Dwa tygodnie, by pochować zmarłą osobę. "Covid wziął się w garść i po prostu go widać"
Nawet dwa tygodnie trzeba czekać na pochówek zmarłego w Krakowie. W związku z dużą liczbą zgonów pogrzeby będą organizowane również w soboty. Liczba pochówków wzrosła na tyle, że krakowscy urzędnicy chcą zatrudnić dodatkowych grabarzy.
W kaplicy cmentarza Rakowickiego w Krakowie od kilku tygodni od poniedziałku do piątku pogrzeb za pogrzebem. Jak zwracają właściciele domów pogrzebowych, coraz więcej osób decyduje się na kremację.
Zakłady pogrzebowe notują coraz większy ruch. - W okolicach od marca do kwietnia liczba tych pogrzebów w ostatnim okresie zdecydowanie wzrosła - mówi Adam Gawlik z Zakładu Pogrzebowego "Epitafium".
Skutki Covid-19
- Zleceń jest dużo, jest co robić, że tak to ujmę, Covid wziął się w garść i po prostu go widać - stwierdził jeden z pracowników zakładu.
ZOBACZ: "Unijne dofinansowanie do pogrzebu". Nowa metoda oszustów
Wzrost śmiertelności obserwuje się w całym kraju. Od 12 do 18 października urzędy stanu cywilnego wystawiły aż 10101 aktów zgonu. W samym tylko Krakowie w poprzednim miesiącu zanotowano 1100 zgonów. To o 300 więcej niż w październiku ubiegłego roku.
WIDEO: "Covid wziął się w garść i po prostu go widać"
- Nasi kapelani, którzy są na cmentarzach i odpowiadają za te pochówki często nie wychodzą z kaplicy, gdyż pogrzeb po pogrzebie odprawiają - wyjaśnił Łukasz Michelczewski, rzecznik prasowy krakowskiej Kurii.
Problemy kadrowe
W Krakowie zaczyna brakować grabarzy. Miasto planuje zatrudnić dwie dodatkowe osoby.
- Wirus także nie wybiera i boimy się, że może zaatakować też grabarzy, a jednak ta ciągłość pochówków musi być zachowana - mówi Dariusz Nowak, rzecznik krakowskiego magistratu. Czas oczekiwania na pogrzeb w stolicy małopolski znacząco się wydłużył.
ZOBACZ: Głowaczowa. Śmierć 17-latki. Jej brat przygotował listę ofiar
By pochować zmarłego, trzeba oczekiwać około dwóch tygodni. Wcześniej było to kilka dni. - One były w ciągu kilku dni, do tygodnia maksymalnie. W tej chwili te pochówki będą w przeciągu dwóch tygodni - wyjaśnia Nowak. Aby skrócić czas, pogrzeby odbywać się będą także w soboty.
Odczuwają to także żałobnicy. Jeden z żałobników - mieszkaniec Krakowa - czekał, jak mówi więcej niż 10 dni, by móc pochować zmarłą osobę.
ZOBACZ: "Sytuacja w kraju jest wyjątkowa". Minister o podwyżkach emerytur
- Ja tak to odczuwam, że ten niepokój zniknie dopiero wtedy, kiedy ta osoba znajdzie swoje miejsce na cmentarzu - podkreśla kolejny z żałobników. Przyznaje, że ten czas oczekiwania dla bliskich zmarłego jest bolesny. - Myślę, że to koszmar, no już sama strata jest głębokim przeżyciem - powiedziała jedna z kobiet. Dodała, że "czy to pandemia, czy nie, śmierć jest jednakowa".
Inne będzie pożegnanie zmarłego. W sobotę weszły w życie kolejne obostrzenia. Zgodnie z nimi w kościele i kaplicy cmentarnej na 15 m2 będzie mogła przebywać jedna osoba.
Czytaj więcej