Ostrzejsze warunki wjazdu do Włoch i Szwajcarii. Zmiany obejmą Polaków
Polacy przybywający do Włoch po 10 grudnia muszą mieć przy sobie negatywny wynik testu molekularnego lub antygenowego na koronawirusa, wykonanego na 48 godzin przed wjazdem do tego kraju. Taką informację zamieszczono na stronie włoskiego MSZ w piątek. Natomiast Szwajcaria od 14 grudnia wprowadzi obowiązek odbycia 10-dniowej kwarantanny dla Polaków i osób z kilkunastu innych krajów lub regionów.
Polska znalazła się na włoskiej liście wszystkich krajów Unii Europejskiej, a także Islandii, Liechtensteinu, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i księstwa Monako, których obywatele muszą poddać się takiemu testowi na obecność koronawirusa przed wjazdem do kraju.
ZOBACZ: WHO: wynalezienie szczepionki nie oznacza "zero Covid-19"
W przypadku braku takiego testu trzeba poddać się izolacji i nadzorowi sanitarnemu - ogłosiło MSZ w Rzymie.
We Włoszech obowiązek także dla turystów
Następnie, od 21 grudnia do 6 stycznia, włoskie przepisy te zostaną zaostrzone. W przypadku obywateli tych wszystkich krajów, a zatem także Polski, w okresie świąteczno-noworocznym konieczne będzie poddanie się kwarantannie natychmiast po przyjeździe.
Obowiązek dotyczyć będzie zatem osób przybywających do Włoch turystycznie.
Negatywny wynik testu wystarczy tylko w przypadku, gdy obywatele tych krajów przyjeżdżają do Włoch z powodu pracy, nauki czy innej pilnej potrzeby albo gdy wracają do swego miejsca zamieszkania.
Zasady zaostrza także Szwajcaria
Natomiast szwajcarski rząd przekazał, że obowiązkowa 10-dniowa kwarantanna będzie obowiązywała od 14 grudnia dla osób przybywających z Andory, Chorwacji, Gruzji, Jordanii, Litwy, Luksemburga, Czarnogóry, Północnej Macedonii, Polski, Portugalii, San Marino, Serbii, Słowenii, USA i Węgier oraz wybranych regionów Włoch i Austrii.
ZOBACZ: Czekolada, zielona herbata i winogrona hamują koronawirusa. Opublikowano badania
Tamtejszy rząd wprowadził też nowe restrykcje epidemiczne, dotyczące między innymi liczby klientów, którzy mogą jednocześnie przebywać w sklepach. Zalecił pracę zdalną wszędzie, gdzie to możliwe, a także zarekomendował, by spotkania w domach czy restauracjach ograniczone zostały do osób mieszkających najwyżej w dwóch gospodarstwach domowych.
Ośrodki narciarskie w Szwajcarii pozostaną otwarte pod warunkiem zachowania środków ostrożności związanych z pandemią, a po 22 grudnia będzie też wymagana zgoda władz lokalnych.