Sosnowiec: śmietniki wkopane pod ziemię. To sposób, by nie spali w nich bezdomni
Co zrobić, aby bezdomni nie nocowali w śmietnikach, a mieszkańcy czuli się bezpiecznie? W Sosnowcu pojemniki na odpadki wkopano w ziemię. Śmieci wywozi z nich specjalny pojazd wyposażona w dźwig. Wkrótce w mieście pojawi się druga taka śmieciarka, ponieważ jedna nie może często obsługiwać "podziemnych" silosów.
Ten problem pojawia się nie tylko w Sosnowcu, lecz to tam znaleziono sposób, by bezdomni nie urządzali sobie noclegowni w śmietnikowych wiatach.
Wcześniej mieszkańcy i administratorzy osiedli mieli z tym spory problem. Ci pierwsi nie zawsze chcieli wyrzucać śmieci, gdy w altanie przebywał nieproszony gość. Obawiali się o swoje bezpieczeństwo. Natomiast zarządzający nie mogli utrzymać porządku.
ZOBACZ: Krosno: pobili taksówkarza, bo nie zgodził się zabrać psa. Seria ataków w mieście
Dlatego Sosnowiecka Spółdzielnia Mieszkaniowa (SSM), do której należą bloki przy ul. Hallera, postanowiła wkopać śmietniki w ziemię. Na powierzchni jest tylko ich niewielki fragment.
WIDEO: Podziemne śmietniki w Sosnowcu. Materiał "Wydarzeń"
W mieście pojawi się druga specjalna śmieciarka
Od tej pory mieszkańcy wrzucają odpadki do specjalnych silosów. - Zaczepia się za uchyt i wtedy podnosi się pokrywa pojemnika. Pod nią jest metalowy stelaż z workiem - wyjaśniał w Polsat News Artur Topolski z SSM.
Aby wywieźć śmieci wrzucone do takiego silosu potrzeba specjalnego pojazdu wyposażonego w dźwig. W mieście jest tylko jedna taka śmieciarka, dlatego nie jeździ zbyt często.
ZOBACZ: Białogard: 5-latek utonął w studzience. Skazana urzędniczka nadal pracuje w magistracie
- Zamówiliśmy kolejny taki pojazd. Będzie potrzebny nie tylko przy ulicy Hallera, bo SSM chce wybudować kolejne takie śmietniki, a mieszkańcy starają się, by takie inwestycje realizować z budżetu obywatelskiego - zapewnił Piotr Tokarski z firmy Remondis zajmującej się w Sosnowcu wywózką odpadów.
Instalacja śmietników nowego typu nie pozbawiła sosnowiczan możliwości segregacji śmieci. Jak wynika z badania Ibris, robi to trzech na czterech mieszkańców Polski. Tymczasem każdy z nas rocznie produkuje 300 kg odpadków.
Czytaj więcej