijnego budżetu i jednocześnie zachowania mechanizmu praworządności.
Merkel odniosła się w ten sposób do negocjacji w sprawie długoterminowego budżetu Unii i funduszu odbudowy podczas środowego przemówienia w Bundestagu.
ZOBACZ: Orban po spotkaniu z Morawieckim: nasze stanowiska się pokrywają, musimy bronić traktatów
Przemawiając w środę w Bundestagu w trakcie debaty nad przyszłorocznym budżetem Niemiec kanclerz Angela Merkel potwierdziła konieczność zaciągnięcia przez państwo nowych długów w celu sfinansowania dalszej walki z pandemią koronawirusa i jej skutkami.
Wskazała również, że powodzenie tej walki uzależnione jest od odpowiedzialnego postępowania społeczeństwa.
- Żyjemy w pandemii. Żyjemy tym samym w sytuacji nadzwyczajnej. I musimy również uczynić coś na rzecz tego, by w tej szczególnej sytuacji także szczególnie działać, i znajduje to wyraz w tym budżecie - powiedziała szefowa niemieckiego rządu.
Decyzja w dobie pandemii
Jak jednocześnie zaznaczyła, Niemcy są gospodarczo silnym, demokratycznym państwem ze społeczną spójnością i silnym społeczeństwem obywatelskim. "Siła ta jest tym, co kieruje nami w tym budżecie, chcemy ją utrzymać również w tej wyjątkowej sytuacji" - zadeklarowała. Przyznała, że decyzja o zaciągnięciu długów w tak dużej wysokości "nie jest w żadnym razie łatwa", gdyż oznacza obciążenie przyszłych gospodarstw domowych oraz ograniczenia dla przyszłych wydatków i przyszłych pokoleń.
- Najważniejszym kluczem do skutecznego zwalczania wirusa jest odpowiedzialne postępowanie każdej osoby oraz gotowość do współdziałania - oceniła Merkel. Wyraziła przekonanie, że zdecydowana większość ludności Niemiec jest na to nadal gotowa, za co należy się jej serdeczna wdzięczność. Dodała, iż w wolnościowej demokracji państwo działać może w inny sposób niż w krajach "skłaniających się ku dyktaturze".
ZOBACZ: Koronawirus w Niemczech. Merkel przedłuża obostrzenia
Jak oświadczyła niemiecka kanclerz, w pierwszym kwartale przyszłego roku nie będzie jeszcze można dokonać tylu szczepień, by nastąpiła widoczna poprawa sytuacji epidemicznej. Istnieje jednak szansa na zaszczepienie wtedy zwłaszcza osób w podeszłym wieku i personelu medycznego czyli grup, w których śmiertelność z powodu koronawirusa jest największa.