Erdogan znów "wysłał" prezydenta Francji na badania psychiatryczne. "Ma obsesję"
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan w niedzielę powtórzył, że przywódca Francji Emmanuel Macron potrzebuje badania psychiatrycznego. Jego wcześniejszą wypowiedź potępił szef dyplomacji Unii Europejskiej, a francuski minister ds. europejskich mówi o "chęci destabilizacji" ze strony Ankary.
Erdogan w niedzielę powtórzył swój atak wobec Macrona, który dzień wcześniej zakończył się wezwaniem do Paryża na konsultacje francuskiego ambasadora w Turcji.
Prezydent Turcji oskarżył Macrona o "obsesję" na swoim punkcie "w dzień i w nocy". - To jest przypadek (...), który naprawdę musi przejść badania (psychiatryczne) - powiedział.
Francja: Erdogan nie złożył kondolencji po zabójstwie nauczyciela
Dzień wcześniej turecki przywódca ostro skrytykował stosunek Macrona do muzułmanów i islamu we Francji. - Jaki problem ma ta osoba, Macron, z muzułmanami i islamem? Macron wymaga leczenia psychiatrycznego - ocenił Erdogan.
- Cóż innego można powiedzieć o szefie państwa, który nie rozumie wolności przekonań i który zachowuje się w ten sposób wobec milionów ludzi żyjących w jego kraju i wyznających inną religię? - dodał.
ZOBACZ: Erdogan: Macron wymaga leczenia psychiatrycznego
Po tej wypowiedzi na znak protestu francuskie władze wezwały w sobotę na konsultacje do Paryża swego ambasadora w Turcji.
Pałac Elizejski określił wypowiedź Erdogana jako "nie do przyjęcia" oraz odnotował "brak kondolencji i wsparcia ze strony prezydenta Turcji po zamordowaniu Samuela Paty'ego", nauczyciela historii, który za pokazywanie karykatur Mahometa został ścięty przez islamistę 16 października pod Paryżem.
Unia Europejska: słowa prezydenta Turcji są nie do przyjęcia
Przed dwoma tygodniami prezydent Turcji uznał za prowokację wypowiedzi Macrona o "islamistycznym separatyzmie" i potrzebie "zorganizowania islamu" we Francji.
Projekt ustawy o "walce z separatyzmami" we Francji, wymierzony w radykalny islam, ma zostać przedstawiony na początku grudnia. Ma na celu wzmocnienie świeckości we Francji i utrwalenie zasad republikańskich; zawiera kilka punktów, które mogą wywołać napięcia z Turcją, takich jak wzmocniona kontrola finansowania meczetów czy zakaz szkolenia imamów za granicą - wskazało AFP.
ZOBACZ: Konflikt wokół Górskiego Karabachu. Trump, Putin i Macron wydali wspólne oświadczenie
Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell za "nie do przyjęcia" uznał słowa Erdogana skierowane do Macrona i wezwał Ankarę, aby "zaprzestała tej niebezpiecznej spirali konfrontacji".
"Konkluzje Rady Europejskiej zawierają rzeczywistą ofertę ponownego ożywienia naszych stosunków" z Turcją - napisał w kolejnym tweecie Borrell.
Les propos du Président @RTErdogan à l’égard du Président @EmmanuelMacron sont inacceptables. Appel à la Turquie à cesser cette spirale dangereuse de confrontation.
— Josep Borrell Fontelles (@JosepBorrellF) October 25, 2020
"Jednak w tej pozytywnej agendzie potrzebna jest wola polityczna władz tureckich. W przeciwnym razie Turcja będzie jeszcze bardziej odizolowana" - ostrzegł szef dyplomacji UE.
"Erdogan próbuje instrumentalizować dramatyczne wydarzenie"
Francuski sekretarz stanu ds. europejskich Clement Beaune potępił w niedzielę "chęć destabilizacji" ze strony Erdogana, który "przedstawia się jako obrońca muzułmanów w sposób całkowicie instrumentalny".
Polityk wezwał, aby skończyć z naiwnością wobec Turcji, "jak to miało miejsce w Europie w ciągu ostatnich 15 lat".
Według Beaune'a "to nie przypadek, że nie doszło do oficjalnego potępienia" przez Ankarę zamachu na nauczyciela historii.
- Erdogan próbuje instrumentalizować dramatyczne wydarzenie, aby powiedzieć: "Francja walczy z muzułmanami", myląc islam z islamizmem - uznał polityk.
W Europie "uważano, że Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) Erdogana jest formą umiarkowanego islamizmu politycznego. Ale islamizm polityczny z ludzką twarzą nie istnieje - ocenił Beaune.
ZOBACZ: Morderstwo nauczyciela we Francji. Uczniowie pomogli zabójcy
Jego zdaniem, Turcja obecnie "realizuje ofensywną, agresywną i prowokacyjną strategię polityczną we wszystkich kierunkach". W tym kontekście przywołał napięcia z Grecją we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego, wsparcie dla Azerbejdżanu w jego konflikcie z Armenią o Górski Karabach czy strategię w Syrii i Libii.
Według Beaune'a, Erdogan stara się "utrzymać destrukcyjną dwuznaczność, myląc walkę z islamizmem, którą niestrudzenie prowadzimy, z rzekomą walką, która nie istnieje, przeciwko islamowi i muzułmanom".
Le Pen: Ankara szantażuje przetrzymywaniem migrantów
Szefowa skrajnie prawicowej partii Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen wezwała w niedzielę władze Francji i UE do ostrzejszej reakcji wobec Turcji. Wezwanie do Paryża ambasadora Francji w Ankarze "jest gestem znaczącym, ale nie można powiedzieć, że jest to gest mocny" - stwierdziła w niedzielę.
Stwierdziła, że Ankara "szantażuje" przetrzymywaniem migrantów obecnych na jej terytorium w zamian za pieniądze płacone na ten cel przez Brukselę. Według niej "wyraźnym sygnałem" byłoby, gdyby "przestano im (Turcji - red.) płacić".
"Pan Erdogan zdecydował się nie składać kondolencji po ścięciu nauczyciela i woli poważnie obrazić prezydenta Republiki podczas żałoby we Francji. Odwołanie naszego ambasadora było nieuniknione i należy je przyjąć z zadowoleniem" - napisała Le Pen wcześniej na Twitterze.
M. #Erdogan a choisi de ne pas présenter de condoléances après la décapitation d’un professeur et préfère insulter gravement le Président de la République alors que la France est en deuil. Le rappel de notre ambassadeur était inévitable et doit être salué. MLP
— Marine Le Pen (@MLP_officiel) October 25, 2020