Kilkaset nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej w Małopolsce
Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u dalszych 437 osób. Łącznie zanotowano dotąd 70 tys. 824 przypadków. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o śmierci 7 osób, w sumie jest 2120 zgonów.
"Mamy 437 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: małopolskiego (90), mazowieckiego (59), pomorskiego (45), opolskiego (36), śląskiego (35), wielkopolskiego (35), podkarpackiego (33), łódzkiego (20), kujawsko-pomorskiego (19), świętokrzyskiego (15), podlaskiego (14), lubelskiego (13), warmińsko-mazurskiego (9), dolnośląskiego (8), zachodniopomorskiego (4) i lubuskiego (2)." - poinformowało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia.
Mamy 437 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: małopolskiego (90), mazowieckiego (59), pomorskiego (45), opolskiego (36), śląskiego (35), wielkopolskiego (35), podkarpackiego (33), łódzkiego (20), kujawsko-pomorskiego (19),
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) September 6, 2020
W ciągu ostatniej doby zmarło 7 osób: "(wiek-płeć, miejsce zgonu): 68-K Warszawa, 87-K Łańcut, 73-K Poznań, 73-M, 74-K, 59-K Racibórz, 73-K Tychy. Większość osób miała choroby współistniejące."
Liczba zakażonych koronawirusem: 70 824/2 120 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).
Prawie 2 tysiące ozdrowieńców
W ciągu ostatniej doby odnotowano 1910 ozdrowieńców. 54256 osoby wyzdrowiały od początku pandemii w Polsce. Obecnie zajętych jest 2091 łóżek szpitalnych, a 79 pacjentów wymaga użycia respiratorów. Prawie 80 tysięcy osób przebywa na kwarantannie.
📊 Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/G8IV6NtSg2
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) September 6, 2020
Lekarze zlecą testy przez aplikację
Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej mogą już zlecać badania na koronawirusa poprzez aplikację gabinet.gov.pl – poinformował w sobotę rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
- Ministerstwo Zdrowia uruchomiło w ramach aplikacji gabinetowej na stronie gabinet.gov.pl funkcjonalność kierowania na testy związane z koronawirusem dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej – powiedział rzecznik.
Nowa strategia
Ministerstwo przygotowało strategię działań, która ma – w zamyśle resortu – m.in. zwiększyć efektywność wykorzystania personelu medycznego i infrastruktury. Resort wyjaśnia, że strategia ma związek m.in. z tym, że w okresie jesienno-zimowym przyjdzie nam mierzyć się nie tylko z COVID-19, ale także infekcjami, które zwykle pojawiają się o tej porze roku.
ZOBACZ: Nowa strategia walki z Covid-19. Lekarze rodzinni: stanowczo protestujemy
Jednym z jej elementów jest włączenie podstawowej opieki zdrowotnej do zlecania testów pacjentom z infekcją dróg oddechowych. Lekarze POZ obawiają się jednak o bezpieczeństwo swoich pacjentów i personelu medycznego. Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce w piśmie do MZ wskazywało m.in., że nieuzasadniony jest wymóg osobistego badania fizykalnego pacjenta przed zleceniem diagnostyki laboratoryjnej w kierunku SARS-CoV2. Minister zdrowia Adam Niedzielski ma spotkać się z przedstawicielami kolegium w poniedziałek.
Czytaj więcej