Masowe testy w trzech województwach
W najbliższym czasie opracujemy, jak będzie wyglądał model logistyczny przeprowadzenia badań przesiewowych. Jesteśmy po dyskusji, które regiony wybrać. Będą to: Podkarpacie, Małopolska i Śląsk - poinformował w sobotę minister zdrowia Adam Niedzielski.
W sobotę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska mówił, że trwa dyskusja, czy masowe badanie ludności pod kątem koronawirusa przynosi pożądany efekt. - Być może wykorzystamy testy antygenowe do przeprowadzenia populacyjnego badania w jednym lub kilku województwach - zaznaczał.
W najbardziej dotkniętych regionach
O szczegóły takich testów został zapytany minister zdrowia podczas sobotniej konferencji prasowej z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego. - Jeśli chodzi o kwestię badań przesiewowych, to oczywiście będziemy je wykonywali testami antygenowymi - odpowiedział na to pytanie minister Niedzielski.
ZOBACZ: Boże Narodzenie w dobie pandemii. Apel premiera
Jak przekazał, "jesteśmy po takiej intensywnej dyskusji z premierem, które regiony wybrać". - Podjęliśmy decyzję, że będzie to Podkarpacie, Małopolska i Śląsk - powiedział minister.
Wideo: Konferencja rządu ws. znoszenia obostrzeń
- W najbliższym czasie opracujemy dokładnie, jak będzie wyglądał model logistyczny przeprowadzenia tych badań przesiewowych, ale chcemy dotrzeć i zrobić te badania w regionach, które są najbardziej dotknięte zachorowaniami na koronawirusa - zaznaczył.
Weryfikacja danych
Minister Niedzielski przypomniał także, że w poniedziałek odbędzie się konferencja prasowa, która będzie dotyczyć zleconej GIS przez ministra zdrowia weryfikacji danych o zakażeniach koronawirusem na poziomie powiatowych i wojewódzkich stacji sanitarno-epidemiologicznych. Niedzielski był pytany na sobotniej konferencji, czy rozbieżności w raportowaniu takich danych miały wpływ na ogólne wyliczenia w skali kraju i podejmowane w związku z tym decyzje.
ZOBACZ: Restauracje, siłownie, teatry. Co zdecydował rząd?
- Jeśli patrzymy z punktu widzenia centralnego, czy to miało wpływ na podejmowanie decyzji, to na szczęście okazuje się, że ta skala nie była tak duża, niemniej jednak również pewne decyzje personalne z tym związane będą przedstawione w poniedziałek - odpowiedział Niedzielski.
Zamówienie na 16 mln dawek szczepionki
Z kolei premier Mateusz Morawiecki pytany był podczas konferencji m.in. o to, kiedy Polska otrzyma pierwsze szczepionki i na jakie ilości może liczyć nasz kraj.
- W zeszłym tygodniu spotkałem się z najwyższym kierownictwem firmy Astra Zeneca i Pfizer i zadeklarowaliśmy, że tak szybko, jak te szczepionki zostaną dopuszczone do obrotu w UE przez Europejską Agencję Rejestracji Leków, tak szybko my zamawiamy maksymalną przysługującą Polsce z tytułu wielkości populacji, wielkości liczby ludności liczbę szczepionek - powiedział Morawiecki.
- W odniesieniu do jednej z tych szczepionek już to zamówienie złożyliśmy (...) - około 16 mln dawek, bo tyle przypadało z dostępnych dla całej UE dawek i maksymalnego poziomu, o jaki mogliśmy zawnioskować - dodał.
"Będziemy teraz nie tylko przygotowywać wszystkie zamówienia - robimy to natychmiast, jak to jest możliwe, w tym samym dniu - ale również codziennie zajmujemy się procesem dystrybucji szczepionki w momencie, jak ona się pojawi, i przeprowadzeniem procedur szczepienia tych ludzi, którzy oczywiście będą chcieli" - zaznaczył Morawiecki.
Podkreślił również, że zachęca wszystkich do zaszczepienia się, "bo to pomoże nam najszybciej zakończyć walkę z Covid-19"