Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
Czwartek to kolejny rekordowy dzień pod względem liczby nowych przypadków koronawirusa. Jak zapowiedział premier, do szpitala na Stadionie Narodowym trafi dziś pierwszy pacjent. Prof. Wojciech Maksymowicz z Porozumienia zrezygnował z funkcji wiceministra i zadeklarował, że wraca do zawodu lekarza, by pomóc w walce z pandemią koronawirusa.
Bądź na bieżąco - najważniejsze informacje o pandemii koronawirusa w Polsce i na świecie na polsatnews.pl w relacji "minuta po minucie".
Czytaj więcejKolejny rekord zakażeń koronawirusem w Polsce - w czwartek odnotowano 27 tys. 143 nowe przypadki, zmarło 367 kolejnych osób. Wśród zakażonych jest m.in. wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł. Ze stanowiska zrezygnowała z kolei wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko. Do tragicznego wypadku doszło w Rosji, gdy na oddziale intensywnej terapii wybuchła stacja tlenowa - 2 pacjentów zginęło.
CZYTAJ WIĘCEJ: Koronawirus - Raport Dnia. Czwartek, 5 listopada
Premier Danii Mette Frederiksen ogłosiła w czwartek wieczorem zamknięcie Jutlandii Północnej, aby zapobiec rozprzestrzenieniu się wykrytej na fermach norek mutacji koronawirusa.
Dania zamyka Jutlandię Północną z powodu wykrycia mutacji koronawirusahttps://t.co/DLGdfkFeo8
— PolsatNews.pl (@PolsatNewsPL) November 5, 2020
Szef brytyjskiej dyplomacji Dominic Raab jest w samoizolacji po kontakcie z osobą, która później uzyskała pozytywny wynik testu na koronawirusa - poinformowało w czwartek wieczorem ministerstwo spraw zagranicznych.
W środę rozpoczęła się ewakuacja ponad 30 zdrowych podopiecznych z Domu Pomocy Społecznej w Prudniku. Starosta prudnicki Radosław Roszkowski poinformował, że pozostała część z blisko 80 pensjonariuszy pozostanie w budynku.
Alaksandr Łukaszenka nakazał w czwartek straży granicznej niewpuszczanie do kraju obywateli, którzy wyjechali za granicę i chcą wrócić - za wyjątkiem Białorusinów wracających z Rosji. Jako powód podał zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa.
W czterech regionach we Włoszech, uznanych przez rząd za czerwone strefy najwyższego ryzyka zakażeń koronawirusem, na mszę do kościoła można będzie iść, mając przy sobie specjalny autocertyfikat, w którym wyjaśnia się powód wyjścia z domu - wyjaśnił Episkopat.
Cztery tygodnie lockdownu w Anglii wystarczą, aby wywrzeć rzeczywisty wpływ na liczbę zakażeń koronawirusem - powiedział w czwartek brytyjski premier Boris Johnson. W pierwszym dniu drugiego lockdownu w Anglii Johnson na konferencji prasowej na Downing Street wyraził nadzieję, że dzięki temu będzie możliwe spędzenie Bożego Narodzenia "tak normalnie, jak to możliwe".
Dyrektor generalny we francuskim resorcie zdrowia Jerome Salomon powiedział na konferencji prasowej w czwartek, że kryzys koronawirusa w kraju pogłębia się. "Stoimy w obliczu bardzo dużej fali infekcji" - ostrzegł. Podkreślił, że w walce o spowolnienie rozprzestrzeniania się zakażeń liczy się każdy dzień.
Z powodu braków w dostawach tlenu medycznego część pacjentów ze szpitala w Kraśniku (Lubelskie) trzeba przenieść do innych placówek – wynika z czwartkowego oświadczenia wojewody lubelskiego Lecha Sprawki.
"W związku z niewystarczającymi dostawami butli z tlenem medycznym do szpitala w Kraśniku, zaszła potrzeba przewiezienia części pacjentów potrzebujących wspomagania układu oddechowego do szpitali m.in. w Janowie Lubelskim i Lublinie. Równolegle zabezpieczany jest transport butli z innych szpitali dla pozostałych pacjentów" – napisał Sprawka w oświadczeniu rozesłanym mediom w czwartek wieczorem.
Do 11 307 wzrośnie we Włoszech liczba łóżek na oddziałach intensywnej terapii dla chorych na Covid-19 - ogłosił w czwartek nadzwyczajny rządowy komisarz do spraw kryzysu na tle pandemii Domenico Arcuri. Dodał, że to ponad dwa razy więcej, niż było wiosną.
Z powodu pandemii nie będzie w tym roku w Krakowie miejskiej zabawy sylwestrowej. Zamiast niej miasto i Krakowskie Biuro Festiwalowe zachęcają artystów do udziału w konkursie na instalację audiowizualną. Dziesięć najlepszych w ostatnią noc starego roku stanie na krakowskich placach.
W Hiszpanii zanotowano największą od kwietnia dobową liczbę zgonów wskutek koronawirusa – 368 - podał w czwartek wieczorem resort zdrowia. Tymczasem premier Pedro Sanchez ogłosił, że służby medyczne planują już masowe szczepienia obywateli.
PKN Orlen ogłosił rekrutację do pracy w szpitalu tymczasowym w Płocku (Mazowieckie), który dysponować ma ok. 200 łóżkami. Spółka poinformowała w czwartek, że angażuje się w pozyskanie kadry medycznej, m.in. lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych.
Odbudowa polskiej gospodarki będzie najsilniejsza na tle wszystkich krajów UE - ocenia ministerstwo rozwoju, pracy i technologii, odnosząc się do jesiennych prognoz gospodarczych Komisji Europejskiej.
107 osób zgłosiło chęć pracy w szpitalach tymczasowych w Małopolsce po upływie niespełna doby od apelu wojewody małopolskiego i marszałka województwa do personelu medycznego i wolontariuszy. Pierwsza doba funkcjonowania infolinii i formularza napawa optymizmem – poinformowała rzeczniczka wojewody Joanna Paździo.
Dyrektor szpitala w Płocku blokuje powstanie lecznicy dla chorych na COVID-19, ale uruchomimy ten szpital z jego wsparciem lub bez – napisał w czwartek na Twitterze prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
Trudno zrozumieć dlaczego dyrektor szpitala w Płocku w tak krytycznym momencie pandemii nie chce włączyć się w działania na rzecz ochrony zdrowia Polaków. Panie dyrektorze, to nie czas na robienie polityki. My szpital uruchomimy, z Pana wsparciem lub bez https://t.co/nLkhDBfDE9
— Daniel Obajtek (@DanielObajtek) November 5, 2020
W Łodzi odwołano uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada. Decyzję podjął wojewoda Tobiasz Bocheński. Powodem jest sytuacja epidemiczna – poinformował urząd wojewódzki.
Pierwszy w woj. śląskim szpital tymczasowy powstaje w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Decyzje w sprawie lokalizacji dwóch kolejnych mają zapaść w piątek – poinformowała rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.
O ponad 45 proc. wzrosła liczba bezrobotnych w Portugalii między lipcem a wrześniem br. - wynika z danych opublikowanych w czwartek przez Krajowy Urząd Statystyczny (INE). Za drastyczny wzrost liczby osób bez pracy INE wini kryzys wywołany epidemią Covid-19.
W obiektach Targów Lublin w Lublinie trwają przygotowania do zorganizowania tam szpitala tymczasowego. Zakończenie adaptacji planowane jest na 27 listopada. Zgłosiło się około 150 chętnych do pracy w szpitalu.
W Portugalii drugą dobę z rzędu utrzymuje się rekordowa liczba zakażeń koronawirusem. Między środą a czwartkiem zanotowano tam ponad 4,4 tys. infekcji oraz 46 zgonów na Covid-19. Prezydent Marcelo Rebelo de Sousa opowiedział się za ogłoszeniem w kraju stanu wyjątkowego.
Wojewoda opolski poinformował w czwartek, że w regionie jest sześć w pełni przekształconych szpitali dla chorych na COVID-19. Dodatkowe osiem pracuje w trybie hybrydowym.
445 zgonów na Covid-19 i 34 505 nowych zakażeń koronawirusem zanotowano ostatniej doby we Włoszech - podało w czwartek ministerstwo zdrowia. Oznacza to gwałtowny wzrost liczby zmarłych i zainfekowanych. W ciągu jednego dnia wykonano 220 tysięcy testów.
Osoby, które miały koronawirusa i wyzdrowiały mogą pomóc innym go pokonać, wystarczy oddać krew. Terapia osoczem pomaga w niektórych przypadkach uzyskać istotną poprawę stanu zdrowia pacjentów z COVID-19.
Chętni do uratowania innym zdrowia i życia, którzy mieli koronawirusa i wyzdrowieli powinni zgłaszać do centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa.
W informacji zamieszczonej na stronie gov.pl/koronawirus wskazano, że jeden dawca może oddać osocze nawet kilka razy – z zachowaniem wymaganych odstępów czasu, a osocze pobrane podczas jednej wizyty może zostać zastosowane u trzech pacjentów.
Osocze może zostać pobrane od osób: w wieku 18-65 lat, które przeszły zakażenie SARS-CoV-2; po wyzdrowieniu, u których minęło co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów lub 18 dni od zakończenia izolacji oraz po spełnieniu podstawowych kryteriów kwalifikacji dla dawców krwi.
Montaż dwóch pawilonów i apteki to część prac prowadzonych przy budowie szpitala tymczasowego we Wrocławiu. Placówka na 400 miejsc dla pacjentów chorych na COVID-19 ma być gotowa na koniec listopada.
Brak maseczki bardzo zwiększa ryzyko zakażenia koronawirusem, szczególnie teraz, kiedy wirus jest powszechny wśród ludzi. Żadna jednak maseczka nie zagwarantuje bezpieczeństwa w 100 proc. – powiedział wirusolog prof. Włodzimierz Gut.
Warszawa pomoże w transporcie chorych na koronawirusa do szpitala na Stadionie Narodowym - poinformował w czwartek prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Miasto przygotowuje w tym celu dwa autobusy miejskie, które mają odciążyć karetki.
Starosta sierpecki Andrzej Cześnik zwrócił się z apelem do darczyńców o pomoc i wsparcie rzeczowe i finansowe dla tamtejszego szpitala, który ostatnio został przekształcony w placówkę do leczenia chorych na COVID-19. Powodem są m.in. niewystarczające środki, jakie otrzymał szpital.
Bułgarskie władze sanitarne przedłużą nadzwyczajną sytuacją epidemiczną co najmniej do końca miesiąca - poinformował w czwartek główny inspektor sanitarny Angeł Kunczew. Zostaną zamknięte kolejne lokale gastronomiczne, nieobjęte obecnymi rozporządzeniami.
W ciągu doby do czwartku rano odnotowano w Austrii rekordową liczbę 7416 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, wskutek czego łączna ich liczba wzrosła do 132 515 - poinformowało ministerstwo spraw wewnętrznych.
Program wypłacania przez brytyjski rząd 80 proc. pensji - do 2500 funtów miesięcznie - pracownikom, którzy z powodu epidemii zostali wysłani przez pracodawców na urlopy, zostanie utrzymany do końca marca 2021 r. - ogłosił w czwartek minister finansów Rishi Sunak.
Trzeba się zastanowić jakie działania podjąć, by narodowa kwarantanna nie przerodziła się w katastrofę gospodarczą - uważają przedstawiciele nauki i biznesu. Według rektora SGH tzw. drugiej pandemii koronawirusa, w negatywnym scenariuszu, może nie przetrwać 30-50 proc. firm.
Muzeum Auschwitz będzie niedostępne dla zwiedzających od 7 do 29 listopada – poinformowały w czwartek służby prasowe. To efekt decyzji rządu o zamknięciu instytucji kultury w związku z koronawirusem. Rokrocznie miejsce pamięci w Oświęcimiu odwiedza ponad 2 mln osób.
Tegoroczny jarmark bożonarodzeniowy na Rynku Głównym w Krakowie nie odbędzie się – poinformował Wydział Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta.
Dobowa liczba nowych zakażeń koronawirusem w Holandii spadła poniżej 7 tys., czyli najmniej od 12 października - poinformowały w czwartek władze Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego (RIVM).
Specjalna infolinia uruchomiona w ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów przyjęła już ponad 9 tys. zgłoszeń od seniorów. Są one sukcesywnie realizowane przez ponad 7,4 tys. wolontariuszy – przekazał w czwartek wiceminister rodziny Stanisław Szwed.
Ponad 100 osób wzięło w czwartek udział w proteście branży gastronomicznej w Toruniu. Demonstrujący domagają się m.in. utworzenia specjalnego funduszu celowego, który byłby wsparciem dla lokali zamkniętych przez epidemię. Przedstawiciele gastronomii chcą także pomocy od władz samorządowych.
Gaming to jedna z wygranych branż w pandemii - wskazali analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W II kw. widzowie obejrzeli 7,5 mld godzin transmisji e-gier. Zdaniem ekspertów zamknięcie szkół wpłynie na utrzymanie korzystnych dla branży wyników w kolejnych kwartałach.
W Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie wydzielono odseparowaną część szpitala przy ulicy Wawelskiej na potrzeby leczenia zakażonych koronawirusem pacjentów onkologicznych, którzy trafili pod opiekę placówki.
Konsekwencją epidemii są nie tylko zakażenia, ale też wzmożona przemoc wobec dzieci - alarmują eksperci Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, która rusza z kampanię społeczną "Pandemia przemocy". Jej celem jest zwrócenie uwagi na problem krzywdzenia dzieci i zachęcenie do reagowania w takich sytuacjach.
Armia belgijska rozpoczęła wysyłanie żołnierzy do opieki nad pacjentami Covid-19 w szpitalach w Liege, ponieważ zwykły personel medyczny nie może nadążyć z pomocą chorym - informują belgijskie media.
Ponad 1500 respiratorów zostanie rozdysponowanych do szpitali tymczasowych - poinformowała w czwartek KPRM. Jak zaznaczono, Agencja Rezerw Materiałowych wydała w listopadzie 450 respiratorów, a w najbliższych dniach do szpitali trafi kolejne 500 urządzeń.
Trwają prace adaptacyjne w łódzkiej hali EXPO w związku z organizowanym tam szpitalem tymczasowym dla chorych na COVID-19 – powiedziała w czwartek rzeczniczka wojewody Dagmara Zalewska.
Rzeczniczka powiedziała również, że obiekt będzie wyposażony w niezbędny do działalności szpitala sprzęt. Trwa jego kompletowanie.
Ministerstwo Zdrowia zaktualizowało w czwartek wykaz laboratoriów diagnostycznych wykonujących badania wykrywające zakażenie SARS-CoV-2. Na liście jest 235 laboratoriów, najwięcej w woj. mazowieckim – 34, a najmniej w woj. lubuskim – 4.
Większość lekarzy pracujących w Opolskim Centrum Rehabilitacji w Korfantowie wystąpiła w czwartek do wojewody opolskiego z apelem o wycofanie decyzji przekształcającej tę placówkę w szpital covidowy.
W ciągu doby do czwartku rano w Szwajcarii zarejestrowano 10 098 nowych potwierdzonych laboratoryjnie przypadków nosicielstwa koronawirusa, co zwiększyło ich łączną liczbę do 201 801 - poinformował szwajcarski Federalny Urząd Zdrowia (BAG).
Użytkownicy aplikacji STOP COVID, po otrzymaniu powiadomienia o kontakcie z koronawirusem, będą mogli zapisać się na test bez konieczności kontaktu z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, jeśli wynik dostępnego w aplikacji testu oceny ryzyka będzie niepokojący.
Zaplanowane w Gdańsku na 15-17 stycznia 25. mistrzostwa Europy w short tracku zostały przesunięte o tydzień – ich nowy termin to 22-24 stycznia. - W naszym przypadku nic to nie zmienia - zapewnił dyrektor sportowy Stoczniowca Gdańsk Maciej Turnowiecki.
"Największa domówka świata" zamiast imprezy sylwestrowej na wrocławskim Rynku – taką propozycję przywitania Nowego Roku oferuje mieszkańcom stolicy Dolnego Śląska wrocławski magistrat. Nie odbędzie się w tym roku w tradycyjnym terminie również Jarmark Bożonarodzeniowy.
Trwają konsultacje robocze Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii w zakresie nowego rozporządzenia dotyczącego środków bezpieczeństwa w walce z COVID - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Uwagi mogą być przekazywane do czwartku do godz. 19.
Projekt rozporządzenia został opublikowany na stronie Ministerstwa Zdrowia z informacją o roboczych konsultacjach - resort zaprasza do przekazywania uwag do czwartku do godz. 19.
Premier Norwegii Erna Solberg ogłosiła w czwartek kolejne zaostrzenie restrykcji w związku z epidemią. Od poniedziałku przyjezdni z tzw. krajów czerwonych, w tym z Polski, zobowiązani zostaną do okazania ujemnego testu Covid-19, wykonanego przed upływem 72 godzin.
Ruszyły prace przy wykończeniu jednego z dwóch szpitali tymczasowych w Szczecinie dla chorych na COVID-19. Jednostka ma mieć 150 łóżek dla pacjentów w lżejszym stanie i 25 łóżek OIOM.
W związku z nowymi obostrzeniami z powodu pandemii, od soboty do 29 listopada br., hotele w całej Polsce będą dostępne tylko dla gości przebywających w podróży służbowej, medyków, pacjentów i ich opiekunów - wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów.
Zamknięcie placówek kultury: teatrów, kin, muzeów, galerii sztuk, domów kultury, ognisk muzycznych do 29 listopada - zakłada projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.
Województwo śląskie jest w czwartek drugim pod względem liczby zakażeń regionem w Polsce – odnotowano ich 3850, podczas gdy w Wielkopolsce – 3888. Śląski sanepid poinformował o śmierci kolejnych 48 chorych na COVID-19.
Premier: dzisiaj do szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym trafi pierwszy pacjent
Premier @MorawieckiM o przyjęciu pierwszego pacjenta w szpitalu polowym na Stadionie Narodowym
— PolsatNews.pl (@PolsatNewsPL) November 5, 2020
Transmisjahttps://t.co/8Tr2HIl3JE
Od czwartku do szpitala w Nowym Mieście nad Pilicą (Mazowieckie) przyjmowani są wyłącznie pacjenci chorzy na COVID-19. Z myślą o pacjentach z koronawirusem przygotowanych jest 71 łóżek.
W budynku sanatorium MSWiA w Sopocie od tygodnia trwają prace związane z adaptacją pomieszczeń na potrzeby szpitala tymczasowego. Zgodnie z założeniami w placówce znajdzie się 200 łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19.
Wojewoda Wielkopolski wyznaczył Szpital Powiatowy w Jarocinie jako placówkę do leczenia zakażonych koronawirusem – poinformował w czwartek rzecznik prasowy wojewody Tomasz Stube.
Bielski szpital wojewódzki w czwartek wznowił przyjęcia na oddział neurochirurgiczny. Przez kilka dni były one wstrzymane. Powodem był wirus SARS–CoV-2 – poinformowała rzecznik placówki Anna Szafrańska.
Miasto zakupi ponad 1 100 komputerów, laptopów, tabletów i monitorów interaktywnych. Środki na zakup pochodzące z funduszy unijnych przekazał Lubuski Urząd Marszałkowski – to ponad 3 mln zł - poinformował rzecznik Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp. Wiesław Ciepiela.
W miejskich placówkach edukacyjnych w Łodzi potwierdzono 37 zakażeń koronawirusem - podało w czwartek biuro rzecznika prasowego łódzkiego magistratu.
Ponad 1,1 tys. łóżek dla pacjentów z COVID-19 ma być dostępnych w pięciu szpitalach tymczasowych, które powstaną w Małopolsce. Będą uruchamiane stopniowo. Jak wskazują dyrektorzy placówek, w których leczeni są pacjenci z COVID-19 problemem nie są miejsce i sprzęt, ale brak personelu medycznego.
Zbliżamy się o granicy 30 tys. nowych zachorowań, która może być granicą wydolności służby zdrowia - ocenił w czwartek w rozmowie z PAP specjalista chorób zakaźnych dr Paweł Rejewski, profesor Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy. Jego zdaniem, skuteczność nowych obostrzeń będzie znana za dwa-cztery tygodnie.
Z najnowszych polskich badań przeprowadzonych na grupie ok. 100 pacjentów wynika, że osocze ozdrowieńców łagodzi objawy COVID-19, skraca okres choroby i obniża śmiertelność – poinformowała prof. Katarzyna Życińska z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.
Szefowie władz włoskich regionów: Lombardia, Piemont, Dolina Aosty i Kalabria, uznanych przez rząd za czerwoną strefę z najwyższym ryzykiem zakażenia koronawirusem, protestują przeciwko tej decyzji i nowym restrykcjom. Mówią, że to niesprawiedliwy lockdown.
Około dwóch milionów złotych ma kosztować utworzenie szpitala tymczasowego w hali sportowej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku - poinformował PAP Podlaski Urząd Wojewódzki.
Co to jest kwarantanna i ile trwa; kto jej podlega, a kogo nie obejmuje – to niektóre pytania, na które odpowiedź znaleźć można w kompendium wiedzy przygotowanym przez Ministerstwo Zdrowia.
W Rosji drugi dzień z rzędu wykryto ponad 19 tys. nowych zakażeń koronawirusem: jak podał w czwartek sztab rządowy, wykryto 19 404 nowe infekcje. Zmarło w ciągu doby 292 chorych z Covid-19. W Moskwie sytuacja się pogarsza - przyznał mer Siergiej Sobianin.
Rząd Hiszpanii Pedra Sancheza odrzuca możliwość wprowadzenia lockdownu, w tym nakazu pozostawania w domu obywateli. Z czwartkowych deklaracji wiceminister spraw gospodarczych Nadii Calvino wynika, że Hiszpanii “nie stać” na ponowną ogólnokrajową kwarantannę.
Rząd Portugalii wesprze największe krajowe linie lotnicze TAP kwotą 1,2 mld euro. Całość wsparcia dla głównego przewoźnika pasażerskiego w kraju zostanie wypłacona do końca grudnia br. - ogłosił w czwartek w parlamencie minister infrastruktury Pedro Nuno Santos.
Możemy zapobiec czarnemu scenariuszowi rozwoju epidemii dzięki naszej odpowiedzialności - ocenił w rozmowie z prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski. Dodał, że gdyby Polacy wykazali się taką solidarnością jak wiosną, opanowanie epidemii zajęłoby około miesiąca.
Na czas epidemii ZUS powinien przejąć wszystkie koszty wypłacania zwolnień pracowników, nie pracodawcy, bo są już "zaorani" - podkreśli w czwartek prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Poparł też wniosek o natychmiastowe zwołanie posiedzenia Sejmu.
W Górnośląskim Centrum Rehabilitacji „Repty” w Tarnowskich Górach (GCR) powstał oddział dla pacjentów chorych na COVID-19. Ma na razie 40 łóżek, ale jeśli sytuacja epidemiczna będzie się pogarszała, ta liczba może być podwojona – podał samorząd woj. śląskiego.
Konserwatywny rząd Grecji nakazał w czwartek ogólnokrajową kwarantannę na trzy tygodnie, aby powstrzymać wzrost liczby zakażeń koronawirusem. Premier Kyriakos Micotakis powiedział, że nowe ograniczenia wejdą w życie w sobotę.
Szpital tymczasowy w Płocku jest bardzo potrzebny, ale nie może powstać kosztem Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego (WSzZ), odbierając personel – podkreślił dyrektor tej placówki Stanisław Kwiatkowski. Według niego, szpital tymczasowy potrzebuje m.in. ok. 60 lekarzy i ok. 160 pielęgniarek.
Premier Szwecji Stefan Loefven poinformował w czwartek w mediach społecznościowych, że przebywa w izolacji po kontakcie z osobą, która przebywała z osobą, u której potwierdzono koronawirusa.
3928 nowych zakażeń koronawirusem stwierdzono w ciągu ostatniej doby na Węgrzech, zmarły też 84 osoby chore na Covid-19 – poinformowano w czwartek na rządowej stronie poświęconej epidemii koronawirusa.
Od początku epidemii na Węgrzech wykryto prawie 95 tys. infekcji koronawirusem. 2147 chorych na Covid-19 zmarło, a prawie 23 tys. osób już wyzdrowiało.
Po 10 dniach w Indiach znów odnotowano w ciągu ostatniej doby ponad 50 tys. przypadków zakażenia koronawirusem, głównie w Delhi. Władze regionalne mówią o trzeciej fali infekcji w stolicy.
Resort zdrowia poinformował w czwartek o 50 210 zakażeniach SARS-CoV-2, które zwiększyły ogólną liczbę infekcji od wybuchu epidemii w tym kraju do 8,36 mln.
W kaliskim szpitalu oddział psychiatryczny przekształcono na covidowy. Docelowo będzie 96 łóżek dla zakażonych koronawirusem – poinformował w czwartek dyrektor szpitala Radosław Kołaciński.
Liczba łóżek covidowych w kaliskim szpitalu znacznie wzrosła. Do tej pory placówka medyczna dysponowała zaledwie 12 miejscami dla zakażonych koronawirusem.
Zaplanowany na sobotę finał piłkarskiego Pucharu Ligi w Japonii między FC Tokio i Kashiwa Reysol został przełożony - poinformowały władze rozgrywek. Przyczyną było wykrycie 13 przypadków zakażenia Covid-19 w drugim z zespołów.
50 tys. osób z woj. zachodniopomorskiego będzie przebadanych na obecność przeciwciał koronawirusa SARS-CoV-2. Rozpoczyna się program badań przesiewowych.
- Chcemy poznać odporność mieszkańców i ilu z nich chorobę ma już za sobą. Na Pomorzu Zachodnim tych przypadków jest relatywnie mniej niż w innych regionach kraju, ale sytuacja jest poważna – powiedział marszałek województwa Olgierd Geblewicz.
Uważam, że stabilizacja zachorowań na koronawirusa nastąpi mniej więcej w przyszłym tygodniu i ona będzie gdzieś w przedziale 25 - 30 tysięcy - powiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski dla money.pl.
Nowy budynek szpitala MSWiA w Rzeszowie będzie pełnił rolę szpitala tymczasowego dla chorych na COVID-19 na Podkarpaciu. W placówce, która działalność rozpocznie na początku grudnia, będzie docelowo 160 łóżek, w tym 40 respiratorowych.
Jak zaznaczył rzecznik wojewody podkarpackiego Michał Mielniczuk, trwa rekrutacja kadry medycznej. - W tej chwili mamy już 25 zgłoszeń i spływają kolejne. Są to lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, ale także osoby personelu niemedycznego – mówił rzecznik.
Ostatniej doby wykonano ponad 67,1 tys. testów na obecność koronawirusa; lekarze rodzinni wystawili prawie 38,7 tys. zleceń na badanie – podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Łącznie przebadano dotąd ponad 4 mln 845 tys. osób.
📊 W ciągu doby wykonano ponad 67,1 tys. testów na #koronawirus. pic.twitter.com/rmzyIhuXCp
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) November 5, 2020
MZ: 27 143 nowe zakażenia koronawirusem – najwięcej od początku epidemii; 367 osób zmarło.
Mamy 27 143 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia #koronawirus z województw: wielkopolskiego (3888), śląskiego (3850), mazowieckiego (2932), dolnośląskiego (2451), małopolskiego (2342), łódzkiego (1713), kujawsko-pomorskiego (1663), podkarpackiego (1553), pomorskiego (1141),
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) November 5, 2020
Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł jest zakażony koronawirusem.
- Chorobę przechodzę na tyle ciężko (duszności, wartości saturacji nieco poniżej normy, duże dawki sterydów), że z każdym dniem zyskuję dodatkowe argumenty do walki z niedowiarkami negującymi problem pandemii - powiedział czasopismu "Menedżer zdrowia".
W całym kraju zajętych jest 1615 respiratorów z ogólnej puli 2144. W szpitalach z powodu Covid-19 przebywa 19 114 pacjentów.
Jak podało ministerstwo zdrowia, obecnie w szpitalach przebywa 19 tys. 114 osób. Liczba wszystkich łóżek dla pacjentów z Covid-19 wynosi 28 tys. 010.
Według danych resortu, w Polsce w sumie jest 2144 respiratorów. Obecnie wsparcia urządzenia wymaga 1615 pacjentów.
Kwarantanną objęto 430 tys. 732 osoby, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym 42 tys. 689. Do tej pory wyzdrowiało 177 tys. 681 osób.
📊 Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/0F81mCGLim
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) November 5, 2020
Od czwartku każde laboratorium wykonujące komercyjnie testy na SARS-CoV-2 jest zobowiązane przekazać informacje o osobie zakażonej oraz o pozytywnym wyniku testu do systemu EWP – przypomina Ministerstwo Zdrowia.
W Chinach kontynentalnych odnotowano poprzedniej doby 28 nowych zachorowań na Covid-19, w tym osiem przypadków lokalnych w regionie Sinciang na zachodzie kraju, a także 24 nowe bezobjawowe zakażenia koronawirusem – podała w czwartek państwowa komisja zdrowia.
Wygląda na to, że jeżeli przyrost zachorowań na koronawirusa będzie taki jak dotychczas i nawet jeżeli nie będzie jeszcze większego wzrostu, to w przyszłym tygodniu możemy się spodziewać dużego załamania systemu służby zdrowia - ocenił w czwartek Wojciech Konieczny, dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie, senator Lewicy.
W środę w Czechach przybyło 15 729 nowych przypadków zakażenia SARS-CoV-2, najwięcej od początku epidemii. Rośnie także liczba hospitalizowanych – wynika z opublikowanych we wtorek danych ministerstwa zdrowia.
W poprzednich dniach tempo przyrostu nowych przypadków infekcji w Czechach malało. Dane ze środy świadczą o odwrotnym trendzie.
- Jesteśmy przeciwni pełnemu lockdownowi, podobnemu do tego z marca i kwietnia. Oczywiście najważniejsza jest ochrona życia i zdrowia, ale trzeba też – w maksymalnie możliwym zakresie – zadbać o gospodarkę. Drugiego lockdownu mogłaby nie udźwignąć - mówi szef NSZZ Solidarność Piotr Duda w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".
Podczas pandemii duże banki poradzą sobie, ponieważ mają bufory kapitałowe, ale małe banki mogą mieć kłopoty - powiedział szef zespołu analityków Santander Banku Kamil Stolarski. Dodał, że wiele zależy od tego, jak długo i jak bardzo gospodarka będzie zamknięta.
Ryzyko śmierci z powodu koronawirusa wzrasta wraz z wiekiem. Najwięcej zgonów z powodu COVID-19 występuje u osób po 85. roku życia (23,2 proc.). Śmiertelność w grupie wiekowej 80-85 lat wynosi16,9 proc. - wynika z danych opublikowanych przez Kancelarię Premiera.
Zagrożeni cięższym przebiegiem COVID-19 i zgonami są ludzie z przewlekłymi chorobami płuc, w Polsce to ok. 3 mln osób - powiedział kierownik Kliniki Pulmonologii Ogólnej i Onkologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, pulmonolog prof. Adam Antczak.
Zdaniem łódzkiego naukowca, największa od początku pandemii, podana w środę liczba zakażonych koronawirusem Polaków, czyli blisko 25 tys. osób, może być skutkiem wielu czynników. Spośród nich lekarz wymienił m.in. odbywające się od kilkunastu dni protesty uliczne oraz brak rzeczywistego lockdownu.
Nie ma żadnych podstaw merytorycznych ani naukowych do stosowania amantadyny w zakażeniach wywołanych przez koronawirusa SARS-CoV-2 – przekonuje prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych prof. Robert Flisiak.
Amantadyna, lek stosowany w leczeniu schorzeń neurologicznych, wywołała ostatnio duże w naszym kraju zainteresowanie, ponieważ pojawiły się podejrzenia, że może być przydatna we wczesnych postaciach zakażenia wywołanego przez koronawirusy.
W ciągu ostatniej doby w Niemczech zarejestrowano 19 990 nowych zakażeń koronawirusem - poinformował w czwartek rano berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI). To najwyższy dobowy przyrost infekcji od wybuchu epidemii. Zmarło kolejnych 118 osób.
W sumie od początku pandemii w Niemczech potwierdzono 597 583 przypadki koronawirusa. Zmarło w tym kraju 10 930 osób.
Ministerstwo zdrowia Meksyku poinformowało w środę o 5225 nowych przypadkach zakażeniach koronawirusem i 635 kolejnych zgonach. Łączna liczba zainfekowanych od początku pandemii wzrosła do 943 630 a ofiar śmiertelnych do 93 228.
Jak zastrzegają władze, rzeczywista liczba zakażonych i zmarłych może być w znacznie wyższa, bo nie wszyscy chorzy zgłaszają się do przychodni i szpitali, a w kraju przeprowadza się niewiele testów w porównaniu z innymi państwami.
W ciągu ostatnich 24 godzin w Brazylii zarejestrowano 23 976 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 610 kolejnych zgonów - poinformowało w środę wieczorem czasu miejscowego brazylijskie ministerstwo zdrowia.
Według oficjalnych danych od początku pandemii w Brazylii zdiagnozowano 5 590 025 mln infekcji Covid-19. 161 106 osób zmarło.
W stanie Nowy Jork, który odnotował w październiku dwukrotny w zestawieniu z wrześniem wzrost zakażeń koronawirusem, obowiązują od środy nowe zasady podróżowania. Nie stosują się one tylko do czterech pobliskich stanów.
Przyjezdni muszą przedstawić dowód negatywnego wyniku testu na koronawirusa z datą najwyżej trzech dni przed przybyciem. Obowiązuje ich co najmniej trzydniowa kwarantanna, a także test czwartego dnia. Jeśli wynik testu jest negatywny, kwarantanna się kończy.
W przypadku testu z pozytywnym wynikiem, kwarantanna będzie kontynuowana. Tropione będą także kontakty zakażonych osób. Jeśli ktoś odmówi poddania się testowi, będzie musiał odbyć kwarantannę przez 14 dni.
Po raz pierwszy od początku pandemii koronawirusa dobowy przyrost zakażeń w Stanach Zjednoczonych osiągnął niemal sto tysięcy przypadków. W środę Uniwersytet Johnsa Hopkinsa z Baltimore poinformował o 99 660 nowych infekcjach w USA.
W sumie w USA do tej pory stwierdzono 9 477 239 zakażeń. W ciągu ostatnich 24 godzin zmarło 1112 osób, tym samym liczba zgonów wzrosła do ponad 233 650.
Obecnie najgorsza sytuacja jest w północnych stanach oraz w środkowo-zachodniej części kraju.
Na całym Cyprze, z powodu wzrostu liczby infekcji koronawirusem, od czwartku do 30 listopada będzie obowiązywać godzina policyjna między 23:00 a 5:00 - oświadczył cypryjski minister zdrowia Konstantinos Ioannu.
- Wyjątkiem od zakazu przemieszczania się w tym czasie będą jedynie osoby potrzebujące medycznej pomocy oraz ludzie, którzy w tych godzinach pracują - dodał szef restortu.
Podczas czterotygodniowego lockdownu w Anglii puby będą mogły sprzedawać piwo na wynos, ale tylko jeśli klienci zamówią je przez internet lub przez telefon, a odbierając je, nie będą wchodzić do pubu.
Ma to zapobiec zmarnowaniu się ogromnych zapasów piwa. O takiej możliwości, wynikłej z zarządzenia władz, alarmowali właściciele lokali gastronomicznych.