Nowe obostrzenia od soboty. Nieczynne m.in. baseny i siłownie
Od soboty weszły w życie nowe obostrzenia w związku z koronawirusem. Zmieniają się zasady funkcjonowanie lokali gastronomicznych, zamknięte są baseny i siłownie, obowiązują limity osób w transporcie publicznym, a w strefie czerwonej - w sklepach.
Od soboty rząd wprowadził nowe narzędzia do walki z koronawirusem. Rząd zaznacza, że w zależności od rozwoju sytuacji, będzie na bieżąco reagować i wprowadzać kolejne ograniczenia. Jak dodaje, "wszystko po to, aby ratować zdrowie i życie Polaków".
ZOBACZ: Nowe przypadki koronawirusa. Dane ministerstwa, 16 października
Od soboty w całym kraju obowiązują nowe zasady bezpieczeństwa. Wyjątkiem są ograniczenia dotyczące wesel i innych uroczystości rodzinnych – one zaczną obowiązywać od poniedziałku, 19 października.
Zgodnie z obowiązującymi od soboty restrykcjami, zarówno w strefie żółtej, jak i czerwonej lokale gastronomiczne mogą być otwarte w godz. 6.00-21.00. Zajęty może być tylko co drugi stolik w restauracji czy barze. Po godz. 21.00 istnieje możliwość wyłącznie zamówienia posiłków na wynos.
Zamknięcie basenów, aquaparków i siłowni
Zarówno w strefie żółtej, jak i czerwonej obostrzenia dotyczą przemieszczania się transportem publicznym. Od soboty w obu tych strefach zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc.
Od soboty w obu strefach zawieszona została działalność basenów, aquaparków i siłowni. Wydarzenia kulturalne mogą się odbywać przy maksymalnie 25 proc. widowni, a wydarzenia sportowe - bez udziału publiczności.
ZOBACZ: Koronawirus. Ekspert: nawet jedna trzecia populacji nie zachoruje na COVID-19
Nowym obostrzeniem - dotyczącym tylko czerwonej strefy - są restrykcje w handlu. Ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych na terenie stref czerwonych uzależnione jest od wielkości sklepu: dla sklepów o powierzchni do 100 m kw. - 5 osób na kasę, a dla sklepów powyżej 100 m kw. powierzchni - 1 osoba na 15 m kw.
Od czwartku obowiązują już godziny dla seniorów. W godzinach od 10.00 do 12.00 w sklepach zakupy mogą zrobić jedynie osoby powyżej 60. roku życia.
Cały kraj w żółtej strefie
Od poniedziałku zmienione zostaną zasady dotyczące imprez okolicznościowych. Zgodnie z nimi w strefie żółtej na weselach i innych uroczystościach będzie mogło brać udział maksymalnie 20 osób, ale bez możliwości zabawy tanecznej. W strefie czerwonej od poniedziałku będzie obowiązywał zakaz organizacji imprez okolicznościowych jak m.in. wesela, konsolacje.
Strefa żółta obecnie to cały kraj, z wyjątkiem powiatów ze strefy czerwonej. Od soboty poszerzyła się lista powiatów, które weszły do strefy czerwonej. Łącznie zakwalifikowało się na nią 152 powiaty, w tym 11 miast wojewódzkich m.in. Warszawa, Kraków, Gdańsk, Gdynia, Sopot, Słupsk, Bydgoszcz, Grudziądz, Toruń, Chełm, Lublin, Zamość.
ZOBACZ: Apel premiera do antycovidowców. "Nie róbcie tego!"
W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 7705 osób. Zmarło też 132 chorych – to najwięcej od początku epidemii. Najwięcej zakażeń zanotowano w woj. małopolskim – 1105 i mazowieckim - 911. Dotąd najwyższy dzienny bilans zakażeń zanotowano w czwartek 15 października. Wtedy poinformowano o wykryciu 8099 nowych przypadków COVID-19 i 91 zgonach. Najwięcej zgonów zanotowano zaś w środę 14 października. Było ich wtedy 116, a nowych zakażeń 6526.
Czytaj więcej