Nobel z chemii. Laureatkami dwie kobiety
Emmanuelle Charpentier i Jennifer A. Doudna zostały tegorocznymi laureatkami Nagrody Nobla w dziedzinie chemii. Komitet Noblowski docenił je za opracowanie metody edycji genomu.
Tegorocznego Nobla z chemii otrzymały Emmanuelle Charpentier i Jennifer A. Doudna. Zostały nagrodzone za opracowanie niezwykle precyzyjnej metody edycji genomu - CRISPR/Cas9, określanej też jako "nożyce molekularne".
Metoda ta daje szansę na zrewolucjonizowanie terapii genowych oraz tworzenie nowych genetycznie zmodyfikowanych odmian roślin uprawnych. Pozawala bowiem wprowadzać bardzo specyficzne modyfikacje w określone sekwencje DNA.
Możliwe nowe metody leczenia raka
Obecnie trwają badania nad zastosowaniem jej m.in. w leczeniu chorób wrodzonych uwarunkowanych genetycznie, a także nowotworów złośliwych.
ZOBACZ: W Polsce brakuje remdesiviru. "Dokonywane są przesunięcia między szpitalami"
Laureatki podzielą się nagrodą w wysokości 10 mln koron szwedzkich.
Nobel po 8 latach
Swoją metodę "nożyc molekularnych" Emmanuelle Charpentier i Jennifer A. Doudna opracowały w 2012 r. Zaledwie osiem lat później zostały za to Nagrodzone Noblem. Dodatkowo już w 2016 r. szwedzkie media spekulowały, że Charpentier i Doudna mają szansę na Nobla z chemii.
Emmanuelle Charpentier urodziła się w 1968 w Juvisy-sur-Orge (Francja). W 20122 r. opublikowała pracę na temat odkrycia mechanizmu obronnego CRISP/Cas, wykorzystywanego przez bakterie Streptococcus pyogenes (paciorkowiec beta-hemolizujący) do dezaktywacji wirusów (bakteriofagów). Charpentier jest dyrektorem oddziału zajmującego się badaniem patogenów w Instutcie Biologii Zakaźnej im. Maxa Plancka w Berlinie.
ZOBACZ: Nobel dla Tokarczuk wyjątkiem. Faworyci bukmacherów dotąd nie wygrywali
- Mam marzenie, że to (Nagroda Nobla) będzie pozytywny przekaz dla młodych dziewcząt, które chciałyby kroczyć drogą naukową; że pokaże im, iż kobiety w nauce również mogą wywierać wpływ poprzez badania, które prowadzą" - tak Charpentier skomentowała informację o przyznaniu jej nagrody Nobla.
Jennifer A. Doudna urodziła się w 1964 r. w Waszyngtonie. W 2012 r. razem z Charpentier opracowały metodę precyzyjnej edycji genomu CRISPR/Cas9, która rewolucjonizuje metody inżynierii genetycznej. Doudna jest profesorem Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, prowadzi też badania w Instytucie Medycznym Howarda Hughesa.
Czytaj więcej