Dzień Czystego Powietrza. Uświadamiamy, jak walczyć z zanieczyszczeniem
W sobotę obchodzimy w Polsce Dzień Czystego Powietrza, tego dnia rozpoczęło przed rokiem działalność Stowarzyszenie "Program Czysta Polska". Z tej okazji w Polsat News i na polsatnews.pl pokazujemy i uświadamiamy, czym jest zanieczyszczenie powietrza oraz jakimi metodami możemy z tym problemem walczyć.
Obchodzony w sobotę Dzień Czystego Powietrza powinien wywołać refleksję, zainspirować do działań oraz do zmian nawyków niekorzystnych dla środowiska. Często wielu z nas nie ma pojęcia, w jak prosty sposób można pomóc przyrodzie, a przez to wpłynąć na jakość powietrza.
ZOBACZ: Dzień Czystego Powietrza. "Uruchomiliśmy razem z siecią Plus specjalną aplikację"
W Polsce rozpoczął się sezon grzewczy, a wraz z nim powrócił problem smogu. Skuteczne i ergonomiczne ogrzewanie mieszkań, to jeden ze sposobów na zapobieganie zanieczyszczeniu powietrza.
Zdrowe 20 stopni
Według lekarzy, najzdrowsza temperatura dla organizmu człowieka to 20 stopni Celsjusza. Poprzez zmianę średniej temperatury w pomieszczeniu tylko o jeden stopień można zyskać, również finansowo. Niemarnowanie ciepła to oszczędność na rachunkach około 5 - 8 proc.
WIDEO: Dzień Czystego Powietrza. Uświadamiamy jak walczyć z zanieczyszczeniem
Na stronie 20stopni.pl można samodzielnie wyliczyć, co się stanie, gdy zmniejszymy temperaturę. Na przykład przy 20 stopniach emisja dwutlenku węgla zmniejszy się 10 proc., a rachunki będą niższe o 10-15 proc. W przypadku zwiększenia temperatury o 3 stopnie, zużycie węgla rośnie o 450 tys. ton, a emisja CO2 o 1 mln ton.
Ciepło jak woda
Z ogrzewaniem można postępować podobnie jak ze zużyciem wody lub prądu i stosować wówczas, kiedy są potrzebne. Przykładowo - nie ma potrzeby ogrzewania pomieszczeń, w których nikt nie przebywa. Jak pokazują badania, większość osób tego nie przestrzega.
W mieszkaniach warto pamiętać, by nie zasłaniać kaloryferów, kontrolować temperaturę, a także zmieniać ją w zależności od użytkowania. Pomieszczenia wietrzyć trzeba krótko a intensywnie, bardzo przydatne są też ekrany zagrzejnikowe.
W Polsce nadal w dużej mierze ciepło jest produkowane z węgla, kontrolując temperaturę w pomieszczeniach ograniczamy jego spalanie i w ten sposób pomagamy naszemu środowisku.