Spotkanie premiera z opozycją ws. koronawirusa. Są odpowiedzi partii
Na zaproszenie wystosowane w sobotę przez premiera Mateusza Morawieckiego do przedstawicieli opozycji na wtorkową telekonferencję ws. koronawirusa, pozytywnie odpowiedziały w sobotę Lewica, PSL i Konfederacja. Szef klubu KO Cezary Tomczyk poinformował, że z komentarzem poczeka na oficjalne zaproszenie.
W sobotę premier Morawiecki, podczas konferencji prasowej po zakończeniu Rządowego Zespołu Kryzysowego, podkreślał wagę współpracy i spójności działań w walce z epidemią koronawirusa. - Zapraszam już dzisiaj na początku tygodnia opozycję na spotkanie. Dochodziło już do kilku takich spotkań wiosną tego roku, które na pewno były dobre i dzisiaj także zapraszam opozycję, żeby przedyskutować pomysły, wątpliwości. Chcemy być jedną drużyną - mówił Morawiecki.
Szef KPRM Michał Dworczyk pytany o szczegóły spotkania powiedział, że premier zaprasza przedstawicieli opozycji na wtorek na telekonferencję o godz. 14.30. - Jej celem będzie omówienie sytuacji związanej z Covid-19 - mówił. Dodał, że oficjalne zaproszenia kancelaria wyśle w poniedziałek rano.
ZOBACZ: Premier Mateusz Morawiecki: przywracamy godziny dla seniorów
Dworczyk poinformował też, że we wtorek na godzinę 8.30 premier zaprosi na telekonferencję prezydentów największych miast w Polsce. Minister przypomniał, że podobne konsultacje miały miejsce wiosną tego roku.
Odpowiedzi opozycji
Na pewno z zaproszenia opozycji do udziału we wtorkowej telekonferencji skorzystają przedstawiciele Lewicy, PSL, i Konfederacji. Natomiast szef klubu Koalicji Obywatelskiej Cezary Tomczyk stwierdził, że "jak pojawi się zaproszenie, to pojawi się komentarz".
Szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski powiedział, że jeżeli takie oficjalne zaproszenie od premiera będzie, to jego ugrupowanie jest gotowe i otwarte do rozmów.
ZOBACZ: Iga Świątek wygrała French Open! Przeszła do historii
- Przedstawimy swoje propozycje, o których w sobotę mówiliśmy na konferencji prasowej, czyli szybkie procedowanie ustawy o konieczności obowiązkowego noszenia maseczek w miejscach publicznych, wsparcie dla przedsiębiorców, którzy znajdują się w strefach żółtych i czerwonych, ustawa o świadczeniu kryzysowym oraz projekt o wsparciu dla szpitali i służby zdrowia - powiedział Gawkowski. Jak dodał, "liczymy również, że zwołane zostanie także nadzwyczajne posiedzenie Sejmu w tej sprawie".
Wiceprezes PSL, poseł Dariusz Klimczak zapewnił, że przedstawiciele Stronnictwa na pewno wezmą udział w dyskusji zaproponowanej przez szefa rządu. Podkreślił, że taka rozmowa powinna odbyć się w momencie, kiedy liczba potwierdzonych zakażeń przekroczyła tysiąc osób dziennie. - Uważam, że to bardzo dobry pomysł, ale spóźniony - dodał wiceprezes PSL.
ZOBACZ: Jakie zalecenia episkopatu przed 1 listopada? Rzecznik KEP komentuje
- Bezpieczeństwo obywateli to nasza wspólna sprawa i racja stanu. Tak, jak zawsze braliśmy udział we wszelkich spotkaniach, czy u pana prezydenta czy u pana premiera, tak samo przedstawiciele naszego klubu stawią się na tym spotkaniu - zapewnił Klimczak.
Według niego ważne jest, by strategia, która zostanie wypracowana w jego trakcie "oddawała przemyślenia wszystkich stron sceny politycznej, bo wszyscy Polacy będą musieli się do niej zastosować". Zapewnił, że PSL stawi się na rozmowie "przygotowane", z własnymi propozycjami.
- Przedstawiciele Konfederacji z zasady zawsze pozytywnie odpowiadają na tego typu zaproszenia. Nawet, gdy zdajemy sobie sprawę, że celem takich spotkań jest przykrycie nieudolności rządzących i rozmycie odpowiedzialności - stwierdził szef koła Konfederacja Jakub Kulesza.
Czytaj więcej