Piotr Duda odchodzi z Rady Dialogu Społecznego. Razem z nim inni członkowie "Solidarności"
Szef "Solidarności" Piotr Duda oraz kilku innych członków związku zrezygnują z zasiadania w Radzie Dialogu Społecznego. - Powodem jest bezprawne powołanie przez prezydenta Andrzeja Dudę nowych członków Rady - przekazał lider "S". Chodzi o Jarosława Gowina i Przemysława Czarnka. Biuro RDS odmówiło polsatnews.pl komentarza w tej sprawie. Decyzję skomentował wicepremier Gowin.
Z członkostwa w Radzie Dialogu Społecznego zrezygnowali przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda oraz Bogdan Kubiak, Henryk Nakonieczny, Wojciech Ilnicki, Andrzej Kuchta, Jarosław Lange, Waldemar Sopata i Leszek Walczak.
Powodem rezygnacji związkowców jest - jak wyjaśnił Piotr Duda - "bezprawne powołanie przez prezydenta Andrzeja Dudę nowych członków Rady Dialogu Społecznego".
ZOBACZ: 40 lat od Porozumień Sierpniowych. "Bezkrwawa, pokojowa rewolucja"
Według związkowców, specustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 pozbawiła prezydenta prawa do powoływania nowych członków RDS.
"Solidarność": Zjednoczona Prawica niszczy dialog
- W tej ustawie ukazały się kuriozalne zapisy, które wywracają Radę Dialogu Społecznego do góry nogami. Pan premier nadał sobie kompetencje, dzięki którym ze względu na utratę zaufania może odwołać każdego członka RDS - mówił Piotr Duda.
Zapewnił, że "Solidarność" nie zgadza się na "niszczenie dialogu przez rząd Zjednoczonej Prawicy".
- Domagamy się jak najszybszego procedowania tej ustawy przed Trybunałem Konstytucyjnym albo jej nowelizacji - dodał.
Apel Gowina
O zmianę decyzji zaapelował do związkowców wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.
- Z żalem przyjąłem informację, że przedstawiciele NSZZ "Solidarność" zrezygnowali z zasiadania w Radzie Dialogu Społecznego. Mam nadzieję, że nie jest to decyzja ostateczna i nieodwracalna - powiedział Gowin.
Zaapelował do związkowców z "Solidarności" o zmianę decyzji. - Zapewniam, że ich głos - podobnie jak wszystkich pozostałych partnerów - będzie traktowany z należną uwagą i szacunkiem - dodał Gowin.
Nowi członkowie RDS. Wśród nich ministrowie
W środę prezydent Andrzej Duda powołał nowych członków RDS. Wśród nich znaleźli się m.in. wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, minister zdrowia Adam Niedzielski, a także wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk.
ZOBACZ: Jarosław Gowin i Przemysław Czarnek nowymi członkami Rady Dialogu Społecznego
Podczas uroczystości nominacji, prezydent mówił, że "trudny czas pandemii, kiedy decyzje podejmowane są szybko, często radykalnie, jest z pewnością czasem w dziejach, który wymaga szczególnego nacisku na dialog społeczny".
Jego zdaniem, w tym czasie potrzebna jest "szybka konsultacja społeczna, wymagająca wzajemnego zrozumienia i wzajemnego współdziałania".
Prezydent @AndrzejDuda powołał nowych członków Rady Dialogu Społecznego.https://t.co/SpjOaJ4AgU pic.twitter.com/mDCgd9PmOM
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) October 21, 2020
Rada Dialogu Społecznego - czym się zajmuje?
Rada Dialogu Społecznego powstała pięć lat temu. Zasiadają w niej przedstawiciele pracowników, pracodawców i rządu. Zastąpiła istniejącą od 1994 r. Trójstronną Komisję ds. Społeczno-Gospodarczych.
Zadaniem RDS jest prowadzenie dialogu społecznego w celu zapewnienia warunków właściwego rozwoju państwa, jak i zwiększenia konkurencyjności narodowej gospodarki. Jej członków powołuje i odwołuje prezydent RP.
Czytaj więcej