Program żywnościowy ONZ z Pokojową Nagrodą Nobla
Pokojową Nagrodę Nobla otrzymał decyzją Komitetu Noblowskiego Światowy Program Żywnościowy. To organizacja będąca agendą ONZ. Instytucja zajmuje się zwalczaniem problemu głodu na świecie.
"Norweski Komitet Noblowski zdecydował o przyznaniu Pokojowej Nagrody Nobla 2020 Światowemu Programowi Żywnościowemu" - poinformował komitet.
BREAKING NEWS:
— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 9, 2020
The Norwegian Nobel Committee has decided to award the 2020 Nobel Peace Prize to the World Food Programme (WFP).#NobelPrize #NobelPeacePrize pic.twitter.com/fjnKfXjE3E
"Światowy Program Żywnościowy otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla za 2020 za wysiłki na rzecz zwalczania głodu, za wkład w poprawę warunków pokoju na obszarach dotkniętych konfliktem oraz za działanie jako siła napędowa w wysiłkach na rzecz zapobiegania używaniu głodu jako broni w czasie wojny i konfliktu" - poinformowano w komunikacie.
Pandemia a problem głodu
- Międzynarodowej solidarność i wielostronna współpraca jest teraz bardziej widoczna niż kiedykolwiek - mówiła Berit Reiss-Andersen, przewodnicząca Norweskiego Komitetu Noblowskiego. - Podczas tej pandemii Światowy Program Żywnościowy wykazał imponującą zdolność do zintensyfikowania swoich działań - stwierdziła.
Norweski komitet zaznaczył, że trwająca "pandemia koronawirusa przyczyniła się do silnego wzrostu liczby ofiar głodu na świecie". Według szacunków Światowego Programu Żywnościowego rocznie z głodem zmaga się około 265 milionów ludzi.
ZOBACZ: Znamy laureatkę literackiej Nagrody Nobla 2020. To poetka
Przewodnicząca Norweskiego Komitetu Noblowskiego wskazała, że głód jest wykorzystywany jako broń i że istnieje związek między głodem a konfliktem zbrojnym, nazywając tę zależność "błędnym kołem". - Wojny i konflikty mogą prowadzić do przerw w dostawach żywności, tak jak głód i brak bezpieczeństwa żywnościowego może doprowadzić do wybuchu ukrytych konfliktów. Nigdy nie osiągniemy celu, jakim jest likwidacja głodu, jeśli nie zakończymy również wojen i konfliktów zbrojnych - oświadczyła Reiss-Andersen.
W jej opinii Pokojowa Nagroda Nobla dla Światowego Programu Żywnościowego to "wezwanie do państw, aby organizacja otrzymywała wyższe dotacje". - My, którzy żyjemy w zachodnich społeczeństwach, nie doświadczyliśmy ani nie widzieliśmy głodu. Ważne jest, aby zwiększyć świadomość. Wszystkie kraje na świecie muszą przyczynić się do zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego - podkreśliła.
"To uznanie dla pracy personelu"
"WFP z głęboką pokorą przyjmuje Pokojową Nagrodę Nobla 2020. To uznanie dla pracy personelu WFP, który każdego dnia kładł na szali swoje życie, by dostarczyć żywność i pomoc dla ponad 100 mln głodnych dzieci, kobiet i mężczyzn na całym świecie" - czytamy we wpisie na Twitterze.
Deepest thanks @NobelPrize for honouring the World Food Programme with the 2020 #NobelPeacePrize.
— World Food Programme (@WFP) October 9, 2020
This is a powerful reminder to the world that peace and #ZeroHunger go hand-in-hand. https://t.co/1CYXPcnvlF
Przyznanie nagrody skomentował też rzecznik agencji Thomson Phiri. "W tym roku wzbiliśmy się ponad to, czego wymagała sytuacja. Wszystko się zamknęło po tym, gdy wprowadzono krajowe i światowe restrykcje w związku z pandemią. WFP odpowiedział na wyzwanie, byliśmy w stanie połączyć ze sobą społeczności. W pewnym momencie byliśmy największą linią lotniczą świata, kiedy większość linii przestała latać" - powiedział Phiri, cytowany przez agencję Reutera.
Światowemu Programowi Żywnościowemu gratulacje złożył także prezydent Andrzej Duda. "Cieszę się, że praca Programu, którego siedzibę w Rzymie odwiedziłem w 2018 roku, została doceniona" - napisał na Twitterze prezydent.
Gratuluję Światowemu Programowi Żywnościowemu uzyskania Pokojowej Nagrody Nobla! Ambasador RP @ArturPollok zasiada w 5-osobowym Prezydium Rady Zarządzającej tej Agencji ONZ. Cieszę się, że praca @WFP, którego siedzibę w Rzymie odwiedziłem w 2018 roku, została doceniona. pic.twitter.com/QqGwEwitgU
— Andrzej Duda (@AndrzejDuda) October 9, 2020
ZOBACZ: Nobel 2020 z chemii za opracowanie potężnej technologii edycji genów u ludzi
Światowy Program Żywnościowy powstał w 1961 roku, swoją siedzibę ma w Rzymie, a biura w ponad 80 krajach. Zajmuje się zwalczeniem problemu głodu na świcie. Program jest jedną z agend Organizacji Narodów Zjednoczonych. Pomaga około 97 milionom ludzi każdego roku.
Czytaj więcej