Z rządu odchodzi wiceminister nauki. "Wracam do pacjentów"
Prof. Wojciech Maksymowicz z Porozumienia rezygnuje z teki wiceministra edukacji i nauki. Neurochirurg deklaruje, że chce walczyć z koronawirusem w pierwszym szeregu jako lekarz - dowiedziała się Interia. Swoje odejście wiceminister ogłosił na konferencji prasowej w Sejmie.
"Widząc sytuację pandemiczną w Polsce postanowiłem wrócić do swoich pacjentów, którzy obecnie potrzebują mnie bardziej niż kiedykolwiek" - zapewnia polityk.
Jak nieoficjalnie ustaliła Interia, Maksymowicz podjął decyzję jakiś czas temu, ale minister Przemysław Czarnek dowiedział się o rezygnacji dopiero dzisiaj.
"Przez ostatni czas starałem się swoim doświadczeniem i wiedzą służyć Polsce w najlepszy możliwy sposób. Wiele rzeczy udało się usprawnić, część projektów jest w trakcie realizacji między innymi bardzo ważna ustawa o biobankach. Organizowałem pracę naukowców nad polskimi metodami walki z koronawirusem. Koordynowałem funkcjonowanie uczelni aby studenci i nauczyciele akademiccy byli jak najbardziej bezpieczni podczas pandemii" - przypomniał Maksymowicz.
ZOBACZ: "Nadzór pedagogiczny to nie zastraszanie". Czarnek odpowiada Broniarzowi
Odchodzący wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego będzie ponownie operował nowotwory mózgu, zajmie się pracą w klinice Budzik, a także opieką lekarską na oddziale dla chorych na COVID-19.
"Jest to odpowiedź na liczne prośby zarówno pacjentów oraz współpracowników, którzy walczą na froncie z pandemią. Bardzo dziękuję wszystkim, z którymi miałem zaszczyt i przyjemność współpracować. Mam wielką nadzieję, że wspólnie szybko wygramy walkę z wirusem" - deklaruje Maksymowicz.
Z informacji Interii wynika, że dla wiceministra nie bez znaczenia były roszady związane z rekonstrukcją rządu. - Walka z COVID-19 to oczywiście priorytet, ale zmiany w resorcie związane z Przemysławem Czarnkiem i Włodzimierzem Bernackim też robią swoje - mówi źródło Interii.
Na razie nie wiadomo, kto zostanie nowym wiceministrem nauki i szkolnictwa wyższego.
WIDEO: zobacz oświadczenie prof. Maksymowicza
Były minister zdrowia
Wojciech Maksymowicz to neurochirurg, profesor nauk medycznych, w latach 1997–1999 minister zdrowia i opieki społecznej, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego w randze podsekretarza stanu (2019) i następnie sekretarza stanu (od 2019), poseł na Sejm IX kadencji.
W latach 1992–1995 pracował w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie, następnie w Centrum Naukowym Medycyny Kolejowej w Warszawie. Zasiadał w prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej. Do 2007 r. pracował w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie.
ZOBACZ: Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł zakażony koronawirusem
W latach 2007-2016 r. sprawował funkcję dziekana Wydziału Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Kierownik Katedry Neurologii i Neurochirurgii. W latach 2016-2019 był prorektorem ds. Collegium Medicum UWM. Były członek zespołu doradczego do spraw monitorowania wdrażania reformy szkolnictwa wyższego i nauki.
Rezygnacja wiceminister zdrowia
Wcześniej w czwartek rezygnację złożyła wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko.
ZOBACZ: Józefa Szczurek-Żelazko złożyła rezygnację z funkcji wiceministra zdrowia
"Informuję, że złożyłam rezygnację z funkcji Sekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia, które pełniłam przez okres czterech lat. Praca w Ministerstwie Zdrowia była dla mnie dużym wyzwaniem i zaszczytem" - poinformowała w czwartek na swoim profilu w mediach społecznościowych.
Czytaj więcej