"O 100 proc. większe wynagrodzenie dla medyków". Minister zdrowia wydał polecenie
Minister zdrowia Adam Niedzielski wydał w niedzielę polecenie prezesowi NFZ, by każda osoba z personelu medycznego walcząca z Covid-19, wraz z ratownikami medycznymi oraz diagnostami laboratoriów otrzymała o 100 proc. większe wynagrodzenie w formie świadczenia dodatkowego. - To ma pewien symboliczny wymiar, bo podwojenie wynagrodzenia to duży wysiłek państwa - mówił szef MZ w Polsat News.
Polecenie obowiązuje od momentu podpisania, czyli od niedzieli. - Od dziś nie ma żadnych niejasności. Po wydaniu przeze mnie polecenia prezesowi NFZ, każda osoba z personelu medycznego walcząca z COVID wraz z ratownikami medycznymi oraz diagnostami laboratoriów szpitalnych otrzyma o 100 procent większe wynagrodzenie w formie świadczenia dodatkowego. Gwarantując dwukrotny wzrost pensji również ratownikom i diagnostom obejmujemy tym samym tą regulacją wszystkich, którzy na pierwszej linii walczą z COVID-19 - powiedział Niedzielski.
Wideo: minister zdrowia mówi o świadczeniu dodatkowym dla medyków
- Wydane przeze mnie polecenie jest docenieniem wagi personelu medycznego mierzącego się z zakażeniami koronawirusa - podkreślił minister.
Aby przeciąć wszystkie spekulacje zdecydowałem się nie czekać na wejście w życie ustawy i wydałem już dziś polecenie gwarantujące wypłatę podwójnego wynagrodzenia dla pracowników medycznych walczących z covid-19. Grupa beneficjentów została poszerzona o ratowników i diagnostów. https://t.co/5hckhdAAjU
— Adam Niedzielski (@a_niedzielski) November 1, 2020
Szef rządu odniósł się do decyzji Niedzielskiego na Facebooku. "W tych trudnych dla nas wszystkich dniach rząd wspiera lekarzy i cały personel medyczny walczący z koronawirusem w sposób szczególny, również finansowo" - napisał Morawiecki. "Od dziś podnosimy ich wynagrodzenia o 100 proc. Nikt nie zasługuje na to bardziej, niż Oni" - podkreślił premier
W tych trudnych dla nas wszystkich dniach rząd wspiera lekarzy i cały personel medyczny walczący z koronawirusem w...
Opublikowany przez Mateusz Morawiecki Niedziela, 1 listopada 2020
Kto otrzyma świadczenie?
Podpisane w niedzielę polecenie szefa MZ wydano na podstawie jednej z ustaw przyjętych w celu zwalczania epidemii koronawirusa; zmienia ona wcześniejsze polecenie ministra zdrowia z początku września.
- Nowelizacja polecenia ma na celu zmianę zakresu podmiotów zobowiązanych do realizacji świadczeń opieki zdrowotnej w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 oraz podwyższenie wysokości świadczenia dodatkowego - napisano w uzasadnieniu polecenia.
ZOBACZ: Koronawirus wyzwaniem dla lekarzy. "Ważne by nie zabijać normalnej medycyny"
Zmiana zakresu podmiotów objętych poleceniem jest po to, aby objąć poleceniem, poza dotychczas wskazanym personelem medycznym szpitali II i III poziomu, również podmioty lecznicze, w których skład wchodzą jednostki systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego lub izby przyjęć, a także laboratoria podmiotów leczniczych będących szpitalami I, II i III poziomu, z którymi Narodowy Fundusz Zdrowia zawarł umowę o wykonywanie testów diagnostycznych RT-PCR w kierunku SARS-CoV-2.
100 proc. wynagrodzenia
W nowelizacji polecenia określono więc, że osobami uprawnionymi do otrzymania świadczenia dodatkowego będą osoby udzielające świadczeń zdrowotnych w jednostkach systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego lub w izbach przyjęć. Z kolei w przypadku laboratoriów "covid-owych" podmiotów leczniczych będących szpitalami I, II i III będą to osoby wykonujące czynności diagnostyki laboratoryjnej w tych podmiotach.
- Podwyższenie wysokości świadczenia dodatkowego polegać ma na określeniu, że jego wysokość ma być równa nie jak dotychczas 50 proc., lecz 100 proc. wynagrodzenia/ wynagrodzenia wynikającego z umowy cywilnoprawnej danej osoby. Podwyższeniu ulega także maksymalna kwota świadczenia dodatkowego z 10 000 zł do 15 000 zł - czytamy w uzasadnieniu.
"Konwalidacja błędu"
W nocy z wtorku na środę Sejm głosował 41 poprawek zgłoszonych przez Senat do nowelizacji niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19. Posłowie poparli - mimo zgłoszonego na komisji negatywnego stanowiska rządu - propozycję Senatu, zgodnie z którą dodatek w wysokości 100 proc. wynagrodzenia przysługiwać ma wszystkim (a nie tylko tym skierowanym do pracy) pracownikom ochrony zdrowia zaangażowanym w leczenie chorych na Covid-19 lub podejrzanych o zakażenia.
W środę posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt, którego celem jest - jak wskazano w uzasadnieniu - "konwalidacja błędu", który miał miejsce podczas rozpatrywania senackich poprawek.
ZOBACZ: Jarosław Kaczyński do opozycji: w imię brudnych interesów rozwalacie Polskę
Oburzenie inicjatywą Prawa i Sprawiedliwości wyrazili w środę posłowie Koalicji Obywatelskiej. Szef klubu KO Cezary Tomczyk podkreślił, iż celem projektu - który określił jako "skandaliczny" - jest odebranie lekarzom dodatków, które przyznano im dzięki poprawce senackiej.
Głos zabrał Łukasz Schreiber, minister oświadczył: "Nie dajmy się nabrać PO, PiS nie zamierza odbierać dodatków dla medyków, premia dająca 200 proc. wynagrodzenia pozostaje, proponujemy odrzucenie poprawek senackich, które kosztowałyby 40 mld i rujnowałyby budżet". Szef Stałego Komitetu Rady Ministrów wypowiedział się na Twitterze.
Testy antygenowe
Jak przekazał na Twitterze szef resortu zdrowia, "nowa definicja przypadku COVID-19 na potrzeby nadzoru epidemiologicznego traktuje już test antygenowy jako wystarczające potwierdzenie zachorowania". Do wpisu dołączył link do strony gov.pl, gdzie opisano definicję z 31 października przypadku Covid-19 na potrzeby nadzoru epidemiologicznego nad zakażeniami wirusem SARS-CoV-2.
Nowa definicja przypadku COVID-19 na potrzeby nadzoru epidemiologicznego traktuje już test antygenowy jako wystarczające potwierdzenie zachorowania.https://t.co/NiSYDFb22t
— Adam Niedzielski (@a_niedzielski) November 1, 2020
Wskazano, że jeśli chodzi o kryteria kliniczne, jest to każda osoba, u której wystąpił co najmniej jeden z objawów: kaszel, gorączka, duszność, utrata węchu o nagłym początku, utrata lub zaburzenia smaku o nagłym początku. Jeśli chodzi o kryterium diagnostyki obrazowej - zmiany w obrazie radiologicznym płuc wskazujące na COVID-19.
Jak czytamy kryteria laboratoryjne to: wykrycie kwasu nukleinowego SARS-CoV-2 z materiału klinicznego; wykrycie antygenu/ów wirusa SARS-CoV-2 w teście antygenowym. W przypadku kryterium epidemiologicznego, to każda osoba, która w okresie 14 dni przed wystąpieniem objawów spełniała co najmniej jedno z kryteriów.
Czytaj więcej