Tysiące mandatów za niezakrywanie ust i nosa. Policja podała szczegółowe dane

Polska
Tysiące mandatów za niezakrywanie ust i nosa. Policja podała szczegółowe dane
KSP
Policjanci pouczyli ponad 2 tys. 300 osób

Ostatniej doby policjanci w całym kraju pouczyli ponad 2300 osób, nałożyli mandaty na ponad 3720 osób, a w ponad 500 przypadkach skierowali wnioski o ukaranie do sądu za niezakrywanie nosa i ust - przekazał w środę rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.

Inspektor Mariusz Ciarka poinformował, że policjanci od początku działań związanych ze zwalczaniem epidemii w Polsce już prawie 18,8 milionów razy sprawdzali osoby skierowane na kwarantannę. - Ostatniej doby sprawdziliśmy ponad 196 tys. osób skierowanych na kwarantannę, w ok. 700 przypadkach stwierdziliśmy uchybienia kwalifikujące się do wyciagnięcia konsekwencji prawnych - podkreślił policjant.

"Pouczyliśmy ponad 2300 osób"

Wskazał, że od początku epidemii 704 policjantów oraz 84 pracowników policji zarażonych wirusem wyzdrowiało. - Od początku działań zakażonych zostało ok. 1540 policjantów oraz 190 pracowników policji. 9760 policjantów było na kwarantannie, a obecnie przebywa na niej ok. 1600 funkcjonariuszy – poinformował rzecznik KGP.

 

ZOBACZ: Dworczyk: premier będzie miał powtórzony test na obecność koronawirusa

 

- Od momentu wprowadzenia stanu epidemii tylko w związku ze zwalczaniem koronawirusa wykonaliśmy ponad 3,872 mln służb. Tylko ostatniej doby ponad 21 tys. policjantów wykonywało czynności związane ze stanem epidemii - przekazał.

 

Inspektor podkreślił, że policjanci, sprawdzając obowiązek zakrywania ust i nosa, pouczyli ponad 191 tys. osób, prawie 40 tys. osób zostało ukaranych mandatem karnym, a w prawie 12 tys. przypadków skierowano wnioski o ukaranie do sądu. "Ostatniej doby pouczyliśmy ponad 2300 osób, nałożyliśmy mandat w stosunku do ponad 3720 osób, a w prawie 500 przypadkach skierowaliśmy wnioski o ukaranie do sądu" - poinformował.

Kontrole w placówkach

- W pierwszej kolejności zawsze apelujemy o stosowanie się do obowiązujących ograniczeń, informujemy i przekazujemy komunikaty, również, jeżeli to możliwe przy pomocy urządzeń nagłaśniających, zwłaszcza w strefach czerwonych oraz miejscach gromadzenia się osób. Jeżeli, pomimo zwrócenia uwagi, osoby nie stosują się do poleceń, każdy naruszający prawo musi liczyć się z surowymi konsekwencjami - zaznaczył.

 

ZOBACZ: Koronawirus. Ekspert: nawet jedna trzecia populacji nie zachoruje na COVID-19

 

Przekazał także, że ostatniej doby policjanci skontrolowali ponad 5 tys. środków publicznego transportu zbiorowego, a od początku wprowadzenia obostrzeń w tych środkach komunikacji było już ponad 141 tys. kontroli.

 

- Od początku działań skontrolowano również ok. 257 tys. placówek handlowych oraz ok. 2,7 miejsc, gdzie organizowane są dyskoteki - przypominamy, że obecnie wprowadzony jest całkowity zakaz organizacji dyskotek. Skontrolowano również ok. 9,3 tys. miejsc organizacji wesel - dodał.

 

Przypomniał również, że zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi Inspektor Sanitarny może wymierzyć karę pieniężną w wysokości od 5 do 30 tys. złotych. - Apelujemy o rozsądek i odpowiedzialność - zaapelował.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie