Premier Węgier w Warszawie. Ostatnie rozmowy przed szczytem Rady Europejskiej

Polska
Premier Węgier w Warszawie. Ostatnie rozmowy przed szczytem Rady Europejskiej
Krystian Maj/ KPRM
To druga w ostatnich dniach wizyta premiera Węgier w Warszawie

Premier Węgier Viktor Orban przyleci dziś do Warszawy na spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim na dalsze rozmowy związane z negocjacjami budżetowymi - potwierdził w rozmowie z polsatnews.pl rzecznik rządu Piotr Müller. Wieczorem w Interia.pl wywiad z premierem Węgier przeprowadzi redaktor naczelny portalu Piotr Witwicki.

Premier Węgier Viktor Orban przyleci dziś do Warszawy na spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim na dalsze rozmowy związane z negocjacjami budżetowymi - potwierdził w rozmowie z polsatnews.pl rzecznik rządu Piotr Müller.

 

Według źródeł 300polityka.pl, spotkanie będzie podzielone na dwie części. W pierwszej z nich z Orbanem rozmawiać ma premier Morawiecki oraz wicepremier Jarosław Kaczyński. Po przerwie mają dołączyć liderzy Porozumienia i Solidarnej Polski - Jarosław Gowin i Zbigniew Ziobro. 

 

Szczyt Rady Europejskiej

 

W najbliższy czwartek i piątek (10-11 grudnia) podczas szczytu Rady Europejskiej odbędzie się kolejna tura negocjacji budżetowych. Unijni liderzy podejmą próbę rozwiązania obecnej sytuacji, w której Polska i Węgry zapowiadają zawetowanie projektu wieloletnich ram finansowych UE na lata 2021-2027, w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania dostępu do środków unijnych z kwestią praworządności.

 

Wieloletni budżet UE na lata 2021-2027 musi być przyjęty w pakiecie z funduszem odbudowy wartym 1,8 bln euro oraz mechanizmem powiązania środków unijnych z kwestią praworządności.

 

Tekst rozporządzenia w sprawie uwarunkowania funduszy unijnych od przestrzegania praworządności został w listopadzie potwierdzony większością kwalifikowaną państw członkowskich na posiedzeniu ambasadorów państw członkowskich. Polska i Węgry zagłosowały przeciw, uzasadniając to tym m.in., że rozporządzenie zawiera rozwiązanie pozatraktatowe.

 

ZOBACZ: Johnson: zawarcie porozumienia z UE "bardzo, bardzo trudne"

 

Rozporządzenie akceptowane jest kwalifikowaną większością głosów państw członkowskich, decyzje w kwestii wieloletniego budżetu UE oraz funduszu odbudowy wymagają jednomyślności.

 

Według premiera Mateusza Morawieckiego zawarty w rozporządzeniu mechanizm jest arbitralny, może być stosowany z motywacji politycznych i w związku z tym "niechybnie by doprowadził do rozczłonkowania Unii Europejskiej, a może nawet do rozpadu Unii".

 

Wideo: Premier Węgier w Warszawie

  

 

W ubiegłym tygodniu po rozmowie z kanclerz - sprawujących obecnie prezydencję w Radzie UE Niemiec - Angelą Merkel, szef polskiego rządu poinformował, iż powiedział jej, że Polska oczekuje dalszych prac pozwalających na znalezienie rozwiązania, które zagwarantuje prawa wszystkich państw UE i potwierdził gotowość do zawetowania nowego budżetu.

 

Weto w sprawie budżetu zapowiedział również premier Węgier Viktor Orban. W minionym tygodniu doszło także do podpisania przez szefów rządów Polski i Węgier deklaracji dotyczącej uzgodnienia stanowiska krytycznego wobec powiązania wypłat z budżetu z "arbitralnymi i nieobiektywnymi kryteriami naruszeń praworządności".

Jakub Oworuszko/ polsatnews.pl, 300polityka.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie