Koronawirus: utrata powonienia i smaku częstsza u kobiet chorych na COVID-19 niż u mężczyzn
Całkowita utrata powonienia i smaku lub zmiany w tych zmysłach, wywołana zachorowaniem na COVID-19, jest częstsza u kobiet niż u mężczyzn zakażonych koronawirusem - wynika z badania przeprowadzonego w pięciu hiszpańskich szpitalach.
Najczęściej zaburzenia węchu i smaku pojawiają się u młodych kobiet - wynika z badań, o których informuje najnowszy numer pisma "European Archives of Oto-Rhino-Laryngology".
ZOBACZ: Koronawirus w sezonie grypowym. Ekspert uspokaja: wirusy nie mogą się połączyć
Autorzy tej publikacji przeanalizowali dane nt. 100 kobiet oraz 100 mężczyzn chorych na Covid-19, którzy nie wymagali hospitalizacji. Okazało się, że płeć może determinować utratę powonienia i smaku. Autorzy badania odnotowali, że u osób z zaburzeniami dotyczącymi obu tych narządów zmysłu przeważały kobiety, z odsetkiem na poziomie 63,5 proc.
Według autorów badania zmiany dotyczące powonienia zaobserwowano u 70 proc. spośród wszystkich badanych osób, a smaku - 65 proc.
Ponad połowa traci węch i smak
Z badania wynika również, że liczba zainfekowanych, u których dochodzi do zaburzeń węchu i smaku, jest większa w przypadku młodszych pacjentów. Naukowcy wykazali, że wśród 200 badanych osób w różnym wieku utratę powonienia i smaku zaobserwowano stosunkowo najczęściej w grupie pacjentów z Covid-19 mających od 42 do 46 lat.
ZOBACZ: Johnson: nadchodzi druga fala koronawirusa, nowa blokada może być konieczna
Wniosek na temat większej podatności młodszych osób na zaburzenia działania tych zmysłów jest zbieżny z opublikowanym na początku września studium w 15 hiszpańskich szpitalach, gdzie potwierdzono tę zależność na próbie blisko 1000 pacjentów z Covid-19.
Z badania opisanego w najnowszym wydaniu pisma "Journal Investigation Allergology and Clinical Immunology" wynika, że zanik węchu nastąpił u 53 proc. pacjentów, zaś smak straciło 52 proc. badanych osób.
Czytaj więcej