Sytuacja w szpitalach. Gdzie brakuje łóżek dla pacjentów?
Wszystkie miejsca na oddziałach covidowych w szpitalach w Pleszewie i Ostrowie Wlkp. są zajęte. W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku (Mazowieckie) na 59 łóżek przeznaczonych dla osób z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem zajętych jest 55 miejsc, w tym jedno na oddziale intensywnej terapii, gdzie przebywa pacjent pod respiratorem. Placówka potrzebuje fachowego personelu, w tym lekarzy.
W całym województwie nie ma miejsc na oddziałach obserwacyjno-zakaźnych.
— Dominik Lewandowski (@D_Lewandowski_) October 14, 2020
Przestańmy udawać, że sytuacja jest pod kontrolą. pic.twitter.com/vaVcw96J0l
- We wszystkich szpitalach w woj. lubelskim jest 900 łóżek dla pacjentów zarażonych koronawirusem. Zajęta jest ponad połowa. Wojewoda lubelski zapowiedział dalsze zwiększanie ich liczby.
Z informacji zamieszczonych na stronie internetowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego wynika, że we wszystkich szpitalach województwa jest ogółem 900 łóżek dla pacjentów z COVID-19. Według stanu na środę zajęte były 493 łóżka.
ZOBACZ: Ekspert: restrykcje związane z epidemią powinny być rozsądniejsze
Według danych urzędu dla pacjentów z COVID-19 w szpitalach są ogółem 73 respiratory, a 21 z nich jest zajętych.
W porównaniu ze stanem sprzed tygodnia w regionie przybyło ponad 200 łóżek covidowych i 29 respiratorów.
Baza łóżek "stale powiększana"
Na mocy decyzji wojewody lubelskiego Lecha Sprawki baza łóżkowa dla zarażonych koronawirusem jest stale powiększana. Dotyczy to głównie łóżek w szpitalach II poziomu dla osób, dla których COVID-19 jest główną chorobą. Takich łóżek w regionie jest - według stanu na środę - 634. W najbliższych dniach ich liczba ma się zwiększyć do ponad 700, przybędzie ich w szpitalu koordynacyjnym w Puławach i w szpitalu im. Jana Bożego w Lublinie - zapowiedział Sprawka podczas środowej telekonferencji.
ZOBACZ: Rządowa aplikacja miała pomóc w walce z pandemią. Eksperci: za mało użytkowników
Ponadto w Lubelskiem jest około 120 łóżek tzw. izolacyjno-obserwacyjnych dla pacjentów wymagających hospitalizacji i czekających na wyniki badań na zakażenie koronawirusem oraz około 150 łóżek dla osób z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem, ale cierpiących na inne choroby stanowiące większe zagrożenie.
- Łóżek dla pacjentów z COVID-19 ma przybywać - zapowiedział wojewoda.
Ponad 130 hospitalizowanych na Warmii i Mazurach
W szpitalach woj. warmińsko-mazurskiego z powodu zakażenia COVID-19 hospitalizowanych jest 134 pacjentów. Do respiratorów podłączonych jest 8 osób - podały służby wojewody.
Rzecznik prasowy wojewody warmińsko-mazurskiego Krzysztof Guzek poinformował, że w regionie utworzono kolejny oddział do leczenia pacjentów zakażonych COVID-19. Oddział na 24 łóżka utworzono w szpitalu pulmonologicznym w Olsztynie.
ZOBACZ: Zakażony koronawirusem poseł PiS trafił do szpitala. "Nie jestem w stanie dzisiaj mówić"
- Oznacza to, że w regionie jest w sumie 512 łóżek dla pacjentów z COVID-19. Zajęte są 134 takie łóżka - podał Guzek.
Na utworzonych w ostatnich dniach oddziałach dla chorych leczonych z powodu koronawirusa nie ma łóżek respiratorowych. W sumie w regionie zarezerwowano 22 respiratory dla chorych z COVID-19. Zajętych jest 8 tych urządzeń.
"Wszystkie miejsca zajęte"
- Wszystkie miejsca na oddziałach covidowych w szpitalach w Pleszewie i Ostrowie Wlkp. są zajęte. Dla chorych przeznaczono łącznie 47 łóżek, z czego 6 zaopatrzonych jest w respiratory.
Szpital w wielkopolskim Pleszewie ma do dyspozycji 25 łóżek dla zakażonych COVID-19. - Nie mamy wolnych miejsc, ale nie mamy też pacjentów, którzy musieliby być podłączeni do respiratora. Dla nich mamy do dyspozycji trzy łóżka - poinformował w czwartek rzecznik prasowy Pleszewskiego Centrum Medycznego Ireneusz Praczyk.
ZOBACZ: Nowe obostrzenia. W czwartek rząd poinformuje o decyzjach dotyczących walki z pandemią
Podobnie jest w Ostrowie Wlkp. W szpitalu uruchomiono 22 miejsca, które zajęte są przez chorych. - Dzisiaj będą do nas transportowani chorzy wymagający respiratoroterapii" - podał dyrektor ostrowskiego szpitala Dariusz Bierła.
W najbliższych dniach liczba łóżek covidowych w Wielkopolsce wzrośnie o ok. 300 – poinformował w czwartek wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk. Obecnie dla pacjentów z koronawirusem jest 837 łóżek, blisko 170 pozostaje wolnych. Po weekendzie ma być ich ponad tysiąc.
Zajęte 55 na 59 łóżek, potrzeba lekarzy
W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym (WSzZ) w Płocku (Mazowieckie) na 59 łóżek przeznaczonych dla osób z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem zajętych jest 55, w tym jedno na oddziale intensywnej terapii, gdzie przebywa pacjent pod respiratorem. Placówka potrzebuje fachowego personelu, w tym lekarzy.
- Chorych na COVID-19 mamy 55, w tym jeden pacjent przebywa na OIOM-ie pod respiratorem. Ta liczba może się jednak zmienić w ciągu dnia. Sytuacja jest każdego dnia dynamiczna - powiedział w czwartek przed południem dyrektor płockiego WSzZ Stanisław Kwiatkowski.
Dodał, że na oddziale internistycznym tej placówki, który po zakażeniach koronawirusem wśród pacjentów i personelu wznowił niedawno pracę, funkcjonują obecnie dwa z trzech odcinków – wyłączony odcinek powinien zostać uruchomiony z początkiem przyszłego tygodnia.
Remonty sal, personel na kwarantannie
- Jeden odcinek oddziału internistycznego nie pracuje. Powodem są remonty sal chorych, które polegają na wydzieleniu łazienek, a także to, że do poniedziałku część personelu przebywać będzie jeszcze na kwarantannie - wyjaśnił Kwiatkowski.
Dyrektor płockiego WSzZ przyznał, że placówka ma odpowiednie zabezpieczenie w środki ochronny osobistej, które kupuje z własnych pieniędzy.
- Staramy się o zwroty, ale to nie wychodzi. Natomiast najważniejsze jest bezpieczeństwo i pracowników i personelu – dodał.
Kwiatkowski zaznaczył, że większym problemem jest liczba pracującego personelu, bo na zwolnieniach lekarskich przebywa ok. 130 osób, co stanowi ok. 10 proc. załogi szpitala. Są to zarówno lekarze i pielęgniarki, jak również technicy i pracownicy administracji.
ZOBACZ: Wzbierająca fala zachorowań. Za dwa tygodnie może zabraknąć respiratorów
- 10 proc. absencji załogi nie jest jeszcze bardzo niebezpieczne, bo już to przeżywaliśmy. Podobnie było w pierwszej fazie epidemii, ale powiem, że jest trudno, a niekiedy bardzo trudno, żeby pospinać normalne funkcjonowanie oddziałów czy poszczególnych komórek. Potrzebny jest nam personel fachowy, a najbardziej lekarski – podkreślił dyrektor płockiego WSzZ.
Wojewoda mazowiecki zmniejszył w ostatnim czasie z 84 do 59 liczbę łóżek dla pacjentów z koronawirusem w płockim WSzZ, w tym z 9 do 6 liczbę łóżek na oddziale intensywnej terapii. Zabiegała o to w odwołaniu sama placówka, uzasadniając to m.in. problemami organizacyjnymi.
458 nowych przypadków na Pomorzu
W czwartek w szpitalach województwa pomorskiego zajętych było 351 z 790 szpitalnych łóżek dedykowanych pacjentom z Covid-19. Tego dnia sanepid zanotował w regionie 458 nowych przypadków zakażenia koronawirusem.
Aktualne dane dotyczące zajętości szpitalnych łóżek przeznaczonych dla wymagających hospitalizacji osób zakażonych Covid-19, podał w czwartek na swojej stronie internetowej Pomorski Urząd Wojewódzki.
W komunikacie poinformowano, że na ogólną liczbę 790 takich łóżek zajętych jest 351. Z kolei na z 50 respiratorów dla pacjentów z Covid-19 w użyciu były 23 urządzenia.
8 października liczba hospitalizowanych chorych wynosiła 223, a liczba zajętych respiratorów – 16. Z kolei w środę 14 października zajętych było 316 łóżek i 22 respiratory.
2/3 łóżek wolne w woj. opolskim
W województwie opolskim na 337 łóżek szpitalnych przeznaczonych dla chorych na Covid-19 wolne jest 212 miejsc – poinformował w czwartek Opolski Urząd Wojewódzki.
Według komunikatu zamieszczonego na stronie Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego w czwartek w województwie na potrzeby chorych na Covid-19 opolskie szpitale mają 337 łóżek, z czego 125 jest już zajęte.
Na 37 respiratorów covidowych, 18 jest zajęte. W związku z pandemią wojewoda wydał także 58 decyzji nakładających obowiązki na opolskie szpitale.
Brak wolnych łóżek
W Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Ciechanowie (Mazowieckie) przebywa 20 osób z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem. Wszystkie łóżka dla tego typu pacjentów są już tam zajęte. Kolejne osoby zakażone koronawirusem mogą być odsyłane do innych, specjalistycznych placówek.