356 kapuścianych głów przed Sejmem. "Symbolizują puste łby posłów"
Główki kapusty przed gmachem Sejmu wyładowali w środę rolnicy z AGROunii. 356 główek kapusty ma symbolizować "puste łby, które zagłosowały za »piątką dla zwierząt«, nie myśląc o konsekwencjach". Chodzi o ustawę zakazującą hodowli zwierząt na futra i wprowadzającą ograniczenia uboju rytualnego.
"Kapusta głowa pusta. Główki kapusty symbolizują puste łby posłów popierających likwidacje rolnictwa w Polsce" - napisał na Twitterze lider AGROunii Michał Kołodziejczak.
Później dodał, że "kosztująca 1,5 zł główka kapusty, to koszt każdego polskiego posła, ale i tak jest on przeszacowany".
ZOBACZ: PSL przedstawi swoją "piątkę dla zwierząt"
Główki kapusty, które ułożono przed Sejmem, opatrzono również transparentem "Poczet zdrajców polskiej wsi".
‚Kapusta głowa pusta’
— Michał Kołodziejczak (@kolodziejczak_m) September 23, 2020
Główki kapusty symbolizują puste łby posłów popierających likwidacje rolnictwa w Polsce. pic.twitter.com/QehI9WjIL5
Niektórzy politycy nie przejęli się protestem, czemu dali wyraz również na Twitterze. "Mam nadzieję, że później zrobicie chociaż gołąbki" - napisała Monika Pawłowska z Lewicy.
#AgroUnia protestuje pod Sejmem. Mam nadzieję, że później zrobicie chociaż gołąbki.
— Monika Pawłowska (@Pawlowska_pl) September 23, 2020
Zdania nie zmienię. Nie ma zgody na cierpienie zwierząt. Ustawa jest także kolejnym, dobrym krokiem w zwiększaniu świadomości Polek i Polaków. pic.twitter.com/OTpmVCuYPZ
Rolnicy zapowiedzieli jednak, że po proteście kapusta trafi do warszawskiego zoo, gdzie nakarmione nią zostaną słonie.
18 września Sejm uchwalił nowelę ustawy o ochronie zwierząt, która m.in. zakazuje hodowli zwierząt na futra i wprowadza ograniczenia uboju rytualnego. Za jej przyjęciem głosowało 356 posłów, 75 było przeciw (w tym 38 należących do klubu PiS), a 18 wstrzymało się od głosu. Teraz nowelizacją zajmie się Senat.
Zakaz hodowli zwierząt na futra a Zjednoczona Prawica
Nowelizacja wprowadza m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra z wyjątkiem królika. Nowela przyznaje prawo do rekompensaty z budżetu państwa z tytułu zaprzestania chowu lub hodowli zwierząt futerkowych. Przepisy dotyczące zakazu hodowli zwierząt na futra mają wejść w życie po upływie 12 miesięcy od ogłoszenia noweli.
ZOBACZ: "Mleko jako efekt gwałtu na krowach". Ardanowski o ideologiach grożących rolnictwu
Zgodnie z nowelą ubój rytualny ma być możliwy tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych; kwalifikacje osób uprawnionych do uboju rytualnego, jego warunki i metody określać ma w drodze rozporządzenia minister rolnictwa w porozumieniu z ministrem spraw wewnętrznych.
Po przyjęciu ustawy w koalicji rządowej rozpoczął się kryzys. Posłów PiS, którzy głosowali przeciw ustawie, zawieszono w prawach członka partii.
Czytaj więcej