Namibia wystawia na sprzedaż 170 słoni
Z powodu suszy i nadmiernego rozrostu populacji dzikich słoni, Namibia wystawiła na sprzedaż 170 "wysokowartościowych" osobników. Ogłoszenie ukazało się w rządowym dzienniku.
Dotknięta suszą Namibia zamierza ograniczyć populację słoni na swoim terytorium. W tych warunkach problemem staje się pożywienie dla zwierząt, ale także eskalacja konfliktów tubylczej ludności, która musi walczyć ze słoniami o swoje pola i zasiewy.
W rządowym dzienniku "New Era" pojawiło się w środę ogłoszenie, w którym Ministerstwo Środowiska, Leśnictwa i Turystyki zaoferowało na sprzedaż 170 "wartościowych" słoni.
ZOBACZ: Warszawa. Słonie dostaną konopie, by się odstresowały
Ponieważ odstrzał słoni jest praktycznie niemożliwy ze względu na presję opinii międzynarodowej, rząd wpadł na pomysł, który jednocześnie może przynieść budżetowi pieniądze.
Na sprzedaż wystawiono całe stado zwierząt, łącznie z młodymi. W przetargu mogą brać udział krajowi bądź zagraniczni nabywcy. Ci ostatni muszą być obywatelami kraju akceptującego wymagania CITES (konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem).
Namibia is putting 170 live elephants up for sale to curb rising tusker populations under pressure from drought and territorial conflict with humans.
— Africa Global News (@Africaglobalnew) December 3, 2020
An advertisement for the sale of 170 "high value" elephants was carried Wednesday by a state-owned daily newspaper, New Era. pic.twitter.com/tYmWiU2oz1
Na sprzedaż bawoły, żyrafy, antylopy
W Namibii żyje ok. 28 tys. słoni. Nie pierwszy raz ten południowoafrykański kraj próbuje ratować klimat oraz budżet wystawiając na sprzedaż zwierzęta.
W październiku licytowano 100 dzikich bawołów, a w czerwcu 2019 r. - po ogłoszeniu stanu klęski żywiołowej spowodowanego suszą - 600 bawołów, 150 antylop, 60 żyraf i 28 słoni, co przysporzyło 1,1 miliona dolarów, które przeznaczono na ochronę gatunków.
Czytaj więcej