Plus buduje sieć 5G w całej Polsce
Plus rozbuduje sieć 5G we wszystkich obecnych i byłych miastach wojewódzkich oraz miejscowościach leżących w ich pobliżu. Łącznie w zasięgu sieci 5G Plusa 2600 MHz TDD znajdzie się ponad 150 miejscowości i ponad 11 mln mieszkańców Polski. Dzięki temu zyskają dostęp do najnowocześniejszego, superszybkiego i niezawodnego internetu 5G.
Zgodnie z zapowiedziami Plus kontynuuje rozbudowę najszybszej sieci 5G.
W maju 2020 roku w 7 miastach na 100 nadajnikach ruszyła pierwsza w Polsce sieć 5G Plusa na częstotliwości 2600 MHz TDD. Pozwala osiągać szybkość internetu do 600 Mb/s. Kilkumiesięczne obserwacje doświadczeń użytkowników sieci i najlepsze wyniki uzyskiwane w testach szybkości sieci 5G w porównaniu do innych operatorów, zaowocowały decyzją o poszerzeniu zasięgu sieci. Do listy 7 obecnych miast z 5G dołączy kolejnych ponad 150 miejscowości, dzięki czemu łącznie z najszybszego 5G w Polsce będzie mogło korzystać ponad 11 mln osób.
ZOBACZ: Internet 5G w Plusie od stycznia w cenie każdego abonamentu. To grzech nie skorzystać
- Oferujemy najszybszą sieć internetu 5G w Polsce. Zależy nam na tym, by w możliwie jak najkrótszym czasie, jak najwięcej Polaków otrzymało do niej dostęp - mówi Jacek Felczykowski, Członek Zarządu Cyfrowego Polsatu i Polkomtelu, operatora sieci Plus - Podobnie jak 10 lat temu, kiedy jako pierwsi w Polsce wprowadzaliśmy LTE, tak teraz pierwsi chcemy dać milionom mieszkańców Polski prawdziwe 5G.
Rozwój sieci 5G w Plusie
W 2021 roku Plus planuje oferować 5G na ponad 1700 stacjach, we wszystkich obecnych oraz byłych miastach wojewódzkich oraz szeregu innych miejscowości.
Tym samym w przyszłym roku z najszybszej sieci 5G 2600 MHz TDD w Polsce będzie mogło korzystać już ponad 11 milionów osób.
Ponad 700 stacji i 5 mln ludzi w zasięgu jeszcze w listopadzie 2020 roku
Łącznie zgodnie z planem do końca listopada powinno być włączonych ponad 700 stacji, zapewniających swoim zasięgiem technologię 5G dla 5 milionów ludzi.
Do obecnej listy miast z 5G Plusa, czyli Warszawy, Łodzi, Gdańska, Katowic, Poznania, Szczecina i Wrocławia dołączą między innymi mieszkańcy aglomeracji śląskiej, Trójmiasta, Krakowa, Bydgoszczy, Częstochowy, Olsztyna, Kielc, Radomia, Torunia, Zielonej Góry, Opola, Gorzowa Wielkopolskiego i wielu innych.
Kolejne technologie i częstotliwości
Plus pracuje obecnie również nad rozwojem sieci 5G przy wykorzystaniu kolejnych częstotliwości i technologii. Pozwoli to w przyszłości wzmocnić pozycję lidera 5G w Polsce i oferować go jeszcze większej liczbie klientów w jeszcze większej liczbie lokalizacji. O decyzjach i działaniach w tym zakresie będziemy informować na bieżąco.
Portfolio sprzętów
Sukcesywnie rozbudowywane jest także portfolio sprzętów obsługujących 5G. W asortymencie dostępne są zarówno modele flagowe, jak też urządzenia ze średniej półki cenowej – w ofercie w listopadzie będzie już w sumie około 20 smartfonów i routerów. Dzięki temu 5G stanie się bardziej powszechne i dostępne dla szerokiego grona odbiorców.
O technologii 5G 2600 TDD
5G w Plusie jest rozwijane na nowoczesnej infrastrukturze dostarczonej przez firmy Nokia i Ericsson. Plus jako jedyny operator na polskim rynku przeznaczył dla działania 5G osobne pasmo 2600 MHz w technologii TDD, zwiększając tym samym przepustowość sieci. Rozwiązanie zastosowane w budowie sieci 5G przez operatora sieci Plus to najnowocześniejsza technologia wprowadzana na świecie. TDD pozwala na realizację transmisji danych z wykorzystaniem jednego, wspólnego fragmentu pasma do naprzemiennej w czasie transmisji downlink/uplink.
W przyszłości wraz z rozwojem sieci 5G obecne wykorzystanie pasma 2600 MHz zapewni lepsze pokrycie zasięgowe niż w przypadku wykorzystania jedynie pasma 3400-3800 MHz i pozwoli zachować przewagę na kolejnych etapach budowy 5G związaną z możliwością łączenia pasm.
Czytaj więcej