Nie żyje Stanisław Kogut. Były senator miał 66 lat
"Nie żyje Stanisław Kogut, były senator. Wieczne odpoczywanie racz mu dać Panie" - poinformował na Twitterze Bartłomiej Orzeł, pełnomocnik premiera Mateusza Morawieckiego ds. programu Czyste Powietrze. Kogut przebywał w szpitalu w Gorlicach. Z nieoficjalnych informacji wynika, że potwierdzono u niego zakażenie koronawirusem. Pod koniec października skończyłby 67 lat.
Informację o tym, że Stanisław Kogut chorował na COVID-19 podał portal miastoNS. O śmierci b. senator Bartłomiej Orzeł poinformował za pośrednictwem Twittera.
Nie żyje Stanisław Kogut, były senator. Wieczne odpoczywanie racz mu dać Panie.
— Bartłomiej Orzeł (@OrzelBartlomiej) October 18, 2020
Informację o śmierci b. senatora PiS potwierdził PAP Wiktor Durlak, senator PiS z okręgu nowosądeckiego, znajomy Stanisława Koguta. Przyznał, że informację uzyskał od rodziny zmarłego.
Wideo: nie żyje Stanisław Kogut
Senator czterech kadencji
Kogut od 1990 do 1998 był radnym gminy Grybów, następnie do 2005 zasiadał w sejmiku małopolskim I i II kadencji, od 2002 jako wiceprzewodniczący.
ZOBACZ: "Polski Produkt Przyszłości". Na zwycięzców konkursu czeka 600 tys. złotych
W wyborach parlamentarnych w 1993 bez powodzenia kandydował do Sejmu z listy NSZZ "Solidarność", a w wyborach w 2001 z listy Akcji Wyborczej Solidarność Prawicy, która nie uzyskała mandatów.
W wyborach w 2005 został wybrany na senatora VI kadencji z ramienia PiS w okręgu nowosądeckim. Mandat uzyskiwał ponownie w trzech następnych wyborach - w 2007, 2011 i 2015 r.
Zarzuty korupcyjne
19 grudnia 2017 z Prokuratury Krajowej na wniosek CBA wpłynął wniosek o uchylenie immunitetu polityka w związku z zamiarem przedstawienia mu zarzutów korupcyjnych. Tego samego dnia władze PiS podjęły decyzję o zawieszeniu go w prawach członka ugrupowania. Senator zaprzeczył stawianym zarzutom i oświadczył, że sam się zrzeknie immunitetu. Zrezygnował następnie z funkcji przewodniczącego senackiej Komisji Infrastruktury, a 21 grudnia został z niej odwołany.
20 stycznia 2018 został senatorem niezrzeszonym. Senatorowie nie zgodzili się na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie - senator stawił się na przesłuchanie w prokuraturze, po którym zastosowano wobec niego poręczenie majątkowe w wysokości 600 tys. zł.
W wyborach w 2019 kandydował jako niezależny, nie uzyskując reelekcji i od listopada 2019 przestał chronić go immunitet. W styczniu 2020 wraz z synem został zatrzymany przez CBA. Mężczyznom zostały postawione nowe zarzuty w śledztwie dotyczącym wielomilionowych łapówek.
Czytaj więcej