"Superenzym" kontra plastik. Czy naukowcy odnaleźli sposób na błyskawiczny recykling?
Te informacje mogą okazać się kluczowe w walce z plastikiem, który od lat jest zmorą środowiska naturalnego. Nowy "superenzym" ma walczyć z tym popularnym tworzywem sześć razy szybciej, niż dotąd sądzono. Wszystko za sprawą bakterii odkrytych już w 2016 roku w Japonii, które rozwinęły w naturalny sposób możliwość pochłaniania plastiku - donosi "The Guardian".
Jak się okazuje, badacze są przekonani, że połączenie "superenzymu" z enzymem "zjadającym" bawełnę może również pomóc w recyklingu odzieży, która - jak przypominają amerykańskie media - jest tonami spalana lub wyrzucana na wysypiska śmieci.
ZOBACZ: Plastikowy ocean. Odpadów jest 10 razy więcej niż sądzono
"Superenzym" pochodzi z połączenia dwóch enzymów bakterii, która została odkryta w 2016 roku w Japonii. Już dwa lata później naukowcy przedstawili zmodyfikowany enzym rozkładający plastik w kilka dni. Teraz eksperci zaprezentowali jego ulepszoną wersję - ma rozkładać go sześć razy szybciej. Co ważne, enzym funkcjonuje w temperaturze pokojowej.
Amerykańcy naukowcy w drodze do sukcesu?
Analiza z 2018 roku pokazuje, że struktura enzymu - nazywanego PETazą - ma zdolności do "atakowania” powierzchni butelek. Naukowcy ustalili, że jego zmutowana wersja potrafi pracować o 20 proc. szybciej. Z kolei w najnowszych badania przyjrzano się bliżej drugiemu enzymowi. Jak się okazało, wspiera on pierwszy enzym, co doprowadza do szybszego rozkładu grup chemicznych.
New plastic-eating enzyme digests plastic 6x faster, offering hope that science will help us clean up our plastic mess, thanks to Prof John McGeehan and colleagues https://t.co/iPlhQFQCdn pic.twitter.com/uUgUkxARm8
— University of Portsmouth (@portsmouthuni) September 29, 2020
Za pracą, która może przyczynić się do odnalezienia szybszego sposobu na poradzenie sobie z plastikiem, stoją naukowcy z University of Portsmouth oraz czterech instytucji w USA. Ich odkrycia zostały przedstawione w czasopiśmie "Proceedings of the National Academy of Sciences". Aktualnie badacze sprawdzają, jak sprawić, by enzym pracował jeszcze szybciej.
ZOBACZ: Plastik jest wszędzie. Nawet w deszczu
Co ciekawe, ekspertom udało się odnaleźć też bakterie "zjadające" inne materiały tj. poliuretan – tworzywo stosowane często w przemyślę, jednak rzadko przekazywane na recykling.
Czytaj więcej