Ponad milion zakażeń koronawirusem w Polsce. Liczba podwoiła się w niespełna miesiąc
Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce potwierdzono 4 marca. W środę liczba wszystkich odnotowanych zakażeń wirusem SARS-CoV-2 zwiększyła się do ponad miliona. Dotychczas granicę tę przekroczyło 12 krajów na świecie. Suma wszystkich zakażeń na świecie od początku pandemii zbliża się z kolei do 65 mln.
Zapalenie płuc nazwane przez ekspertów COVID-19 pierwszy raz rozpoznali lekarzy w mieście Wuhan w Chinach pod koniec 2019 roku. Liczba zakażeń wirusem, który zdaniem naukowców pochodzi prawdopodobnie od zwierząt, wzrosła tak gwałtownie, że 11 marca Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła na świecie stan pandemii.
W Polsce pierwszy na początku marca rozpoznano zakażenie u pierwszego pacjenta. Niedługo potem Ministerstwo Zdrowia i rząd Mateusza Morawieckiego ogłosiły wprowadzenie radykalnych obostrzeń. Aby zapobiec niekontrolowanemu rozprzestrzenianiu się pandemii zamknięta została m.in. większość sklepów, wydany został zakaz wychodzenia z domów bez pilnej potrzeby.
ZOBACZ: Koronawirus był w USA w połowie grudnia. O miesiąc wcześniej niż sądzono
7 listopada: 500 tys. wszystkich zakażeń
Wkrótce obostrzenia łagodzono. Ponowny wzrost liczby zakażeń miał miejsce we wrześniu. Według danych Ministerstwa Zdrowia z 7 listopada, suma wszystkich zakażeń w Polsce przekroczyła wówczas 500 tys.
Zdecydowano się wrócić do większości obostrzeń - zamknięte zostały galerie handlowe, puby i restauracje, ograniczono działalność szkół. Pod koniec listopada rząd przedstawił plan stopniowego łagodzenia na nowo wprowadzonych ograniczeń. W pierwszej kolejności "odmrożono" działalność galerii handlowych.
Według danych MZ z 2 grudnia, liczba wszystkich zakażeń w Polsce przekroczyła milion. Oznacza to, że podwojenie liczby wszystkich odnotowanych zakażeń odbyło się w przeciągu niespełna czterech tygodni. Polska stała się tym samym 13. krajem na świecie, w którym liczba ta przekroczyła milion.
ZOBACZ: Przesiewowe testy nauczycieli. Zapowiedź ministra zdrowia
Państwa i terytoria, które zwalczyły epidemię
Suma wszystkich zakażeń na całym świecie zbliża się z kolei do 65 mln. Najwięcej infekcji odnotowano w USA (14,1 mln), w Indiach (9,5 mln) i w Brazylii (6,4 mln). Za ozdrowieńców uważa się blisko 44,5 mln osób. Suma wszystkich zgonów zbliża się do 1,5 mln.
Według danych serwisu worldometers.info kilka państw i terytoriów pokonało epidemię i nie ma tam obecnie żadnych aktywnych przypadków zakażeń. Są to: Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Makau, Timor Wschodni, Grenlandia, Montserrat, Wyspy Marshalla i Vanuatu.
Wyspiarskie państwa: Wyspy Salomona, Kiribati, Mikronezja, Tonga, Palau, Tuvalu i Nauru to te, w których nie odnotowano oficjalnie żadnych przypadków zakażeń od początku światowej pandemii.
Ani jednego przypadku infekcji SARS-CoV-2 nie potwierdziły także władze Korei Północnej i Turkmenistanu.
Gorączka, kaszel, duszności
Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie.
Choroba jest szczególnie niebezpieczna dla osób starszych oraz osłabionych, m.in. cierpiących na inne przewlekłe choroby.
Czytaj więcej