"Sceneria, jak na Marsie". Pomarańczowe niebo nad San Francisco
- Powstały na skutek pożarów i unoszący się w powietrzu dym i popiół mogą całkowicie odciąć światło słoneczne, przez co dzień wygląda jak środek nocy - mówi meteorolog CNN Judson Jones. "Sceneria z Marsa" w San Francisco, Oakland i Berkeley to efekt pożarów szalejących w Kalifornii i stanie Oregon w północno-zachodniej części Stanów Zjednoczonych.
- Dym i popiół działają jak naturalna wersja filtra z Instagrama - powiedział Jones. - Cząsteczki w powietrzu załamują światło słoneczne, podobnie jak wtedy, gdy słońce zachodzi lub wschodzi - wyjaśnił ekspert.
Pomarańczowe światło w Los Angeles
Obrazy z Los Angeles pokazują odrealnioną rzeczywistość i krajobraz spowity pomarańczowym światłem.
Wyświetl ten post na Instagramie.Hi guys,, this was taken now 9:45 AM no editing 😰 shop is closed today. Everyone please stay safe 🙏🏽
W mediach pojawiło się wiele wpisów ze zdjęciami przedstawiającymi nietypowy krajobraz.
People in San Francisco and elsewhere in California woke Wednesday to a deep orange sky that triggered apocalyptic visions in a year already rife with disturbing events https://t.co/jQDr2dsSSW pic.twitter.com/LLkDgfPG98
— AFP news agency (@AFP) September 9, 2020
"Czułem się, jakbym obudził się na Marsie!" - napisał jeden z internautów.
San Francisco 09.09.20 pic.twitter.com/QdqUtKiqOT
— Zneha (@mithrilmaker) September 9, 2020
Zachód Stanów Zjednoczonych w płomieniach
Żywioł spowodował bardzo duże zniszczenia w miastach Detroit, Blue River, Vida, Phoenix i Talent w stanie Oregon, z których masowo ewakuowano mieszkańców. Ogień strawił ponad 120 tys. hektarów zarośli i lasów, a gubernator tego stanu Kate Brown ostrzegła, że pożar może spowodować "najwięcej ofiar śmiertelnych i zniszczeń w historii stanu".
ZOBACZ: Pożary w Kalifornii. W Los Angeles padł rekord temperatury
Płoną także znaczne obszary lasów w Kalifornii. Na zdjęciach satelitarnych widać kłęby dymu, które przesuwają się w kierunku południowo-wschodnim w stronę dużych aglomeracji.
Ogień ogarnął także znaczne połacie terenów w stanie Waszyngton.
Mieszkańcy miast, które zasnuwa dym, zapalają światło w swoich mieszkaniach ze względu na mrok panujący na zewnątrz.
Można znaleźć także nagrania obrazujące skalę zniszczeń.
This is part of what is left in #Talent OR. The city of Phoenix and Talent are decimated. Please hold folks here in your thoughts and prayers. It is still ongoing and fires have spread. The media are silent. pic.twitter.com/xg88vXvmhu
— CBLCRSHR (@cblcrshr) September 10, 2020
#JUSTIN #BeachieCreekFire wrecking havoc near Salem, #Oregon—fire has explosively grown to 80,000+ acres. Entire town, Mill City, burned to the ground. #OregonFires pic.twitter.com/5W4sJpizVe
— Rahul Upadhyay (@rahulrajnews) September 8, 2020
Miasta Oregonu trawi fala ognia
- W ciągu ostatnich 24 godzin Oregon doświadczył bezprecedensowych pożarów, które spowodowały rozległe zniszczenia i katastrofalne skutki dla całego stanu - powiedziała Brown - Chcę być szczera, kiedy mówię, że spodziewamy się wielu strat, jeśli chodzi o budynki i ludzkie życie - dodała gubernator Oregonu.
Drove through #SalemOR #Medford and #AshlandOR #oregonwildfire it was terrifying. #rioters did this?#violenceprotesters ? #washingtonfires #CaliforniaFires pic.twitter.com/ivvRWsmI9m
— JoHeat Murphy (@HeatherJomurf) September 9, 2020
Detroit #Oregon destroyed. Wild pic.twitter.com/rNLufLpZB6
— Simulation Warlord🇺🇸 (@zerosum24) September 10, 2020
Już teraz wiadomo, że 12-letni chłopiec i jego babcia zginęli w pożarze w pobliżu miasta Lyons. - Wiatry nadal podsycają pożary i wpychają ogień w nasze miasta - powiedziała Brown i dodała, że w ciągu najbliższych godzin ewakuacji będą musiały się poddać kolejne tysiące mieszkańców zagrożonych obszarów.
This is nuts. Downtown Stayton at 12:22pm. Be safe, everyone. #KGW #Oregon #Fire #Smoke #LionsheadFire @KGWNews pic.twitter.com/ff4MKKU4qm
— Christine Pitawanich (@CPitawanichKGW) September 8, 2020
Seen in the Lyons/Mehama area. So sad. #SantiamFire #LionsheadFire #Oregon #Fire #KGW pic.twitter.com/UFvfocoVVw
— Christine Pitawanich (@CPitawanichKGW) September 9, 2020
Klimatolodzy ostrzegają przez ekstremalną suszą
Amerykańscy klimatolodzy twierdzą, że w wyniku globalnego ocieplenia powstały ekstremalnie mokre i suche pory na zachodzie Stanów Zjednoczonych, co spowodowało rozkwit traw i zarośli, a następnie ich intensywne wysychanie, przez co zwiększyło się zagrożenie błyskawicznym rozprzestrzenianiem się ognia.
#Lionsheadfire pic.twitter.com/0g2IOjwlKm
— DA_B (@d_rez79) September 10, 2020
Jak podaje amerykański Narodowy Ośrodek Przeciwpożarowy (NIFC), obecnie w USA jest aktywnych 96 dużych pożarów. Od kilku tygodni najbardziej dotknięta jest nimi Kalifornia, gdzie wszystkie 18 państwowych lasów zamknięto z powodu "bezprecedensowych i historycznych warunków sprzyjających pożarom".
ZOBACZ: Bezprecedensowe pożary w Oregonie. Ogień pustoszy miasta
W całych Stanach Zjednoczonych pożary strawiły w tym roku ponad 3,4 miliona akrów. Jest to obszar, który wielkością odpowiada niemal powierzchni stanu Connecticut.
WIDEO: Ogień spustoszył miasta w Oregonie (USA)