Koronawirus. Warszawa w strefie zagrożonej dodatkowymi obostrzeniami
- Warszawa znalazła się na liście powiatów i miast z alertem, czyli tych, które mogą trafić do stref z obostrzeniami - poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jednocześnie przekazano, że resort przygotowuje zmiany, po wprowadzeniu których miastom będzie łatwiej "dostać się" do stref "czerwonych" i "żółtych"
Oprócz Warszawy na liście miast i powiatów zagrożonych dodatkowymi obostrzeniami znalazły się powiaty lipnowski, włodawski, łowicki, krakowski, garwoliński, makowski, zambrowski, nowomiejski i pleszewski, a także miasta: Włocławek, Gorzów Wlkp., Zielona Góra, Suwałki, Słupsk, Mysłowice.
W czwartek resort zdrowia poinformował, że liczba powiatów objętych restrykcjami zwiększyła się do 51 (21 przed tygodniem), w strefie "czerwonej" znalazło się 17 powiatów, a 34 w "żółtej". Będą również nowe obostrzenia w strefach - od 15 października. - Sytuacja staje się poważna - przyznał wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. W czwartek odnotowano rekordową liczbę nowych przypadków koronawirusa.
ZOBACZ: Nowe strefy "żółte" i "czerwone". Znacznie więcej obostrzeń i powiatów na listach
W środę stołeczny sanepid poinformował, że w ciągu ostatniej doby liczba osób zakażonych w mieście wzrosła o 148. To najwięcej w ciągu ostatnich dwóch tygodni. We wtorek dobowy przyrost wyniósł 118, a w poniedziałek 75.
W sumie od początku epidemii w Warszawie zostało zakażonych 5206 osób" - podała "Rzeczpospolita".
ZOBACZ: Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
"Czerwone" i "żółte" strefy
Resort zdrowia okresowo aktualizuje listę powiatów, w których obowiązują dodatkowe obostrzenia w związku ze wzrostem liczby zakażeń w tych regionach. Lista powstaje na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ostatnich 14 dniach. Jeśli nowych zachorowań było w tym okresie powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat trafia do "czerwonej" strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do "żółtej".
W strefie "czerwonej" obowiązuje obecnie m.in. zakaz organizowania kongresów i targów, działania sanatoriów, wesołych miasteczek i parków rozrywki. W siłowniach określono limit osób – jedna na 10 m kw. W kinach może być 25 proc. publiczności.
W kościołach lub w innych obiektach kultu dopuszczalne jest 50 proc. obłożenia budynku, na zewnątrz limit wyniesie 150 osób. Liczba osób biorących udział uroczystościach rodzinnych i w weselach została ograniczona do 50, z wyłączeniem obsługi. Wszędzie w przestrzeni publicznej konieczne będzie zakrywania nosa i ust.
ZOBACZ: Nowe obostrzenia. Minister zdrowia o szczegółach
W strefie "żółtej" obowiązuje m.in. limit jednej osoby na 4 m kw. w przypadku imprez takich, jak: targi, wystawy, kongresy czy konferencje. W siłowniach jest limit osób – jedna na 7 m kw. W kinach może być 25 proc. publiczności. Liczba osób biorących udział w imprezach rodzinnych nie może przekroczyć 100 osób, z wyłączeniem obsługi.
Nowe obostrzenia w strefach
Obostrzeń będzie jednak więcej i będą one bardziej rygorystyczne. Zapowiedział to we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.
- Podstawą sformułowania nowych obostrzeń jest sytuacja pandemiczna, eskalacja liczby zachorowań, ale chcę podkreślić, że nadal zachowujemy logikę interwencji dobranej do skali zjawiska i interwencji punktowej, a nie ogólnokrajowej. Będziemy reagowali w strefach - mówił minister zdrowia.
- Patrząc na ścieżkę rozwoju pandemii, będziemy zaostrzali tą politykę strefowo w zależności od liczby zachorowań - podkreślił Adam Niedzielski.
Ograniczenie zgromadzeń i wesel:
- strefa zielona - maksymalnie 100 osób
- strefa żółta - maksymalnie 75 osób
- strefa czerwona - maksymalnie 50 osób
W strefie czerwonej - ograniczenie działalności punktów gastronomicznych, pubów i barów - do godz. 22:00.
Wprowadzenie obowiązku zasłaniania ust i nosa na wolnym powietrzu nie tylko w "czerwonej", ale też w "żółtej" strefie. - Maseczka jest realnym narzędziem obrony przed koronawirusem w skali ogólnospołecznej – przekonywał minister Niedzielski.
Czytaj więcej