Apostazja - czym jest i jak wiele osób dokonuje jej w Polsce?
"Jak dokonać apostazji?" - to jedno z najczęściej wpisywanych pytań w wyszukiwarce Google w ostatnich dniach. Sprawdziliśmy, jak wiele osób zdecydowało się na wystąpienie z Kościoła katolickiego w ostatnich latach i jak wyglądają kościelne procedury.
Po czwartkowym wyroku TK w sprawie tzw. aborcji eugenicznej przez Polskę przetacza się fala protestów. Oprócz rządu w ogniu krytyki znalazł się Kościół katolicki, który sprzeciwia się aborcji w każdym przypadku.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki zaapelował w niedzielę "o wyrażanie swoich poglądów w sposób akceptowalny społecznie", podkreślając przy tym, że "to nie Kościół stanowi prawa w naszej Ojczyźnie i to nie biskupi podejmują decyzje o zgodności bądź niezgodności ustaw z Konstytucją RP".
ZOBACZ: Poseł PiS Bartłomiej Wróblewski kandydatem na rzecznika praw obywatelskich
"Kościół ze swej strony nie może przestać bronić życia, ani też zrezygnować z głoszenia, że każdą istotę ludzką trzeba chronić od poczęcia aż do naturalnej śmierci" – podkreślił.
Oświadczenie przewodniczącego Episkopatu nie zatrzymało falki krytyki pod adresem Kościoła. W mediach społecznościowych pojawiły się pierwsze komentarze osób, które deklarują chęć dokonania apostazji. Na Facebooku powstało nawet wydarzenie pod hasłem "Wystąp na święta z Kościoła", dołączyło do niego już blisko 5 tys. internautów.
W poniedziałek jednym z najpopularniejszych (najczęściej wpisywanych) haseł w wyszukiwarce Google w Polsce była "apostazja". W ostatnich dniach internauci często pytali także o to, "jak dokonać apostazji".
Czym jest apostazja i jak jej dokonać?
Apostazja to akt wystąpienia z Kościoła katolickiego.
Od 2016 roku obowiązuje nowa, uproszczona procedura dokonania apostazji. Opisuje ją "Dekret Ogólny KEP w sprawie wystąpień z Kościoła".
Osoba, które chce opuścić Kościół, musi złożyć pisemne oświadczenie woli wraz z danymi osobowymi i datą chrztu u miejscowego proboszcza. Zniesiono obowiązek odbycia dwóch spotkań z proboszczem, a także wymóg powołania dwóch świadków.
Ile osób rocznie odchodzi z Kościoła w Polsce?
Jak wynika z danych zebranych przez Instytut Statystki Kościoła Katolickiego, w latach 2006-2009 liczba apostatów wyniosła 1057. W 2010 roku było ich 459.
Nie wiadomo, ile osób odeszło z Kościoła w ostatnich 10 latach, bo - jak podaje Instytut - w związku ze stosunkowa niewielką skalą zjawiska, ISKK nie kontynuował prac badawczych aktów apostazji w Polsce.
ZOBACZ: Proboszcz przerwał mszę i odebrał telefon. Okazało się, że jest zakażony
- Nie twierdzimy, że apostazji nie ma, jednak nie jesteśmy w stanie analizować wszystkich zjawisk w polskim Kościele - zaznaczył w rozmowie z polsatnews.pl dyrektor ISKK ks. dr Wojciech Sadłoń.
ISKK przyjrzał się zjawisku apostazji w latach 2006-2010 ze względu na "intensywną kampanię społeczną na rzecz występowania z Kościoła katolickiego".
Jedną z osób, która kilka lat temu krytykowała Kościół i namawiała do jego opuszczania, był Janusz Palikot. W 2012 roku ówczesny poseł i lider Ruchu Palikota ogłosił przed krakowską kurią, że dokonuje aktu apostazji.
Czytaj więcej