Zamiast węgla, zielona energia. Tak zmienią się elektrownie Zygmunta Solorza
Zamiast węgla - energia ze słońca wiatru i wodoru. Koncern ZE PAK z grupy Zygmunta Solorza rusza z transformacją, jakiej w Polsce jeszcze nie było. W dziesięć lat zrezygnuje z węgla i będzie produkować wyłącznie zieloną energię.
Między dwoma jeziorami na obszarze 112 hektarów powstanie farma fotowoltaiczna - największa w Polsce elektrownia słoneczna.
- Elektrownia słoneczna produkuje czysty prąd, nie kopci się, jest cicho, czyli ludzie mogą w pobliżu niej mieszkać - zachwalał Cezary Krasowski, wójt gminy Brudzew, na terenie której ma powstać inwestycja.
ZOBACZ: "Słońce zamiast węgla". Powstanie największa elektrownia słoneczna w Polsce
Farma będzie produkować 70 MW. - Będzie zeroemisyjna. Możemy powiedzieć, że względem środowiska będzie taką spłatą zaciągniętego długu. Taka farma fotowoltaiczna, o mocy 70 megawatów, pozwoli dostarczyć prąd do 20 tysięcy gospodarstw domowych - powiedział Krzysztof Dziaduszyński, członek zarządu ESOLEO, firmy m.in. instalującej panele fotowoltaiczne.
Wideo: Zamiast węgla, energia odnawialna. Tak zmienią się elektrownie Zygmunta Solorza
Ponad 160 tysięcy takich paneli o mocy 440 vat każdy stanie na zrekultywowanych terenach po kopalni odkrywkowej węgla brunatnego. To element planowanej transformacji energetycznej Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin.
Koniec węgla
ZE PAK chce całkowicie zastąpić węgiel odnawialnymi źródłami energii w ciągu 10 lat. Oprócz słońca, energia ma być produkowana z wiatru, biomasy i biogazu. W planach jest też wytwarzanie zielonego wodoru.
ZOBACZ: Zielone kierunki strategii ZE PAK z grupy Zygmunta Solorza zaakceptowane
- Nasze działania mają zmierzać ku temu, że emisja CO2 netto do atmosfery będzie wynosić zero albo poniżej zera - poinformował Paweł Lisowski, wiceprezes zarządu Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin.
Wideo: Henryk Sobierajski, prezes zarządu Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin był gościem Polsat News.
Pracownicy nie ucierpią
Ta zielona strategia grupy ZE PAK zakłada tak zwaną sprawiedliwą transformację. Na likwidacji kopalni mają nie ucierpieć pracownicy.
-Chodzi o to, żeby bezpiecznie i w sposób przemyślany wylądować z działalnością węglową, a jednocześnie w sposób dynamiczny i uporządkowany ten nowy rodzaj działalności. To musi się odbyć w sposób minimalnie oddziałujący na lokalną społeczność, pracowników i region - powiedział na antenie Polsat News Maciej Nietopiel, wiceprezes zarządu Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin.
Wideo: Maciej Nietopiel w rozmowie z Polsat News
- To może być początek czegoś nowego. Pokazujemy takie szanse, oferujemy szkolenia, oferujemy zdobycie nowych kwalifikacji - wyjaśnił Paweł Lisowski.
Pierwszych trzech górników już w tym miesiącu zacznie nową pracę przy budowie farmy fotowoltaicznej.
- Transformacja energetyczna to przede wszystkim proces związany z ludźmi - podkreślił w rozmowie z Polsat News Maciej Sytek, prezes zarządu Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w Koninie. Jak mówił, jedną z najważniejszych kwestii jest tworzenie nowych miejsc pracy dla osób, które dziś pracują w górnictwie czy energetyce.
Wideo: Maciej Sytek, prezes zarządu Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w Koninie był gościem Polsat News
Czytaj więcej