Wczasy po lockdownie. Te kierunki cieszyły się największym zainteresowaniem
W ostatnich miesiącach drastycznie spadło wśród Polaków zainteresowanie najpopularniejszymi kierunkami zagranicznych wyjazdów. Niezwykle popularna stała się za to krajowa turystyka, a szczególne jeden z regionów.
Na podstawie najczęściej wyszukiwanych w internecie przez Polaków haseł związanych z wyjazdami na urlop, agencja interaktywna DevaGroup przygotowała zestawienie sześciu najbardziej popularnych kierunków krajowych (Zakopane, Karpacz, Bieszczady, Krynica Morska, Mazury, Łeba) oraz zagranicznych (Bułgaria, Chorwacja, Grecja, Hiszpania, Turcja, Włochy).
ZOBACZ: Krach w polskiej turystyce. Urlopowicze zniknęli z hoteli
Dane zebrane przez Mateusza Najmana z DevaGroup obejmują miesiące od stycznia do lipca 2019 oraz 2020 r. Ich analiza pokazuje, jaki wpływ na decyzje urlopowe Polaków miała pandemia koronawirusa.
- Wzięliśmy pod uwagę wyszukiwania, które miały miejsce wyłącznie w wyszukiwarce Google. Porównane dane to 10 generujących największy ruch słów kluczowych w 2019 vs te same słowa kluczowe w roku 2020 - wyjaśnia Mateusz Najman.
Szczyt turystycznej zapaści
Z raportu wynika, że kwietniu br. nastąpił szczyt turystycznej zapaści - aż o 80,5 proc. spadło zainteresowanie zagranicznymi urlopami, a o 71,3 proc. krajowymi.
ZOBACZ: Ulubiony kraj Polaków. Tam najczęściej spędzali wakacje
Jednak już w maju zainteresowanie krajową turystyką wzrosło o niemal połowę (45,8 proc) w porównaniu z tym samym miesiącem 2019 r. Zaś w miesiącach letnich zainteresowanie urlopem w kraju wzrosło o ponad jedną trzecią. Jednocześnie można było zauważyć spadek popularności zagranicznych podróży o prawie połowę.
Rekordowo dużym zainteresowaniem cieszyły się Bieszczady (211 proc. skok zainteresowania w maju). Na drugim miejscu były Mazury (w maju wzrost o 103 proc. rok do roku).
Jeśli chodzi o zagraniczne wojaże, w lipcu najbardziej spadło zainteresowanie Turcją (-74 proc.), Włochami (-70,2 proc.) oraz Hiszpanią (-71,5 proc.)
Czytaj więcej