Nieoficjalnie: jest nowy skład rządu. Kaczyński wicepremierem, wśród ministrów Czarnek i Gowin
Na czele resortu edukacji i nauki stanie Przemysław Czarnek, Jarosław Gowin będzie ministrem rozwoju i pracy, natomiast Ministerstwo Rolnictwa obejmie Grzegorz Puda - wynika z nieoficjalnych informacji "Wydarzeń". Po rekonstrukcji liczba ministerstw zmniejszy się do 14, będzie czterech wicepremierów, wśród nich Jarosław Kaczyński jako wicepremier i szef Komitetu ds. Bezpieczeństwa Państwa.
We wtorek Rada Koalicji Zjednoczonej Prawicy zaakceptowała nowy skład rządu - poinformowała we wtorek po południu rzeczniczka PiS Anita Czerwińska.
Według informacji Onetu, premierem w "odświeżonej" Radzie Ministrów nadal ma być Mateusz Morawiecki. Ale nowym wicepremierem ma zostać Jarosław Kaczyński, który ostatni raz funkcję w rządzie pełnił w 2007 r. (był wtedy premierem).
Prezes Prawa i Sprawiedliwości ma stanąć na czele nowego Komitetu ds. Bezpieczeństwa i otrzymać stanowisko wicepremiera.
W Radzie Ministrów pozostać mają także Piotr Gliński (będzie wicepremierem oraz ministrem kultury i sportu), Jacek Sasin (wicepremier, minister aktywów państwowych), Andrzej Adamczyk (minister infrastruktury), Mariusz Błaszczak (minister obrony narodowej) i Zbigniew Ziobro (minister sprawiedliwości) - przekazał nieoficjalnie portal.
Na czele resortu spraw wewnętrznych nadal będzie stać Mariusz Kamiński, który nie utraci nadzoru nad służbami specjalnymi.
Będzie minister ds. samorządów
W rządzie będzie też Michał Cieślak z Porozumienia - poinformowała Interia. Będzie członkiem Rady Ministrów ds. samorządów.
"Gratulacje dla posła Michała Cieślaka! Michał uzyskał właśnie rekomendację prezydium Porozumienia i obok prezesa Jarosława Gowina będzie naszym reprezentantem w Radzie Ministrów" - napisał na Twitterze europoseł Adam Bielan.
Jak nieoficjalnie ustaliła @Interia_Fakty, ministrem ds. samorządu w KPRM, którego ma wskazać @Porozumienie__, będzie Michał Cieślak.
— Jakub Szczepański (@SzczepanskiKuba) September 29, 2020
Gratulacje dla posła Michała Cieślaka! Michał uzyskał właśnie rekomendację prezydium Porozumienia i obok prezesa Jarosława Gowina będzie naszym reprezentantem w Radzie Ministrów😊
— Adam Bielan (@AdamBielan) September 29, 2020
Powrót Gowina do rządu. Zastąpi Emilewicz
Ministerstwo Edukacji zostanie połączone z resortem nauki. Tymi dziedzinami zająć ma się poseł PiS Przemysław Czarnek, którzy - według informacji medialnych - podczas niedawnego kryzysu w Zjednoczonej Prawicy był proponowany na szefowa resortu sprawiedliwości.
Czarnek, przed wyborami do Sejmu i Senatu w 2019 r., był wojewodą lubelskim.
WIDEO: Materiał "Wydarzeń" o nieoficjalnych doniesieniach nt. składu rządu
Grzegorz Puda, który obecnie jest wiceministrem funduszy i polityki regionalnej, ma zająć się resortem rolnictwa. Ponadto Jarosław Gowin wróci do rządu jako wicepremier oraz minister rozwoju i pracy (tą pierwszą tematyką zajmuje się obecnie Jadwiga Emilewicz, która w niedzielę ogłosiła odejście z Porozumienia Jarosława Gowina).
ZOBACZ: Wiceminister rozwoju rezygnuje. "Przyszedłem tu, by pracować z Jadwigą Emilewicz"
Ziobro zostaje w resorcie sprawiedliwości
W Ministerstwie Spraw Zagranicznych pozostanie Zbigniew Rau. Z kolei minister klimatu Michał Kurtyka ma zająć się połączonymi resortami środowiska i klimatu - wynika z ustaleń Onetu.
Według nieoficjalnych informacji portalu, nie zmieni się przywództwo w Ministerstwach: Finansów (szefuje tam Tadeusz Kościński), Zdrowia (kieruje nim Adam Niedzielski), Rodziny i Polityki Społecznej (na czele z Marleną Maląg, ale już bez kompetencji dotyczących pracy).
Ponadto Michał Woś, który teraz jest ministrem środowiska, ma być członkiem Rady Ministrów ds. Obywatelskich oraz tożsamości europejskiej.
Oficjalnie Zjednoczona Prawica poinformuje o składzie nowego gabinetu Mateusza Morawieckiego prawdopodobnie w środę.
Czytaj więcej