Koronawirus - Raport Dnia. Środa, 25 listopada
Ponad 15 tys. nowych przypadków zakażeń i rekordowa liczba 674 zgonów - to koronawirusowy bilans środy. Minister zdrowia nie wykluczył trzeciej fali pandemii, a premier zapowiedział bonifikaty za oddane osocze. Pojawiły się także informacje o nowej chorobie rozwijającej się u najmłodszych pacjentów, którzy przeszli zakażenie koronawirusem. Raport Dnia.
Podsumowujemy najważniejsze informacje dnia związane z pandemią i jej skutkami.
15 tys. nowych zakażeń
- Potwierdzono 15 362 nowe przypadki zakażenia koronawirusem;
- Liczba wszystkich zakażonych wzrosła do 924 422.
- Zmarły 674 kolejne osoby: z powodu COVID-19 zmarły 152, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 522 osoby. Bilans wszystkich dotychczasowych ofiar wynosi 14 988;
- Najwięcej nowych przypadków odnotowano w województwach: śląskim (1941), mazowieckim (1577) i wielkopolskim (1420);
- Wyzdrowiało kolejnych 14 810 osób;
- W ciągu doby wykonano ponad 48,4 tys. testów.
ZOBACZ: Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 25 listopada
Trzecia fala?
- - Pomimo tendencji zmniejszania nowych przypadków, jesteśmy daleko od strefy komfortu. Dzienna liczba zachorowań na poziome 10-15 tys. to ogromne obciążenie dla systemu opieki zdrowotnej. Po drugie mamy bardzo dużą liczbę zgonów. To najtrudniejsze zagadnienie - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej w środę.
- Ocenił, że trzecia fala pandemii to "realne zagrożenie". - Ona zależy od naszego zachowania, zależy od tego jak w najbliższym czasie obejmującym zarówno ten, jak i początek przyszłego roku będziemy się zachowywali - dodał.
- Niedzielski tłumaczył, że to m.in. dlatego najbliższe ferie powinny odbyć się pod hasłem "zostań w domu".
ZOBACZ: Trzecia fala pandemii. Minister zdrowia: może nastąpić na przełomie lutego i marca
Bonifikaty za oddane osocze
- - Można korzystać z ulgi podatkowej na darowizny, dwóch dni wolnych od pracy, ulgi na transport kolejowy, miejski i pakiet konsultacji medycznych. Prawdziwą nagrodą jest to, kiedy ktoś, kto oddaje osocze, może podarować je drugiej osobie. Dobro nie sposób wycenić - mówił o korzyściach dla osób, które oddają osocze premier Mateusz Morawiecki.
- Do tej pory osocze ozdrowieńców podano 8 tys. chorych.
- Premier przypomniał, że osocze mogą oddać osoby, które przeszły koronawirusa co najmniej 28 dni wcześniej, posiadają w organizmie przeciwciała, mają od 18 do 65 lat, nie biorą żadnych leków i czują się dobrze.
ZOBACZ: Bonifikaty za oddane osocze. Premier o szczegółach
Szkoły zamknięte do końca roku
- Stacjonarne funkcjonowanie szkół, poza pewnymi wyjątkami, zostaje ograniczone do 3 stycznia 2021 r. - poinformował w środę resort edukacji. Rozporządzenie w tej sprawie podpisał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
- Do tej pory nauka zdalna obowiązywała do 29 listopada.
ZOBACZ: Stacjonarne funkcjonowanie szkół zostanie ograniczone. MEN podało termin
Nowe powikłania
- PIMS-TS to nowa choroba rozwijająca się u najmłodszych pacjentów, którzy przeszli zakażenie koronawirusem.
- Pojawiające się powikłania u każdego dziecka objawiają się różnie, dlatego lekarze alarmują, by nie bagatelizować pojawiających się symptomów. Zespół ten może być śmiertelny.
- "Trzeba bić na alarm" - powiedział prof. Przemko Kwinta ze szpitala dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu.
ZOBACZ: Nowe powikłania po przebyciu COVID-19. "Moment, aby bić na alarm"
Spadek zleceń testów
- Wiele osób z objawami infekcji nie zgłasza się do lekarza POZ, bo nie chce być objętych automatyczną kwarantanną, a w przypadku pozytywnego testu, izolacją trwającą co najmniej 10 dni – zaznaczyła konsultant krajowa ds. medycyny rodzinnej dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas.
- W mniejszych miejscowościach dochodzi do tego obawa przed stygmatyzacją. Dodatkowo też coraz więcej osób pracuje zdalnie, więc wychodzi z założenia, że nikomu nie zagraża i nic się nie dzieje, jeśli przebieg choroby jest łagodny.
ZOBACZ: Spadek zleceń testów. "Wielu pacjentów nie chce izolacji i kwarantanny"
Będzie można podróżować do USA?
- Biały Dom rozważa zniesienie zakazu wjazdu do USA dla większości podróżnych przybywających z UE, Wielkiej Brytanii i Brazylii - poinformował w środę Reuters, powołując się na źródła w amerykańskiej administracji i branży lotniczej.
-
Jednocześnie utrzymany ma być zakaz wjazdu dla większości osób, przybywających do Stanów Zjednoczonych z Chin i Iranu.
-
Zniesienie amerykańskich restrykcji, obejmujących UE, uzyskało poparcie członków grupy zadaniowej Białego Domu ds. koronawirusa, a także niektórych agencji federalnych - utrzymuje Reuters.
ZOBACZ: USA rozważają zniesienie ograniczeń na podróże z Europy
Ponad 60 mln zakażeń na świecie
- Ponad 60 mln przypadków zakażenia koronawirusem stwierdzono na świecie od początku pandemii - przekazała w środę agencja AFP, powołując się na informacje z poszczególnych krajów.
-
Łącznie koronawirusem od grudnia 2019 roku zakaziło się na świecie 60 014 291 osób; zmarło - 1 415 258 zainfekowanych.
-
Najwięcej tak zakażeń, jak i zgonów zanotowano w USA, Brazylii i Indiach.
ZOBACZ: Liczba zakażeń koronawirusem na świecie przekroczyła 60 mln
Przemoc w czasie epidemii
- 27 proc. nastolatków doświadczyło co najmniej jednej formy krzywdzenia w czasie epidemii, 15 proc. doznało przemocy ze strony rówieśników, a 11 proc. ze strony bliskiej osoby dorosłej. 5 proc. było świadkami przemocy w domu - wynika z badania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
- Połowa badanych (50 proc.) oceniła swój dobrostan psychiczny jako bardzo dobry lub raczej dobry, jedna trzecia (33 proc.) jako bardzo zły lub raczej zły, duża grupa osób (17 proc.) nie dokonała jednoznacznej oceny.
ZOBACZ: Krzywdzenie w czasie epidemii. Przemocy doświadczył co czwarty nastolatek
Czytaj więcej