Ile procent Polaków ufa prezydentowi i premierowi? Najnowszy ranking
57 proc. badanych ufa prezydentowi Andrzejowi Dudzie, a 54 proc. premierowi Mateuszowi Morawieckiemu - wynika z sierpniowego sondażu CBOS. Na trzecim miejscu znalazł się lider stowarzyszenia Polska 2050 Szymon Hołownia, któremu ufa 51 proc. ankietowanych.
Sondażownia wskazuje, że oceny prezydenta Andrzeja Dudy są nieco lepsze od rejestrowanych w lipcu, tuż przed II turą wyborów prezydenckich; w porównaniu do przedwyborczego pomiaru zaufanie do Dudy wzrosło o 3 pkt proc. i wyniosło w sierpniu 57 proc. Nieufność wobec prezydenta wyraziło natomiast 32 proc. respondentów (spadek o 3 pkt proc.).
Premier z 54 proc. zaufaniem
Na drugim miejscu w rankingu zaufania znalazł się w sierpniu premier Mateusz Morawiecki, któremu ufa 54 proc. respondentów. Brak zaufania wobec szefa rządu zadeklarowało 32 proc. ankietowanych. CBOS wskazuje, że nastąpiła niewielka poprawa ocen premiera w stosunku do pomiaru lipcowego; zaufanie do szefa rządu wzrosło o 3 pkt proc. i o tyle samo zmniejszył się odsetek badanych, którzy mu nie ufają.
ZOBACZ: Najnowszy ranking zaufania. Duda liderem, "problemy" z Zandbergiem
Na kolejnym miejscu znalazł się lider stowarzyszenia Polska 2050 Szymon Hołownia, któremu ufa nieco ponad połowa ankietowanych (51 proc.); polityka nie darzy zaufaniem 21 proc. respondentów. Według CBOS, aktualne notowania niedawnego kandydata na prezydenta to spora zmiana w stosunku do okresu poprzedzającego jego start w wyborach. "W marcu, kiedy po raz pierwszy pytaliśmy ankietowanych o stosunek do Szymona Hołowni - wówczas już kandydata do urzędu prezydenckiego, jednak wciąż politycznego debiutanta - zaufanie do niego deklarowało 38 proc. ankietowanych, a więc o 13 punktów procentowych mniej niż obecnie" - podkreśla CBOS.
Szumowski wciąż w czołówce
Na kolejnym miejscu sierpniowego rankingu znalazł się były już minister zdrowia Łukasz Szumowski (49 proc. deklaracji zaufania; 32 proc. - nieufności). Sierpniowe badanie przeprowadzono tuż przed ogłoszeniem przez Szumowskiego dymisji. Szumowski od czasu wybuchu pandemii niezmiennie zalicza się do ścisłej czołówki polityków najczęściej budzących zaufanie Polaków - wskazuje CBOS.
ZOBACZ: "Współpracę z nim oceniam wzorowo". Morawiecki o Szumowskim
Na kolejnych pozycjach sierpniowego rankingu znaleźli się: minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro (44 proc. deklaracji zaufania i 37 proc. - nieufności); prezydent Warszawy, wiceprzewodniczący PO Rafał Trzaskowski (odpowiednio 41 proc. i 40 proc.); prezes PiS Jarosław Kaczyński (odpowiednio - 40 proc. i 46 proc.) oraz lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz (odpowiednio 39 proc. i 23 proc.).
Kolejne pozycje zajęli: polityk Konfederacji Krzysztof Bosak (któremu ufa 38 proc. respondentów; nie ufa 25 proc.); marszałek Sejmu Elżbieta Witek (odpowiednio 33 proc. i 23 proc.); wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński (odpowiednio 28 proc. i 21 proc.); wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz (odpowiednio 26 proc. i 20 proc.).
Negatywne noty u Budki i Czarzastego
Na dalszych pozycjach sierpniowego rankingu uplasowali się: wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin (26 proc. deklaracji zaufania; 32 proc. - nieufności) i marszałek Senatu Tomasz Grodzki (odpowiednio 25 proc. i 34 proc.).
Na ostatnich pozycjach sondażu znaleźli się wicemarszałek Sejmu, szef SLD Włodzimierz Czarzasty (19 proc. deklaracji zaufania i 29 proc. nieufności) oraz lider PO Borys Budka (odpowiednio 19 proc. i 44 proc.). "W ocenach obu polityków przeważają negatywne noty. Dotyczy to w szczególności Borysa Budki, który w tym miesiącu nie tylko wyraźnie stracił na zaufaniu (spadek o 5 punktów procentowych), ale także zebrał wyjątkowo dużo negatywnych ocen" - podkreśla CBOS.
Badanie przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej grupie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Badanie zrealizowano w dniach 18-27 sierpnia.