Aborcja niezgodna z konstytucją? Rozprawa w TK
Przed Trybunałem Konstytucyjnym w czwartek po godz. 11 rozpoczęła się rozprawa w sprawie konstytucyjności tzw. aborcji eugenicznej, przeprowadzanej w przypadku podejrzenia choroby dziecka lub jego upośledzenia. Wniosek został złożony do TK przez grupę posłów PiS. W mediach społecznościowych trwa protest osób, które sprzeciwiają się ewentualnemu zaostrzeniu prawa.
Grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości, reprezentowana przez Bartłomieja Wróblewskiego i Piotra Uścińskiego, złożyła wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w 2019 roku.
Zdaniem posłów, tzw. aborcja eugeniczna - przeprowadzana w przypadku podejrzenia choroby dziecka lub jego upośledzenia - może być niezgodna z polską konstytucją.
ZOBACZ: Franciszek: pary homoseksualne zasługują na prawną ochronę swoich związków
W czwartek TK w pełnym składzie pod przewodnictwem prezes Julii Przyłębskiej dokona kontroli zgodności z ustawą zasadniczą kilku artykułów z ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży.
Rzecznik praw dziecka: aborcja eugeniczna to odbieranie prawa do życia
Głos w sprawie aborcji eugenicznej zabrał w środę rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak. "Aborcja eugeniczna to odbieranie prawa do życia" - ocenił w piśmie skierowanym do TK.
Pawlak przekonuje, że "aborcja eugeniczna pozwala zabić nienarodzone dziecko na podstawie jedynie podejrzenia wystąpienia ciężkiej choroby".
Jego zdaniem powszechnie usuwane są ciąże, w których stwierdza się np. zespół Downa. Pawlak zauważył, że z tą chorobą żyją miliony osób. "Osoby z tego typu niepełnosprawnościami w wielu przypadkach nie tylko funkcjonują samodzielnie, ale historia pokazuje, że nawet zmieniają świat, inspirują innych i rozwijają swoje talenty. Prawo nie może prowadzić do tak jawnej ich dyskryminacji" – napisał RPD.
ZOBACZ: Awantura o maseczkę w Ełku. Rodzice kłócili się i okłamali policję, przy córce…
W opinii przekazanej Trybunałowi wskazał również, że z przytoczonych we wniosku danych wynika stały wzrost liczby aborcji w Polsce - w 2008 r. liczba zabiegów przerwania ciąży wyniosła 499, a w 2019 r. już 1110, z czego aż 1074 z przyczyn eugenicznych, najczęściej po stwierdzeniu trisomii 21, czyli zespołu Downa.
Pawlak zwrócił uwagę, że "ustawa w obecnym brzmieniu pozwala przerwać ciążę w przypadku samego tylko dużego prawdopodobieństwa – a nie wystąpienia – ciężkiego upośledzenia lub choroby nienarodzonego dziecka".
Rzecznik przypomniał, że już w 1997 r. Trybunał uznał, że "od momentu powstania życie ludzkie staje się wartością chronioną konstytucyjnie. Dotyczy to także fazy prenatalnej".
ZOBACZ: Szpital na Stadionie Narodowym. Mamy zdjęcia ze środka
Przywołuje on też przepisy zawarte w Konwencji o prawach dziecka.
Jego zdaniem, "zamiast przyzwolenia na dyskryminację osób chorych ustawodawca powinien zapewnić zwiększone wsparcie rodzinom wychowującym chore dzieci, które pozwoli im na egzystencję bez cierpienia".
Protest w mediach społecznościowych
W sieci od kilku dni trwa protest osób, które sprzeciwiają się ewentualnemu zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Swój sprzeciw wyrażają w mediach społecznościowych - mówią o "wyroku na kobiety" i "torturach kobiet". Wpisy oznaczają hasłami #WyrokNaKobiety i #FalaSprzeciwu.
Do internetowej akcji włączyli się m.in. politycy Lewicy.
1️⃣ dzień do #WyrokNaKobiety❗️
— Katarzyna Ueberhan (@KUeberhan) October 21, 2020
Jutro politycy w fasadowym TK, na zlecenie prawicowych fundamentalistów i kolegów polityków, wyda #WyrokNaKobiety.
W PL o życiu i zdrowiu kobiet decydują lekarze z klauzulą sumienia i politycy bez sumień!
Wyraź sprzeciw na https://t.co/SILfmh3HXV pic.twitter.com/ivQ1Sx54RU
⚡Nie damy odebrać kobietom ich praw.
— Łukasz Kohut 🇪🇺 (@LukaszKohut) October 21, 2020
⚡Prawa reprodukcyjne to prawa człowieka.
⚡Jako poseł sprawozdawca przystąpienia całej UE do Konwencji Stambulskiej, jako mężczyzna, feminista, demokrata. #KOHUTwPE #falasprzeciwu #drugafala #wyroknakobiety #powiedzkomuś #freechoicepoland pic.twitter.com/hdTUMWUNhc
Za1⃣dzień 👉 22.10.2020 r. marionetkowy TK ma wydać #WyrokNaKobiety.
— Wanda Nowicka (@WandaNowicka) October 21, 2020
❌Nie ma na to naszej zgody❗️ pic.twitter.com/bUIgm0b0BQ
Aborcja w Polsce
Obowiązująca od 1993 r. ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zezwala na dokonanie aborcji, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.
W dwóch pierwszych przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem matki. W wypadku czynu zabronionego – jeśli od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni.
Czytaj więcej