Dzień Czystego Powietrza. "Uruchomiliśmy razem z siecią Plus specjalną aplikację"
Dziś obchodzimy w Polsce Dzień Czystego Powietrza. Dokładnie rok temu zostało też powołane do życia Stowarzyszenie "Program Czysta Polska". - Uruchomiliśmy i udostępniliśmy razem z siecią Plus aplikację Czysta Polska. Jest darmowa, dostępna dla wszystkich - powiedział Stanisław Janowski, prezes Stowarzyszenia.
Stowarzyszenie "Program Czysta Polska" świętuje dziś rok działalności. Podstawowe założenia Stowarzyszenia to informowanie, edukowanie i inspirowanie do działań zachowań i postaw proekologicznych.
- Jesteśmy niezmiernie dumni, że przez ten rok udało nam się zainspirować 170 tysięcy osób. Dzisiejsza data jest nieprzypadkowa świętujemy dzisiaj, poza rocznicą, też dzień czystego powietrza. Z tej okazji uruchomiliśmy i udostępniliśmy razem z siecią Plus aplikację Czysta Polska. Jest darmowa, dostępna dla wszystkich. Zachęcamy do pobrania i korzystania, sprawdzania jakości powietrza, a z drugiej strony do dbania o jakość powietrza. Ze swojej strony dziękujemy i zapraszamy wszystkich zainteresowanych ekologią i dołączenia do nas - powiedział Stanisław Janowski, prezes Stowarzyszenia "Program Czysta Polska".
ZOBACZ: Smog w polskich miastach. Na ulicach stanęły dwumetrowe płuca
Dzień czystego powietrza obchodzimy w Polsce od 2005 roku. Zanieczyszczenie powietrza jest jednym z największych problemów w Polsce, z każdym oddechem wciągamy do płuc pół litra powietrza, dlatego teraz przybliżymy, co tak naprawdę wdychamy. Polska ma jedną z najgorszych jakości powietrza w europie. Dlaczego tak się dzieje?
Czym jest smog?
Główną przyczyna smogu jest tak zwana niska emisja, która odpowiada za pojawienie się w powietrzu wielu szkodliwych substancji jak:
- PM10 i PM 2,5 czyli cząstki zawieszone w powietrzu, zawierające substancje toksyczne m.in metale ciężkie,dioksyny,furany, a wszystko to dostaje się do naszych dróg oddechowych, płuc i krwi;
- SO2 czyli dwutlenek siarki, szkodliwy zarówno dla człowieka jak i środowisko, to on odpowiada za kwaśne deszcze;
- NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową;
- Metale ciężkie: rtęć, kadm, ołów, mangan, chrom;
- Benzo(a)piren - są to substancje rakotwórcze i powodujące silne zatrucia;
- Dioksyny - związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów czy bezpłodności.
WIDEO: Zachęcamy do pobrania aplikacji i korzystania, sprawdzania jakości powietrza - Stanisław Janowski, prezes Stowarzyszenia "Program Czysta Polska"
To, czym oddychamy, zależy tylko od nas
Jakie są źródła tych zanieczyszczeń, skąd się biorą w naszym powietrzu? Odpowiedź jest prosta, dzięki nam.
- Gospodarstwa domowe odpowiadają za prawie połowę emisji pyłu zawieszonego, wynika to z ogrzewania domów za pomocą węgla i innych paliw stałych, często w piecach nie spełniających żadnych standardów emisyjnych. W piecach niestety palimy nadal muł i miał, ale także zwykłe śmieci, w tym tworzywa sztuczne. Palimy także drewnem, które jest równie szkodliwe jak węgiel;
- Transport - smog powoduje nie tylko to, co leci z rur wydechowych, ale także pylenie wtórne, czyli drobinki z opon, klocków samochodowych oraz to, co leży na jezdni i unosi się w powietrze podczas jazdy. Jeśli chodzi o liczbę aut w Polsce jesteśmy obecnie na 6 miejscu w Europie z wynikiem 23,4 mln aut;
- Przemysł, głównie energetyka węglowa, zakłady huty, koksownie czy elektrownie cieplne;
- Rolnictwo - zwłaszcza rolnictwo konwencjonalne, w UE odpowiada za 10 proc. emisji gazów cieplarnianych, największym problemem jest emisja metanu powodowana przez hodowle zwierząt gospodarskich.
To, czym oddychamy, zależy tylko i wyłącznie od naszych działań.