Polsatnews.pl: premier przedstawi plan odmrażania gospodarki
Jak ustalił polsatnews.pl, premier Mateusz Morawiecki ogłosi etapy znoszenia poszczególnych obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa. Plan "odmrażania gospodarki" będzie rozpisany do połowy stycznia. - Jego realizacja będzie zależna od liczby zachorowań i wydolności służby zdrowia - tłumaczy w rozmowie z polsatnews.pl jeden z członków rządu.
W sobotę premier Mateusz Morawiecki ogłosi zasady i etapy znoszenia poszczególnych obostrzeń.
W sobotę przed południem odbędzie konferencja prasowa premiera @MorawieckiM. Zostaną na niej przedstawione kompleksowe, długofalowe zasady dalszych etapów bezpieczeństwa w walce z COVID-19.
— Piotr Müller (@PiotrMuller) November 20, 2020
Plan "odmrażania gospodarki" będzie rozpisany od 30 listopada aż do połowy stycznia. Rząd chce uniknąć błędów, jakie popełnił w ostatnich tygodniach, gdy rozporządzenia (np. zakazujące otwarcia sklepów meblowych) nie były odpowiednio konsultowane i publikowano je w Dzienniku Ustaw nawet kilkanaście minut przed ich wejściem w życie.
- Ma to na celu wprowadzanie stabilizacji w zakresie obowiązujących reguł oraz dać stabilność dla poszczególnych sektorów gospodarki - słyszymy.
ZOBACZ: Pandemia w gospodarce. Coraz gorsze nastroje konsumentów
Nasz informator z rządu podkreśla, że ostatnie dni pokazują, że średnia liczba zachorowań przestała rosnąć w dotychczasowym tempie, a jednocześnie zwiększyły się możliwości służby zdrowia - m.in. zwiększono liczbę łóżek szpitalnych poprzez uruchomienie szpitali tymczasowych.
Dlatego - zgodnie ze strategią "drogi środka" - rząd przygotował plan znoszenia obostrzeń dla poszczególnych stref i ich możliwy terminarz.
- Jego realizacja będzie zależna od przyszłej liczby zachorowań i wydolności służby zdrowia - podkreśla w rozmowie z polsatnews.pl jeden z członków rządu.
Harmonogram "odmrażania gospodarki"
W pierwszej kolejności (czyli po 29 listopada) - uwzględniając postulaty branż handlowych i usługowych - mają ruszyć m.in. sklepy meblowe.
W harmonogramie zostaną uwzględnione również np. restauracje i siłownie.
Z naszych informacji wynika, że rząd nie podjął jeszcze decyzji w sprawie powrotu uczniów do szkół, ale wiele wskazuje na to, że nauka zdalna będzie kontynuowana również po 29 listopada.
ZOBACZ: Mniejszy zakres wiedzy na maturze i egzaminie 8-klasisty. Minister edukacji ogłosił zmiany
Nasze nieoficjalnie ustalenia potwierdza rzecznik rządu Piotr Müller. - Mogę potwierdzić, że w KPRM w ostatnim czasie trwały prace dotyczące dalszych działań w ramach strategii walki z koronawirusem - w tym w zakresie planu obostrzeń. Niebawem premier przedstawi informację w tym zakresie - powiedział Müller w rozmowie z polsatnews.pl.
Aktualnie cała Polska znajduje się w tzw. czerwonej strefie. Jeśli średnia liczba dobowych zachorowań w ciągu siedmiu dni spadnie poniżej 9400, Polska wejdzie do strefy żółtej (w czerwonej pozostaną powiaty z wysoką liczbą zakażeń). Regionalny podział na strefy czerwoną, żółtą i zieloną ma obowiązywać, gdy średnia liczba spadnie poniżej 3800.
Czytaj więcejZasady poszczególnych etapów były przedstawione na konferencji. To liczba zachorowań oraz wydolność i wytrzymałość służby zdrowia. Nic się nie zmieniło. Tempo zachorowań nieco zwolniło. Co daje szansę, że dalsze ruchy będą ograniczone, ale za wcześnie mówić, że nie będą konieczne pic.twitter.com/LQ2jzfQwAM
— Piotr Müller (@PiotrMuller) November 10, 2020