Nowe obostrzenia. "Wraca zalecenie zostań w domu"
Nasze strategiczne cele to chronić życie i zdrowie Polaków - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Przedstawił nowe obostrzenia - m.in. ograniczenie liczby osób biorących udział w zgromadzeniach oraz zakaz organizacji wesel i konsolacji w strefie czerwonej. Ograniczenia dotyczą także liczby klientów w sklepach oraz pracy szkół. Zawieszona zostaje działalność basenów i siłowni.
- Nie jesteśmy skazani, drodzy rodacy, na wybór: albo brak obostrzeń, albo całkowity lockdown. Jest droga pośrednia, zdroworozsądkowa, która jednak zakłada szereg rygorów, obostrzeń i zakłada, że będziemy wszyscy tych obostrzeń przestrzegali - podkreślił premier.
- Chcemy wdrażać obostrzenia, które będą chroniły nas przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa, ale jednocześnie chcemy, aby gospodarka możliwie w dużym zakresie pracowała - mówił Mateusz Morawiecki.
- Wraca zalecenie "zostań w domu" - poinformował premier.
Ograniczenia w strefie żółtej i czerwonej
W strefie żółtej działalność gastronomiczna będzie możliwa w godzinach 6:00 - 21:00. Poza tymi godzinami dostarczanie jedzenia wyłącznie na wynos. W lokalach będzie mógł być zajęty co drugi stolik.
W strefie żółtej od 19 października w weselach i konsolacjach będzie mogło wziąć udział maksymalnie 20 osób. Wesela bez możliwości tańca.
ZOBACZ: Warszawa w czerwonej strefie. Jakie zmiany dla mieszkańców?
Szkoły średnie i wyższe wchodzą w tryb nauczania hybrydowego. Zawieszona działalność basenów, aquaparków, siłowni.
W strefach żółtych w transporcie publicznym może być zajętych 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich.
W strefie czerwonej w sklepach będzie mogło przebywać maksymalnie pięć osób na jedną kasę. wprowadzono zakaz organizacji wesel i konsolacji. W zgromadzeniach może brać udział maksymalnie 10 osób.
Szkoły ponadpodstawowe i uczelnie przechodzą w tryb pracy zdalnej.
Od 17 października obowiązują nowe zasady bezpieczeństwa w strefie 🔴czerwonej: pic.twitter.com/oDXZtLBm60
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) October 15, 2020
W strefie czerwonej wydarzenia sportowe bez udziału publiczności; wydarzenia kulturalne - do 25 proc. udziału publiczności; zawieszenie działalności basenów, aquaparków, siłowni.
Morawiecki zaznaczał, że obecna sytuacja różni się od tej, z jaką mieliśmy do czynienia w marcu i kwietniu. - Dziś wirus nie wybucha w ogniskach, dziś wirus jest szeroko rozprzestrzeniany, mówimy o transmisji poziomej, musimy przerwać rozprzestrzenianie się wirusa za wszelką cenę. Skala pandemii, to jak ona będzie wyglądać, zależy od przestrzegania naszych obostrzeń, naszych rygorów, naszych nakazów, zakazów i zaleceń. I to jest to światełko w tunelu - powiedział.
Ponad 500 zajętych respiratorów
Mamy 8099 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa - poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Z powodu COVID-19 zmarło 7 osób, natomiast z powodu współistnienia zakażenia z innymi schorzeniami zmarły 84 osoby. Liczba zakażonych w Polsce wzrosła do 149 903. Zmarło do tej pory 3308 osób.
Kwarantanną objętych jest w Polsce 296 tys. 22 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym 36 tys. 66 ludzi.
ZOBACZ: Nie żyją kolejni nauczyciele zakażeni koronawirusem
Resort poinformował, że 15 października przez chorych na koronawirusa zajętych był 6538 łóżek. 508 osób wymagało wsparcia respiratora w leczeniu
Do tej pory 85 tys. 588 osób wyzdrowiało z infekcji wirusem SARS-CoV-2.
Ministerstwo zdrowia przekazało, że w ciągu ostatniej doby wykonano 64,5 tys. testów na obecność koronawirusa.
Od początku pandemii przebadano 3 mln 835 tys. 329 próbek, pobranych od 3 mln 682 tys. 787 osób.
Chiński wirus opanował cały świat
Zapalenie płuc zwane COVID-19 po raz pierwszy lekarze zidentyfikowali w chińskim mieście Wuhan pod koniec ubiegłego roku. W krótkim czasie skala zakażeń wzrosła tak dalece, że Światowa Organizacja Zdrowia 11 marca ogłosiła dla całego świata stan pandemii. W Polsce pacjent "zero" został zdiagnozowany na początku marca. Rząd ogłosił wkrótce wprowadzenie obostrzeń. Zamknięte zostały w większości sklepy, wydany został zakaz wychodzenia z domów bez pilnej potrzeby. Obecnie większość obostrzeń cofnięto, nadal jednak służby sanitarne apelują o zachowywanie dystansu społecznego i zakrywanie ust oraz nosa a także dezynfekcję rąk.
ZOBACZ: Nowe przypadki koronawirusa. Dane ministerstwa, czwartek 15 października
Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych wiekiem, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.
Czytaj więcej