Nowe przypadki koronawirusa. Dane ministerstwa, 17 października

Polska
Nowe przypadki koronawirusa. Dane ministerstwa, 17 października
AP

Mamy 9622 nowych przypadków zakażeń koronawirusem, to najwięcej osób zakażonych od początku epidemii. Zmarły 84 osoby - poinformowało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. Z powodu COVID-19 zmarło 6 osób, natomiast z powodu współistnienia zakażenia z innymi schorzeniami zmarło 78 osób.

Mamy 9622 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem z województw: mazowieckiego (1485), małopolskiego (1254), wielkopolskiego (1058), łódzkiego (821), śląskiego (765), podkarpackiego (704), pomorskiego (563), dolnośląskiego (524), kujawsko-pomorskiego (470), lubelskiego (429), świętokrzyskiego (396), zachodniopomorskiego (340), opolskiego (283), warmińsko-mazurskiego (224), lubuskiego (157), podlaskiego (149). 

 

Z powodu COVID-19 zmarło 6 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 78 osób. 

 

Liczba zakażonych koronawirusem wynosi obecnie 167 230. W Polsce z powodu koronawirusa zmarły dotychczas 3 524 osoby.

 

Ostatniej dobry liczba osób wymagających podłączenia do respiratorów wzrosła do 604. Znacznie przybyło również zajętych łóżek w szpitalach. Na 7612 z nich leczy się osoby chore na COVID-19.

 

Gwałtownie rośnie również liczba osób objętych kwarantanną. Ostatniej doby przebywało na niej 327 tys. 507 osób.

 

 

Nowe obostrzenia - co się zmieniło?

 

Od soboty obowiązują nowe obostrzenia w związku z epidemią COVID-19; w przypadku imprez okolicznościowych wejdą one w życie od poniedziałku. Przewidują one m.in., że w szkołach wyższych i ponadpodstawowych w strefie żółtej będzie nauczanie hybrydowe, w strefie czerwonej - zdalne.

 

ZOBACZ: Nowe obostrzenia od soboty. Nieczynne m.in. baseny i siłownie

 

W czwartek premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawili na konferencji prasowej nowe zasady bezpieczeństwa, które zaczną obowiązywać od soboty 17 października.

 

Zgodnie z nimi w strefie żółtej oraz w strefie czerwonej lokale gastronomiczne będą mogły być otwarte dla klientów w godzinach 6-21, potem możliwe będzie tylko wydawanie posiłków na wynos. Ponadto zgodnie z nowymi obostrzeniami zajęty może być tylko co drugi stolik.

Sytuacja w strefie żółtej 

Jeśli chodzi o transport publiczny, to w strefie żółtej oraz w strefie czerwonej od soboty obowiązywać będzie zasada, że zajętych może być połowa miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich miejsc. W uroczystościach religijnych będzie mogło brać udział - w strefie żółtej nie więcej niż jedna osoba na cztery metry kwadratowe obiektu a w strefie czerwonej jedna osoba na siedem metrów kwadratowych.

 

W strefie żółtej zgromadzenia publiczne nie będą mogły liczyć więcej niż 25 osób; w strefie czerwonej liczebność zgromadzeń publicznych zostanie ograniczona do 10 osób. W strefie żółtej w szkołach wyższych i ponadpodstawowych będzie obowiązywało nauczanie hybrydowe. Z kolei w strefie czerwonej nauczanie w szkołach wyższych i ponadpodstawowych będzie miało charakter zdalny (z wyłączeniem zajęć praktycznych).

Nowe zasady dotyczące organizacji imprez

W obu strefach wydarzenia sportowe będą mogły się odbywać, ale bez udziału publiczności, podczas wydarzeń kulturalnych będzie mogła być zajętych jedynie jedna czwarta miejsc dla publiczności, a także zawieszona zostanie działalność basenów, aquaparków i siłowni.

 

Ponadto od poniedziałku 19 października będą też obowiązywać nowe zasady dotyczące organizacji imprez okolicznościowych, m.in. wesel. W strefie żółtej będą one mogły liczyć maksymalnie 20 osób; nie będą dopuszczalne zabawy taneczne. W strefie czerwonej będzie obowiązywał zakaz organizowania wesel, konsolacji i innych imprez okolicznościowych.

ms/grz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie