Szwajcaria: odmowa zatwierdzenia szczepionek. "Nie mamy danych na temat skuteczności"

Świat
Szwajcaria: odmowa zatwierdzenia szczepionek. "Nie mamy danych na temat skuteczności"
PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV
Szwajcaria spodziewa się rozpocząć kampanię szczepień przeciwko koronawirusowi na początku stycznia

Szwajcarski regulator rynku leków Swissmedic twierdzi, że brak jest niezbędnych informacji do zatwierdzenia trzech różnych szczepionek przeciw Covid-19 zamówionych przez rząd. Władze planują zaszczepić 6 mln osób do lata - podaje portal Swissinfo.

Urząd ds. rejestracji i kontroli leków Swissmedic w Bernie ocenił, że w dokumentacji szczepionek nadal brakuje ważnych danych, dotyczących bezpieczeństwa, skuteczności i jakości, i przekazał te wymagania producentom, czyli firmom Pfizer/BioNTech, AstraZeneca i Moderna.

 

- Nie mamy danych na temat skuteczności badań klinicznych i ważnych grup, które uczestniczyły w tych rozległych badaniach - powiedział Claus Bolte, szef działu autoryzacji w Swissmedic, podczas konferencji prasowej zorganizowanej w poniedziałek przez Federalny Urząd Zdrowia (BAG).

 

Szczepienia mają ruszyć w styczniu 

 

Jedną z informacji, której domaga się Swissmedic, są dane na temat wcześniej przebytych chorób u osób, które brały udział w badaniach. Regulator podkreśla, że zatwierdzenie tak szybko opracowanych szczepionek wymaga dużego zaufania do producentów i organów władzy dlatego ważne jest, by dokładnie zbadać ich wpływ na różne grupy ludzi.

 

Zamieszkała przez 8,5 mln osób Szwajcaria spodziewa się rozpocząć kampanię szczepień przeciwko koronawirusowi na początku stycznia - poinformowała w niedzielę kierująca pionem kontroli infekcji w BAG, Virginie Masserey. Celem jest zaszczepienie 6 mln mieszkańców do lata, co będzie oznaczać do 70 tys. szczepień dziennie.

 

ZOBACZ: Łagodniejsze kryteria dla punktów szczepień? Lekarze rozmawiali z NFZ

 

Na konferencji prasowej władze stwierdziły, że szczepionki będą oferowane bezpłatnie, a pierwszeństwo będą mieli pracownicy służby zdrowia i grupy podwyższonego ryzyka: seniorzy, osoby z cukrzycą, przewlekłymi chorobami płuc i nadciśnieniem.

 

Od początku pandemii w Szwajcarii zmarło 5 tys. osób. Ponad 340 tys. osób zostało zakażonych wirusem SARS-Cov-2, a ponad 3 tys. przebywa nadal w szpitalach, z czego prawie 500 na oddziałach intensywnej terapii.

laf/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie