Senat zdecyduje ws. "piątki dla zwierząt". Głosowanie dopiero w środę

Polska
Senat zdecyduje ws. "piątki dla zwierząt". Głosowanie dopiero w środę
M. Józefaciuk - Kancelaria Senatu

Dopiero w środę, a nie jak pierwotnie zakładano we wtorek, w Senacie odbędzie się głosowanie ws. nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. We wtorek senatorowie wysłuchali m.in. stanowiska Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, która opowiedziała się za odrzuceniem noweli.

Senat wznowi obrady w środę o godz. 12:30. Senatorowie będą głosować nad wnioskami i poprawkami zgłoszonymi do ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt.

 

Wcześniej, bo o godz. 9:30 odbędzie się posiedzenie połączonych Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ustawodawczej. Po rozpatrzeniu wszystkich wniosków i poprawek zgłoszonych do ustawy o ochronie zwierząt, komisje przedstawią Senatowi swoją rekomendację.

 

Burzliwa dyskusja

 

Senat debatował we wtorek nad ustawą o ochronie zwierząt. Szef komisji rolnictwa Jerzy Chróścikowski (PiS) przedstawił sprawozdanie tej komisji, która wniosła o odrzucenie ustawy w całości. Z kolei senator Jacek Bogucki (PiS) zgłosił jako wniosek mniejszości siedem poprawek, które były zapowiedziane w poniedziałek przez premiera Mateusza Morawieckiego.

 

Senator podkreślał, że ustawa wzbudziła bardzo dużo kontrowersji. Przyznał, że poprawki zaproponowane przez rząd i zgłoszone na posiedzeniu komisji przez wicemarszałka Marka Pęka (PiS) "uwzględniają pewne oczekiwania", ale są niewystarczające.

 

ZOBACZ: Zmiany w "piątce dla zwierząt". Premier podał szczegóły

 

Najwięcej sprzeciwu, jak mówił, budzi przepis o prawie organizacji społecznych do wchodzenia do gospodarstw i odbierania zwierząt. Przypomniał, że organizacje mają prawo do odbierania zwierząt już od 2012 roku, co spowodowało, jak mówił, wiele nieprawidłowości.

 

- To za daleko poszło w 2012 roku. Dzisiaj wnioskodawcy, zamiast wyjść naprzeciw, poszli bardzo ostro, zwiększając jeszcze kompetencje (organizacji - red.). Stąd nasz opór, komisji rolnictwa, bo nie można tak robić, to po prostu trzeba zmienić - mówił Chróścikowski.

 

"Dlaczego zgoda na ubój rytualny drobiu, a bydła nie?"

 

Dodał, że członkowie komisji rolnictwa nie mogli też zrozumieć, dlaczego możliwy byłby, w myśl rządowych poprawek, ubój rytualny drobiu, a bydła nie.

 

- To wzbudziło duże zbulwersowanie komisji i wręcz żądania komisji, żebyśmy mogli wprowadzić zgodę na ubój rytualny - mówił.

 

Ponadto, dodał, jeżeli w ogóle wprowadzać zakaz uboju rytualnego bydła, to vacatio legis powinno wynosić minimum trzy lata.

 

- Dlatego członkowie komisji głosowali za odrzuceniem tej ustawy, bo nie zgadzają się z tymi rozwiązaniami - tłumaczył. - Nie dziwcie się państwo, że nasza komisja, mimo poprawek, wnosi o odrzucenie tej ustawy - powiedział szef komisji rolnictwa.

 

Senator Jacek Bogucki (PiS) zgłosił jako wniosek mniejszości siedem poprawek, które wcześniej zaproponował na komisji Pęk.

 

Są to poprawki zapowiedziane wcześniej przez premiera Mateusza Morawieckiego, zakładające m.in. że zakaz hodowli zwierząt na futra oraz zmiany dotyczące uboju rytualnego wejdą w życie od 1 stycznia 2022 r., przy czym ma być nadal możliwy ubój rytualny drobiu. Poprawki dotyczą też odszkodowań dla hodowców z ograniczanych przez nowelę branż oraz powstania Państwowej Inspekcji Ochrony Zwierząt.

 

Wchodzi w życie po 30 dniach

 

Nowelą, która m.in. wprowadza zakaz hodowli na futra i ogranicza ubój rytualny, zajmowała się w poniedziałek także senacka Komisja Ustawodawcza. Komisja ta zaproponowała szereg poprawek, m.in. dotyczące obowiązku czipowania psów oraz możliwość odwołania się do sądu w przypadku niezadowalającej rekompensaty za zamknięcie lub ograniczenie działalności. Nie zaakceptowano m.in. poprawki zgłoszonej prze PSL dot. wydłużenia do 10 lat vacatio legis przepisów zakazujących hodowli zwierząt na futra i ograniczających ubój rytualny wyłącznie do potrzeb krajowych związków wyznaniowych.

 

ZOBACZ: "Góral będzie musiał ustawić namiot cyrkowy na hali". Ardanowski o ustawie ws. zwierząt

 

Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt wprowadza m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra z wyjątkiem królika, zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych oraz ogranicza ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych.

 

Nowelizacja ma wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem m.in. przepisów dotyczących zakazu chowu zwierząt na futra, które mają wejść w życie po upływie 12 miesięcy, oraz przepisów dotyczących m.in. zakazu trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały, które mają wejść w życie po upływie 6 miesięcy od ogłoszenia.

zdr/ jo/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie