Strażacy skierowani do walki z pandemią. Ratownicy medyczni z PSP pomogą w szpitalach tymczasowych
Strażacy z uprawnieniami ratownika medycznego zostaną skierowani do walki z pandemią koronawirusa w szpitalach tymczasowych - dowiedział się polsatnews.pl. Komendant główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak zdecydował o wysłaniu 50 pożarników w pierwszej kolejności do Warszawy. Uzupełnią personel dwóch organizowanych w stolicy lecznic dla chorych na COVID-19: na Stadionie Narodowym i w Hali Expo.
Podczas poniedziałkowej telekonferencji z komendantami wojewódzkimi komendant główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Andrzej Bartkowiak miał polecić wytypowanie strażaków, którzy będą mogli pomagać w walce z koronawirusem SARS-CoV-2. - Mamy już gotową ekipę, przygotowywane są dokumenty do delegowania. Strażacy z uprawnieniami ratownika medycznego pomogą w szpitalach tymczasowych w Warszawie walczyć z koronawirusem - powiedział polsatnews.pl rzecznik komendanta głównego PSP st. kpt. Krzysztof Batorski.
Stu strażaków do walki z pandemią
W pierwszej kolejności 50 strażaków z uprawnieniami w zakresie ratownictwa medycznego ma trafić do Warszawy. Kolejnych 50 strażaków-ratowników pozostanie w rezerwie. Wszyscy etatowi strażacy z PSP mają przeszkolenie do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy. Jednak w Państwowej Straży Pożarnej służy także 2,4 tys. osób z dyplomem ratownictwa medycznego. 800 pracuje dodatkowo w Państwowym Ratownictwie Medycznym, jeżdżąc w zespołach wyjazdowych karetek pogotowia, dysponując odpowiednim doświadczeniem - podał st. kpt. Krzysztof Batorski.
- Wszystkich ratowników nie możemy skierować do pomocy, bo mamy także swoje własne działania, związane na przykład z udzielaniem pomocy w wypadkach drogowych - powiedział polsatnews.pl Krzysztof Batorski.
W razie potrzeby do działań związanych z koronawirusem skierowani zostaną strażacy z grupy rezerwowej.
Mierzyli temperaturę, stawiali namioty
Państwowa Straż Pożarna od początku epidemii koronawirusa bierze udział w działaniach zapobiegających rozprzestrzenianiu się COVID-19. Strażacy-ratownicy byli m.in. kierowani do punktów granicznych, gdzie mierzyli temperaturę podróżnym. Obecnie takie zadania wykonują na zewnętrznej granicy UE na terenie Polski w 18 punktach granicznych.
Strażacy dyżurują także w ponad 380 polowych izbach przyjęć, a także przewożą próbki do badań. W razie potrzeby dowożą również żywność dla osób objętych kwarantanną.
We wtorek szef Kancelarii prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk poinformował o blisko 100 zgłoszeniach od pielęgniarek i ratowników medycznych gotowych pracować w szpitalu na Stadionie Narodowym. Zapowiedział również, że od środy ruszyć ma infolinia dla medyków, którzy będą chcieli podjąć prace w organizowanych przez władze szpitalach tymczasowych.