Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Ponad 600 kolejnych ofiar
Mamy 13 855 nowych przypadków koronawirusa w Polsce - poinformowało w środę Ministerstwo Zdrowia. Tym samym suma wszystkich zakażonych od początku pandemii przekroczyła milion i wynosi teraz 1 013 747. Resort dodał, że zmarło kolejnych 609 pacjentów - 89 z powodu Covid-19, a 520 z powodu współistnienia koronawirusa z innymi chorobami. Łącznie od początku epidemii zmarło 18 208 pacjentów.
Nowe przypadki zakażeń dotyczą województw: mazowieckiego (1626), wielkopolskiego (1577), śląskiego (1494), kujawsko-pomorskiego (1240), pomorskiego (1060), łódzkiego (1013), dolnośląskiego (844), małopolskiego (823), warmińsko-mazurskiego (785), lubelskiego (759), zachodniopomorskiego (751), podkarpackiego (518), podlaskiego (393), lubuskiego (387), świętokrzyskiego (276), opolskiego (257).
"52 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną" - przekazał resort zdrowia.
Ostatniej doby wykonano 42 tys. 140 testów.
Mamy 13 855 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (1626), wielkopolskiego (1577), śląskiego (1494), kujawsko-pomorskiego (1240), pomorskiego (1060), łódzkiego (1013), dolnośląskiego (844), małopolskiego (823),
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) December 2, 2020
"W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń" - dodano.
Dane dot. wolnych łóżek i respiratorów
MZ poinformowało, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowanych jest łącznie 39 tys. 051 łóżek i 3 tys. 106 respiratorów. W szpitalach przebywa obecnie 20 tys. 855 zakażonych, z tego 2 tys. 23 chorych jest pod respiratorem.
W skali kraju pula wolnych łóżek - według danych MZ - wynosi więc 18 tys. 196, a respiratorów – 1 083.
Resort przekazał też, że na kwarantannie przebywa 268 tys. 256 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym - 12 tys. 283.
Resort poinformował, że wyzdrowiało dotąd 622 tys. 980 zakażonych osób.
📊 Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/AKG5CBoDwf
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) December 2, 2020
Testy antygenowe
Od wtorku testy antygenowe można już przeprowadzać w Podstawowej Opiece Zdrowotnej, prezes NFZ wydał zarządzenie w tej sprawie; od środy będą podawane w statystykach zakażeń koronawirusem – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.
- Podjęliśmy decyzję, że od dzisiaj testy antygenowe będą dostępne w Podstawowej Opiece Zdrowotnej. Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia właśnie wydał zarządzenie, które daje możliwość prowadzenia testów w POZ, wskazując jednocześnie ich wycenę – powiedział we wtorek szef MZ.
ZOBACZ: Minister zdrowia: testy antygenowe będą uwzględniane w epidemicznych statystykach
Minister poinformował, że dostępne dla przychodni są już formularze, za pośrednictwem których można składać zapotrzebowanie na testy. Jest to strona: testyantygenowe.mz.gov.pl.
- Zakontraktowaliśmy 2 mln testów antygenowych, z których część przekazaliśmy już do szpitali, a część do stacji pogotowia. Teraz przekazujemy do POZ – podał Niedzielski. Będzie też możliwość samodzielnego zakupu przez placówki i rozliczenia świadczenia po wyższej stawce.
Minister zaznaczył, że lekarze POZ nadal będą mogli zlecać testy PCR do wykonania w punkcie drive thru – najczęściej przez teleporadę. Test antygenowy pacjent będzie miał zrobiony na miejscu, w poradni POZ.
Szef resortu zdrowia zapowiedział, że od środy wyniki testów antygenowych, które są cały czas na bieżąco raportowane, będą podawane w codziennych statystykach dotyczących zakażeń.
Maseczki obowiązkowe w pracy
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, które weszło w życie w sobotę, 28 listopada, do 27 grudnia 2020 r. nałożony został obowiązek zakrywania ust i nosa - przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego w środkach publicznego transportu zbiorowego; miejscach ogólnodostępnych, w tym: na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych; na terenie nieruchomości wspólnych; obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach).
ZOBACZ: Wirusolog: maseczki chronią, testy genetyczne są wiarygodne
Obowiązek ten istnieje także w zakładach pracy, "jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba, oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny".
Zgodnie z rozporządzeniem, zakłady pracy są obowiązane zapewnić zatrudnionym rękawiczki jednorazowe lub środki do dezynfekcji rąk, a także odległość między stanowiskami pracy wynoszącą co najmniej 1,5 m, chyba że jest to niemożliwe ze względu na charakter działalności wykonywanej w danym zakładzie pracy, a zakład ten zapewnia środki ochrony osobistej związane ze zwalczaniem epidemii.
Wirus, z którym walczy cały świat
Koronawirus wywołuje chorobę o nazwie COVID-19, która objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni oraz zmęczeniem.
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością oraz pacjenci, którym towarzyszą inne schorzenia.
ZOBACZ: Nowe powikłania po przebyciu COVID-19. "Moment, aby bić na alarm"
Choroba COVID-19 została po raz pierwszy rozpoznane przez lekarzy w chińskim mieście Wuhan pod koniec 2019 roku. Skala zakażeń wzrosła w do tak wysokiego poziomu, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) 11 marca stan pandemii na świecie. Pacjent "zero" został zdiagnozowany w Polsce na początku marca.
Czytaj więcej